PIKNIK LOTNICZY FLYFEST (Polska, EPPT)

W dniach 12-13 lipca w Piotrkowie Trybunalskim miał miejsce piknik lotniczy Fly Fest 2014, zorganizowany przez Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej. Choć pod względem typowo lotniczym impreza nie należała może do tych najciekawszych, to wspaniała pogoda, którą zastaliśmy na miejscu sprawiła, że weekend na długo pozostanie w naszej pamięci.
Piknik rozpoczął się krótkim pokazem w powietrzu śmigłowców Mi-8 i W-3 Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Wkrótce potem mogliśmy obserwować pokazowy desant antyterrorystów ze śmigłowca Mi-2, należącego do Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Następnie w powietrzu pojawił się żółty Robinson R44 z Narodowej Kadry Śmigłowcowej, którego pilot zaprezentował nam swój kunszt pilotażu.

Po części śmigłowcowej (niestety przylot śmigłowca Black Hawk z PZL Mielec został odwołany) przyszedł czas na Dromadera i popularnego „Antka”. Dromader zaprezentował widzom efektowny zrzut „bomby wodnej”, natomiast An-2 wykonywał niskie przeloty z włączonymi zraszaczami.
Następnie w powietrze wzbiły się kolejno: Auster , Piper Cub, Boeing Stearman. Wszystkie te samoloty łączy to, że zostały wyprodukowane w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Szczególny aplauz publiczności wzbudził Stearman, którego pokaz został urozmaicony smugaczami.
Przedostatnią atrakcją pikniku był pokaz akrobacji Jerzego Makuli na szybowcu „Solo Fox”.

Ostatnim i najbardziej oczekiwanym punktem programu był pokaz w locie Spitfire’a TE 184, za sterami którego siedział Jacek Mainka. Dla wielu widzów była to jedyna sposobność zobaczenia i sfotografowania tego pięknego samolotu w polskich barwach 308 Dywizjonu Myśliwskiego.

Piotr „pepic” Tomczyk