Szukaj

Imprezy lotnicze

Air Show Radom

Kraj: Polska
Miejscowość: Radom (EPRA)

Air Show w Radomiu to największe polskie pokazy lotnicze. Odbywają się co dwa lata i przyciągają rzesze sympatyków lotnictwa, nie tylko z Polski. Ambicją radomskiej imprezy jest zapraszanie jak najciekawszych maszyn oraz najlepszych zespołów akrobacyjnych. Niestety, imprezy w latach 2007 oraz 2009 zostały przerwane w wyniku katastrof lotniczych, ale już kolejne edycje były bardzo udane i śmiało można powiedzieć, że Air Show Radom to jedna z ciekawszych pozycji na liście imprez lotniczych w Europie!

AirPower

Kraj: Austria
Miejscowość: Zeltweg (LOXZ)

Zakochaliśmy się w tych pokazach 🙂 Piękna sceneria, naszpikowany atrakcjami program pokazów, doskonała organizacja i wszystko zalane Red Bullem 🙂 Wznowienie tej imprezy w 2009 roku było wielkim sukcesem. Każda kolejna edycja pokazuje wielką moc tej imprezy i choć edycja 2013 nie należała do najbogatszych to jak na imprezę gdzie obowiązuje wstęp wolny było naprawde nieźle. Pisząc o Airpower warto wspomnieć o mnogości “fotomiejscówek” dla posiadaczy spotterpacków.

AVIATICKA POUT' Pardubice

Kraj: Czechy
Miejscowość: Pardubice (LKPD)

Kolejna czeska impreza lotnicza, tym razem w Pardubicach, przez niektórych nazywana “Małym Duxford”. Pokazy lotnicze w Pardubicach odbywają się od 1991 r., większość latających tu samolotów pochodzi z epoki II Wojny Światowej, a nawet wcześniejszego okresu. Możemy tu również spotkać zabytkowe samochody, sprzęt wojskowy, itp. Wśród najczęstszych gości są m.in. Spitfire, F4U Corsair, czy P51 Mustang. Warta uwagi pozycja dla miłośników warbirdów.

Axalp

Kraj: Szwajcaria
Miejscowość: Axalp/Meiringen (LSMM)

Pokazy lotnicze w Alpach, w pobliżu miejscowości Axalp w Szwajcarii, to zapewne najbardziej wyjątkowe wydarzenie w europejskim kalendarzu imprez lotniczych. Aby wziąć w nich udział, trzeba się wspiąć na wysokość ok. 2400 metrów i być tam już o godzinie 8.00 rano z racji niebezpieczeństwa, jakim dla wspinających się osób byłyby latające od godz. 9.00 myśliwce strzelające z ostrej amunicji do tarcz, rozmieszczonych tuż obok turystycznych szlaków. Wspinaczka od godz. 4.00 daje niesamowitą możliwość oglądania wschodu słońca w jakże pięknej scenerii szwajcarskich Alp. Podczas treningów strzeleckich i samych pokazów wyjątkowość Axalp przybiera na sile! Wszystko dzieje się jakby w przyspieszonym i totalnie zwariowanym tempie! Jakby w zupełnie innym świecie! Mieszanka odgłosu strzelających tuż nad głowami działek! Huku dopalaczy maszyn, które po oddanej serii wspinają się tuż ponad ostrymi jak brzytwa zboczami gór! Niesamowite wręcz oderwania strug na płatowcach w tych karkołomnych manewrach! Efektowne akrobacje okraszone odpalaniem dziesiątek flar! Wszystko to sprawia, że rokrocznie Axalp przyciąga na zbocza swych cudownych gór setki fanatyków lotnictwa z całego świata. Byliśmy tam już wielokrotnie. Nie wyobrażamy sobie nie spędzić w Axalp tych październikowych dni i w latach kolejnych 🙂

CIAF Czech International Air Fest

Kraj: Czechy
Miejscowość: Hradec Kralove (LKHK), Brno (LKTB)

To największe czeskie pokazy lotnicze w sezonie. Do roku 2008 odbywały się w Brnie, a obecnie w Hradec Kralove. Impreza wysokich lotów, choć zorganizowana w typowo czeski sposób – na luzie, co nie zawsze oznacza, że dobrze. Bardzo często na CIAF przylatują uznane zespoły akrobacyjne czy wyjątkowe maszyny, ale jeżeli chodzi o fotografowanie to trzeba umieć sobie radzić. Np. sektor dla prasy w 2008 roku był za sektorem VIP i dodatkowo stał przed nim Hercules 🙂 Liczy się jednak zawsze dobra zabawa, a tej na CIAF nigdy nie brakowało.

Flying Legends Duxford

Kraj: Wielka Brytania
Miejscowość: Duxford (EGSU)

Duxford to wspaniałe miejsce dla osób kochających gang silników starych maszyn. To wręcz zaczarowane lotnisko, z którego raz po raz startują całe stada samolotów, które już w pojedynkę bywają ozdobą przeróżnych innych pokazów lotniczych w Europie i na świecie. Gdy np. do takiej Góraszki przylatuje jeden Spitfire i jest to wydarzenie na miarę święta państwowego, to w Duxford w jednym przelocie potrafi ich lecieć choćby dwadzieścia i do tego wraz z trzema Latającymi Fortecami 🙂 To właśnie jest Duxford – prawdziwa uczta! W 2008 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w cyklicznych pokazach o nazwie Flying Legends. Wzięły w nich udział maszyny głównie z okresu II wojny światowej, zarówno z europejskiego jak i daleko-wschodniego frontu. Z przelotem każdego samolotu wiązała się jakaś historia jego działań, a przed oczami stawały opowieści asów przestworzy. Największe wrażenie zrobiły końcowe przeloty grupowe wszystkich samolotów w jednej formacji oraz pokaz zespołu Team Guinot. Wystawa statyczna również fascynowała. Dodatkową atrakcją było zlokalizowane na lotnisku Muzeum Amerykańskich Sił Powietrznych, którego jednym z głównych eksponatów jest SR-71! Pokazy w Duxford zdecydowanie złagodziły nasz smutek wynikający z odwołania pokazów w Fairford (2008). Naprawdę warto tam być!


 

Duxford is a magnificent place for those, who are in love with the noise of the oldtimers’ engines. There is something magical in this airfield with vintage aircrafts taking off, solo and in formations, on and on during the day. Each one is often a single star of many European and international air shows – here one can enjoy all of most popular and well-known airplanes, which contributed to the aviation history. Seeing a single Spitfire at Góraszka air fest in Poland gathers a lot of people, who celebrate its flight almost like some national holiday.  Here, there is nothing unusual watching 20 of them flying in a formation…and in the company of 3 Flying Fortresses!!!  Ladies and gentleman – this is Duxford!

We already had a pleasure to be guests of the 2008 edition of Flying Legends. Most of the classic aircrafts exhibited at the show have been the actors of the World War II fronts, not only in Europe but also in Far East. Each has presented its own story so we could easily imagine the adventures of the flying aces getting the next score to their track record. The most stunning parts of the show were the group flight of all aircrafts in a formation and Team Guinot dynamic display. You also cannot miss the impressive static display. In addition, one has an unique opportunity to visit The American Air Museum, based here at The Imperial War Museum, to see the dream of many aviation fans worldwide – the majestic SR-71 Blackbird!!! The Duxford air event has been truly a therapy for our troubled souls after cancelling Fairford air show in 2008. You just simply have to be there!

Kecskemét Airshow

Kraj: Węgry
Miejscowość: Kecskemét (LHKE)

Największa impreza u naszych węgierskich przyjaciół i jedna z większych w Europie. Dobrze zorganizowana choć wszechobecny język węgierski należy do raczej tych “mniej zrozumiałych” a wszelkie informacje o tej imprezie dostępne są głównie w narodowym języku :).
Publiczność oddzielona jest od pasa startowego bardzo wysokimi jak na pokazy lotnicze barierkami co niestety nie ułatwia fotografowania. Jednak miejscówki po drugiej stronie pasa rekompensują tę niedogodność.

Lotnisko bliżej miasta

Kraj: Polska
Miejscowość: Michałków (EPOM)

Bardzo przyjemny piknik organizowany corocznie w Michałkowie, nieopodal Ostrowa Wielkopolskiego. W pokazach biorą udział statki powietrzne cywilne i wojskowe, współczesne i zabytkowe. Sporo atrakcji, nie tylko lotniczych (pokazy sztucznych ognii, koncerty). Lotnisko daje możliwość fotografowania od strony publiczności oraz z osi pasa. Piknik wpisany był na stałe do naszego kalendarza imprez… niestety, z różnych przyczyn, ostatnia impreza w Michałkowie odbyła się w 2014 r.

Luchtmachtdagen

Kraj: Holandia
Miejscowość: Volkel (EHVK), Glize-Rijen (EHGR)

Luchtmachtdagen to największe pokazy lotnicze w Holandii. To co prezentowane jest na tej imprezie jest wręcz imponujące. W Luchtmachtdagen biorą udział najlepsze europejskie grupy akrobacyjne. Można podziwiać historyczne oraz współczesne maszyny. W edycji 2009 bardzo miłym akcentem był świetny pokaz naszych „Polskich Orłów” na MiG-29 z 23blot w Mińsku Mazowieckim. Niezapomnianym przeżyciem był też pokaz holenderskiego lotnictwa „Airpower Demo”, podczas którego przedstawiono symulację ataku powietrznego połączonego z desantem, na bazę lotniczą Volkel.

MAKS

Kraj: Rosja
Miejscowość: Moskwa (UUBW)

Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmonautyczny MAKS to potężna i wyjątkowa impreza lotnicza na skalę światową. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można z tak bliska i na taką skalę obcować z rosyjskim lotnictwem. Na niebie, podczas salonu MAKS, można zobaczyć wszystkie najsłynniejsze i najnowsze rosyjskie konstrukcje latające zarówno solo jak i w formacjach. Te maszyny prezentowane są przez samych najlepszych rosyjskich pilotów, którzy znani są na całym świecie ze swoich wyjątkowych umiejętności. Ta kombinacja skutkuje niesamowitymi wręcz pokazami w locie, które zapierają dech w piersiach nie tylko znawcom lotnictwa. Ambicją organizatorów MAKS jest zapraszanie pojedynczych konstrukcji lotniczych oraz zespołów akrobacyjnych również spoza Rosji. Piloci z innych krajów starają się dorównać swoim rosyjskim towarzyszom, co jeszcze bardziej ubogaca lotniczy show. SPFL było na MAKS 2009. Nie wyobrażamy sobie nie być na kolejnych edycjach tego lotniczego święta. Poniżej przedstawiamy zdjęcia, które wystarczą za każdy opis MAKS-a. Ich lektura niech będzie pięknym zaproszeniem na te wyjątkowe pokazy.

* * *

International Aviation and Space Salon MAKS is a powerful and exceptional, world’s scale aviation event. It’s the only place, where you can get such a close exposure to Russian aviation. During MAKS you can see all of the most famous aircrafts, flying both in formations and solo. They are presented by the best Russian pilots, who are known worldwide for their extraordinary skills. This combination results in mind-blowing displays in the air, which are breathtaking not only for aviation experts. The ambition of MAKS’ organizers is inviting single aircrafts, and aerobatic teams from outside Russia. Foreign pilots try to keep up with their Russian mates, which makes the air show even more attractive. SPFL participated in MAKS 2009. We cannot imagine not being present at successive editions of this aviation festival. Below we present photos, which speak better than any description of MAKS we can make. We hope that watching them is the best invitation to this unique air show.

* * *

Международный авиационно-космический салон МАКС является огромным и исключительным авиационным мероприятием мирового масштаба. Это единственное место в мире, где можно так близко и в такой степени общаться с российской авиацией. Во время салона МАКС на небе можно увидеть самые знаменитые и новейшие российские летающие конструкции, выступающие соло и в формированиях. Этими конструкциями управляют самые знаменитые российские пилоты, которых достижения прославленны на весь мир. Всё это приводит к необыкновенному воздушному шоу, которое увлекает не только знатоков авиации. Желанием организоторов МАКС является приглашение индивидуальных авиационных конструкций других стран, а также воздушных акробатических загрангрупп. Пилоты других стран стараются достич уровня своих российских коллег, что значительно обогащает авиашоу.

SPFL принимало участие в МАКС-е в 2009 и 2011 году и не можем не появиться на следующих изданиях этого салона. Ниже представляем фотографии, которые сами по себе являются лучшим описанием МАКС-а. Пусть они станут прекрасным приглашением на это исключительное мероприятие.

Międzynarodowy Piknik Lotniczy Góraszka

Kraj: Polska
Miejscowość: Góraszka (EPGO)

Ten podwarszawski piknik lotniczy z roku na rok stawał się potężną imprezą z masą atrakcji – charakterystycznych dla dużych pokazów lotniczych. Wszystko to za sprawą niesamowitych osób z Fundacji Polskie Orły 🙂 Góraszka była wręcz oblegana przez ludzi spragnionych lotniczych i piknikowych doznań. Dla fotografów lotniczych była niejako otwarciem sezonu.
Piknik zakończył swój żywot wraz z zamknięciem lotniska.

MPL Małopolski Piknik Lotniczy Kraków

Kraj: Polska
Miejscowość: Kraków (EPKC)

Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie to wydarzenie w polskim świecie foto-lotniczym wyjątkowe. Wyjątkowość tej, jakby nie patrzeć, miejskiej imprezy polega na tym, że pas startowy przypomina betonkę zwykłego, miejskiego parkingu strzeżonego, położonego na osiedlu pomiędzy blokami. Miejsce dla PRESS znajduje się na górce tuż obok pasa. Położenie to daje dość ciekawe możliwości fotografowania, ponieważ sporo samolotów lata niejako poniżej i co ciekawe – z blokowiskami w tle! Wspaniałe miejsce do treningu panoramowania. Istnieje bowiem możliwość fotografowania bezpośrednio (!) z pasa startowego 🙂 Takiej imprezy Europa zapewne nie zna. Widzieliście zdjęcia z pokazów lotniczych z blokami mieszkalnymi w tle…?

NATO Days Ostrava

Kraj: Czechy
Miejscowość: Ostrava-Mošnov (LKMT)

NATO Days w Ostrawie to zdecydowanie jedne z najciekawszych pokazów w naszym rejonie Europy. Zróżnicowanie prezentowanego sprzętu (nie tylko lotniczego), ilość żołnierzy do jego obsługi oraz szerokie rzesze publiczności czyni je prawdziwym świętem NATO. Dodając do tego zestawu możliwość fotografowania bezpośrednio z osi pokazów sprawia, że jest to impreza na wskroś wyjątkowa.

NATO Tiger Meet

Kraj: Europa
Miejscowość: zmiennie

Jest to impreza, która odbywa się na różnych lotniskach w Europie cyklicznie od 1961 roku, z małymi tylko przerwami. W ćwiczeniach biorą udział wyłącznie jednostki lotnicze NATO, używające symbolu tygrysa jako swojego godła. Dzięki temu można zobaczyć niezwykłe i niepowtarzalne malowania samolotów, które z maszyn bojowych przeistoczyły się w latające dzieła sztuki. Największym minusem imprezy od strony fotograficznej jest jej monotonia, ponieważ wszelkie nadlotniskowe działania prezentowanych maszyn ograniczają się do startów i lądowań.

Płocki Piknik Lotniczy

Kraj: Polska
Miejscowość: Płock (EPPL), skarpa nad Wisłą

Płocki Piknik Lotniczy, ze względu na miejsce w którym jest organizowany, jest imprezą wyjątkową. Od 2010 roku pokazy odbywają się nad Wisłą, szeroką w tym miejscu na kilometr, zaś miejsca dla publiczności znajdują się na wznoszącej się na 50 metrów nadwiślańskiej skarpie, dzięki czemu można podziwiać maszyny nie tylko z dołu, ale także z góry, co daje niesamowite możliwości fotograficzne.
Niestety, rok 2013, był ostatnim rokiem, w którym odbył się Płocki Piknik Lotniczy.  Po 6 latach nastąpiła reaktywacja Płockiego Pikniku Lotniczego…Impreza zaplanowana na dwa dni właściwie zakończyła się, zanim na dobre się rozpoczęła… Po niecałej godzinie pokazów doszło do kolejnego, po Marku Szufie, tragicznego wypadku…

RIAT Royal International Air Tattoo

Kraj: Wielka Brytania
Miejscowość: Fairford (EGVA)

Royal International AIR TATTOO to podobno największe pokazy lotnicze w Europie, a są tacy, którzy twierdzą, że i na świecie. RIAT ma już swoją renomę. Zawsze w Fairford latają maszyny wyjątkowe, które przyciągają fanatyków lotnictwa z całego świata. Tyle lat tradycji zaowocowało genialną wręcz organizacją pokazów. Pokazy odbywają się w sobotę i niedzielę, ale już od środy można rozkoszować się masą przylotów i treningów. Nie zapominajmy o poniedziałku i odlotach, które mają charakter wręcz taśmowy. Niestety biorąc pod uwagę cenę biletów, koszty dojazdu i zakwaterowania, są to jedne z najdroższych pokazów w sezonie.

SIAF Slovak International Air Fest

Kraj: Słowacja
Miejscowość: Sliač (LZSL)

Sliač to uzdrowisko w środkowej Słowacji nieopodal Zwolenia. W tym właśnie mieście znajduje się cywilny port lotniczy, w którym co roku, w ostatni weekend sierpnia, odbywają się pokazy lotnicze Medzinárodné letecké dni – SIAF. Slovak International Air Fest jest największą imprezą lotniczą na Słowacji.

Back to Top