ILA BERLIN 2010 (Niemcy, EDDB)

W dniach 08-13 czerwca 2010 r. na berlińskim lotnisku Schönefeld odbywały się największe targi przemysłu lotniczego w Europie: ILA 2010 (Internationale Luft und Raumfahrtausstellung). Podczas targów miały miejsce pokazy lotnicze, a piątek, sobota i niedziela były dniami otwartymi dla publiczności. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć ekipy z SPFL.
Podczas pokazów można było zobaczyć prawdziwe „rodzynki”, takie jak pierwszy odrzutowy samolot myśliwski Me-262 czy kultowy Bf-109. Niewątpliwym wydarzeniem był pokaz dynamiczny największego na świecie samolotu pasażerskiego Airbus A380. Pomimo wielu atrakcji program pokazów trochę nas rozczarował, tym bardziej iż targi ILA obchodziły stulecie swojego istnienia. Wiedząc o tym jubileuszu liczyliśmy na coś specjalnego, jednak obecny wciąż kryzys i na tej imprezie odbił swoje piętno.
Fotografowanie na ILA nie jest niestety najłatwiejszym zadaniem z powodu wielu uwarunkowań. Pomijając kwestie pogodowe, które są niezależne, także inne czynniki dawały nam się we znaki. Pierwszym z nich był wszechobecny pył i piasek, które niesione z pobliskiej budowy silnym wiatrem drastycznie zmniejszały przejrzystość powietrza, chwilami wręcz uniemożliwiając fotografowanie. Drugą trudnością był fakt, iż większość pokazów odbywała się na dużej wysokości i w sporym oddaleniu od sektorów dla publiczności. Tłumaczono to względami bezpieczeństwa, jak i poziomem hałasu, które to sprawy zaowocowały nawet protestami okolicznych mieszkańców przeciwko pokazom. Trzecim czynnikiem „ujemnym” było to, iż praktycznie każdy pokaz był przerywany startującymi i lądującymi maszynami pasażerskimi, ponieważ podczas imprezy lotnisko Schönefeld obsługiwało normalne loty i prowadziło odprawę pasażerską. Wszystkie te kwestie w połączeniu z faktem, iż od przyszłego roku Schönefeld będzie głównym lotniskiem Berlina spowodowały, iż było to ostatnie ILA w Berlinie. Następne ILA w 2012 roku odbędzie się już na innym lotnisku, jednak ostateczna lokalizacja nie jest jeszcze znana.