DZIEŃ OTWARTY W 41. BAZIE LOTNICTWA SZKOLNEGO (Polska, EPDE)

18 sierpnia br. dowództwo 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego  zaprosiło wszystkich miłośników lotnictwa  do swojej siedziby w Dęblinie.
Z okazji święta bazy lotniczej w ten gorący piątkowy dzień wszyscy fani lotnictwa mogli bez przeszkód wejść na teren dęblińskiego lotniska i zobaczyć jak wygląda z bliska, tym bardziej,  że jest po gruntownym remoncie i przebudowie oraz zapoznać się z wystawą statyczną statków powietrznych i maszyn, które odpowiedzialne są za utrzymanie lotniska w gotowości i czystości.
Oczywiście był tez smaczek w postaci małego Air Show na dęblińskim niebie. W powietrzu można było oglądać radomski ZA Orliki, gospodarzy czyli BC Iskry, a także popisy solowe w wykonaniu MiG’a 29 z bazy w Mińsku Mazowieckim, solisty Artura Kielaka na samolocie XA-41 Sbach  oraz demo na śmigłowcu Puszczyk, który dostał okolicznościowe malowanie z okazji dziesięciolecia służby na dęblińskim lotnisku.
Dodatkową atrakcją był wspólny pokaz dynamiczny samolotów XA-41 i MiG 29 pod nazwą Xtream Sky Force. Moc i siła dużego samolotu bojowego, połączona z szybkością, zwrotnością i dynamiką małego samolotu akrobacyjnego – to trzeba zobaczyć na żywo !
Z malutkich minusików można by doliczyć fakt, iż nie udało się ściągnąć do Dęblina wszystkich latających maszyn w polskim lotnictwie. Najbardziej zabrakło polskiego Demo team na samolocie F-16 oraz pokazowego dema na samolotach Su-22. Minusem też był brak choćby na wystawie statycznej naszego nowego latającego (chwilowo uziemionego) nabytku Mastera. Na pewno wiele osób chciałoby zobaczyć jak wygląda ten samolot z polską szachownicą na skrzydłach.
Podsumowując, było to udane, upalne i nietypowe piątkowe popołudnie w dęblińskiej bazie. Dla nas fanów lotnictwa samolotów nigdy dość!

Krzysztof ”krispol” Polak