NATO Enhancement Air Policing 2021(Polska, EPMB)

W dniach 6 lipca – 15 września 2021 r. w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach wzmocnienia programu NATO Baltic Air Policing przebywał kontyngent Tureckich Sił Powietrznych z czterema wielozadaniowymi samolotami Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 40 ze 161. Eskadry na co dzień stacjonującej w Bandırma na południowym wybrzeżu Morza Marmara. Kontyngent zabezpieczały dwa samoloty transportowe C-130 Hercules i jeden A400M Atlas.
Dla personelu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, był to kolejny epizod dotyczący współpracy z sojusznikami. W ciągu ostatnich lat z Malborka operowali już piloci z Francji (Dassault Rafale oraz Mirage 2000), Niderlandów, Belgii i Portugalii (na F-16 różnych wersji). W roku 2022 do Malborka ma trafić kontyngent Sił Powietrznych Włoch.
W czasie trwania swojej misji tureccy piloci realizowali alarmowe starty związane z przechwytywaniem niezidentyfikowanych statków powietrznych zbliżających się do przestrzeni powietrznej państw NATO oraz wykonali szereg ćwiczeń trenując również z pilotami polskimi. Była to znakomita platforma do szerokiej wymiany doświadczeń.

Sławek „Hesja” Krajniewski