„WARHAWKS” W KRZESINACH (Polska, EPKS)

Głównym powodem, dla którego pojawiłem się rano w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach była wizyta 18 samolotów F-16 z amerykańskiej 480. Eskadry Myśliwskiej „Warhawks” należącej do 52. Skrzydła Myśliwskiego na co dzień stacjonującej w niemieckiej bazie Spangdahlem. Amerykańskie maszyny brały udział w manewrach „Saber Strike” i „Baltops”, które były organizowane w Polsce i republikach bałtyckich.
Pięknie i równo ustawione samoloty na płaszczyźnie lśniły w słońcu. Zrobiło to na mnie duże wrażenie, niektóre z przybyłych F-16 przykuły moja szczególną uwagę. Wymalowane emblematy wykonanych misji bojowych przyprawiły mnie o lekki „opad szczęki”, te maszyny mają naprawdę duży „bagaż” doświadczeń na współczesnym teatrze działań wojennych.
Niestety tego dnia samoloty nie wykonywały żadnych lotów, o czym dowiedziałem się w bazie tuż po przybyciu. Dodatkowym mankamentem okazała się aura, która nie pozwoliła na dłuższe przebywanie na otwartej przestrzeni jak i wykonanie dobrych zdjęć.
Zapraszam do obejrzenia dosłownie kilku zdjęć, które udało się zrobić podczas tej krótkiej, ale dla mnie ważnej i udanej pomimo braku lotów wizycie w 31. BLT.

Łukasz „Słowik” Słowiński