F-16 TIGER DEMO TEAM (Polska, EPKS)

We środę, 27 kwietnia 2016 roku, mała grupa członków naszego Stowarzyszenia znalazła się w gronie fotografów i przyjaciół 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Powodem spotkania była uroczystość objęcia przez Agencję Mienia Wojskowego patronatu nad zespołem F-16 Tiger Demo Team.
Na dzień dobry, razem z kpt. Krzysztofem Nanusiem, rzecznikiem prasowym 31. BLT, obejrzeliśmy sprzęt, który zespołowi F-16 Tiger Demo Team będzie towarzyszył na oficjalnych spotkaniach w sezonie 2016. Odbyła się oficjalna uroczystość, w której udział wzięli m.in. dowódca 31. BLT płk pil. mgr inż. Grzegorz Ślusarz, dowódca 2. SLT gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski oraz prezes Agencji Mienia Wojskowego Mateusz Mróz. My jednak z niecierpliwością czekaliśmy na najważniejsze wydarzenie, czyli pełny pokaz w wykonaniu F-16 Tiger Demo, za sterami którego zasiadał lider zespołu kpt. pil. Robert „Bluto” Gałązka.
Już pierwsze sekundy pokazu wprawiły nas w świetny humor, a z minuty na minutę nasze zadowolenie z „bycia tu i teraz” wzrastało coraz bardziej. Akrobacje wykonywane były na wysokości od 60 metrów do 5 kilometrów. Co ciekawe, żeby wzbić się na taką wysokość, „Bluto” potrzebował zaledwie kilkunastu sekund! Podczas pokazu leciał w górę, kręcąc beczki, i wypuszczał flary. Generalnie flary podczas działań bojowych służą do obrony przed rakietami kierowanymi na podczerwień, ale wypuszczane podczas pokazu zwiększają znacznie jego widowiskowość. Kpt. pil. Robert Gałązka zaprezentował także przelot na niskim pułapie z minimalną prędkością. Widok poruszających się powierzchni sterowych wolno poruszającego się samolotu robił spore wrażenie. Pokaz był bardzo bogaty w liczne ostre wiraże powodujące oderwania, oraz w przeloty z dużą prędkością i w manewry z dużymi przeciążeniami. F-16 lubi prędkość, a my uwielbiamy ten samolot za jego zwrotność i drapieżność.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować płk. pil. mgr. inż. Grzegorzowi Ślusarzowi – dowódcy 31. BLT oraz naszemu opiekunowi kpt. Krzysztofowi Nanusiowi za zaproszenie. Cieszymy się, że – jako nieliczni – mogliśmy uczestniczyć w tym pięknym wydarzeniu.
Życzymy pomyślności i do zobaczenia na imprezach lotniczych w kraju i za granicą.

Monika „Ryba” Zielińska