MARZENIE W OSTRAVIE (Czechy, LKMT)

Antonow An-225 Mrija (Marzenie), zbudowany w jednym egzemplarzu, największy aktualnie użytkowany samolot świata, pojawi się w czeskiej Ostrawie – taka wiadomość zelektryzowała lotnicze fora w drugiej połowie stycznia 2015 roku. Z przecieków wynikało, że samolot wykona 3 loty przewożąc sprzęt wojskowy z Ostrawy do jednego z afrykańskich krajów.
Zobaczyć na żywo ten unikatowy samolot jest marzeniem niejednego miłośnika lotnictwa, toteż w dniu pierwszego przylotu wokół lotniska zgromadziło się kilkadziesiąt, a może i kilkaset osób. Czesi, Słowacy i liczne grupy z Polski. Prawie wszyscy z aparatami i kamerami, ale byli też tacy, którzy po prostu przyjechali tylko popatrzeć.
W poniedziałek 26 stycznia samolot przyleciał około 13:30, wylądował i pokołował na płytę przed terminalem cargo. Prawie od razu nastąpił załadunek. Tajemniczym sprzętem wojskowym okazały się czołgi T-72, których za jednym razem Mrija zabierała 4.

Nasze marzenie się spełniło. Zobaczyliśmy „Marzenę” i w zasadzie moglibyśmy na tym poprzestać. Jak jednak mówi przysłowie, apetyt rośnie w miarę jedzenia i jeszcze dwukrotnie pojechaliśmy na spotkanie z Mriją. Raz, aby spróbować nocnych zdjęć i drugi raz, by uwiecznić spektakularny start olbrzyma. Niestety w tym ostatnim przypadku pogoda nie chciała z nami współpracować i start odbył się przy widzialności 2-3 km i pełnym pokryciu na ok. 100 m. Szaro, buro i ponuro. No cóż, może jeszcze będzie okazja?

Lucjan „Acroluc” Fizia