ŚWIĘTO BAZY W LATKOWIE (Polska, EPIR)

W dniu 21 maja 2016 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w obchodach święta 56. Bazy Lotniczej w Latkowie.
Wystawa statyczna obejmowała Mi-24, SW-4, Mi-2, SH-2G ”Seasprite” z Polskich Sił Powietrznych i lotnictwa Marynarki Wojennej oraz amerykańskie AH-64, Black Hawk, czy niemieckie Eurocoptery. Ekspozycja robiła bardzo pozytywne wrażenie. Maszyny były udostępnione dla zwiedzających, a załogi chętnie opowiadały o maszynach.
Obok śmigłowców największym zainteresowaniem publiczności cieszyli się żołnierze JWK z Lublińca, ich pojazdy i uzbrojenie.
Pokazy dynamiczne pierwotnie zaplanowane na dwie godziny, zostały ostatecznie przedłużone o 30 minut. Należy przyznać, że były bardzo udane.
Zgodnie z tradycją pierwszym elementem pokazów były skoki spadochronowe. Natomiast znakiem rozpoczęcia „właściwych” pokazów w locie był przelot grupowy Mi-24 i Mi-2 w formacji. Później mogliśmy podziwiać wiatrakowce i maszyny aeroklubowe. W części aeroklubowej pojawili się Żelaźni i zespół Jerzego Makuli. Zespoły przedstawiły pokazy wspólne jak i indywidualne.
Po pokazach cywilnych przyszedł czas na lotnictwo wojskowe. Tu mogliśmy podziwiać widowiskowy balet Mi-24, a po nim niebo należało do pary F-16 z bazy w Łasku i ich dynamicznych przelotów. Atutem pokazu Jastrzębi była imponująca ilość flar. Nie zabrakło także solowego pokazu nieodmiennie podziwianego Su-22.
Do części wojskowej należy też zaliczyć pokaz zespołu akrobacyjnego Orlik. Nowy program jest bardzo płynny i dynamiczny zarazem.
Wisienką na torcie był niski przelot grupowy śmigłowców Mi-24 z efektownym, także grupowym, lądowaniem.
Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne pokazy!

Marcin „bronek” Bronowski