YEOVILTON INTERNATIONAL AIR DAY (Wielka Brytania, EGDY)

Planując wyjazdy na pokazy lotnicze najpierw bierzemy pod uwagę te najbardziej popularne i wielodniowe wydarzenia. Jednak czasem trzeba zaryzykować i wybrać się gdzieś bardzo daleko i tylko na kilka godzin. Właśnie dlatego wybraliśmy się do uroczego zakątka Somerset na południu Anglii, gdzie w bazie Królewskiej Marynarki Wojennej RNAS Yeovilton odbyły się coroczne, już siedemdziesiąte, pokazy Yeovilton International Air Day.
W sobotę, 8 lipca 2017, prawie 40 000 entuzjastów lotnictwa udało się na popularne „Fly Navy” airshow z nadzieją na piękną pogodę oraz dużo wrażeń. Trzeba przyznać, że organizatorom dopisało szczęście i mogli zapewnić widowni moc atrakcji. Bo właśnie to przyciąga ludzi w ten odległy zakątek – dużo akcji na niebie. Wybuchy, flary i szybkie myśliwce z włączonymi dopalaczami to właśnie wyróżnia Yeovilton wśród innych pokazów w Wielkiej Brytanii. Tegoroczna lista zaproszonych gości też przedstawiała się bardzo ciekawie. Z tych najciekawszych możemy wymienić: duńskie F-16 Solo Display, belgijskie F-16 Solo Display, RAF Typhoon Display, czeski Gripen, z francuskiej marynarki Rafale, Patrouille Suisse, Red Arrows i kilka innych ciekawych pokazów. Skromne, kilkugodzinne pokazy z bogato upchanym programem- to musiało się udać! Jesteśmy przekonani, że każdy zgromadzony był zadowolony.
Tegoroczna, siedemdziesiąta, edycja Yeovilton International Air Day była dużym sukcesem. Będziemy bardzo miło wspominać ten dzień i już myślimy o ponownym udziale w 2018 roku. Mamy nadzieję, że okaże się jeszcze bardziej ekscytujący od tegorocznej. Jest szansa, że wchodzące w 2018 roku do służby brytyjskiej Royal Navy, Lockheed Martin F-35B Lightning II zadebiutuje na tych pokazach. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Yeovilton International Air Day 2017.

Marek „Maras” Gembka