DUXFORD – THE AMERICAN AIR SHOW 2016 (Wielka Brytania, EGSU)

W dniu 28 maja 2016 r. ponownie odwiedziliśmy Wyspy Brytyjskie. Dzięki zaproszeniu Imperial War Museum w Duxford mieliśmy okazję uczestniczyć w „The American Air Show 2016”. Pokazy te zostały zorganizowane dla uczenia ponownego otwarcia American Air Museum.
Imperial War Museum położony jest w Duxford, na jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych lotnisk w Wielkiej Brytanii. Jego fascynująca historia sięga daleko w czasy pierwszej wojny światowej i przez ponad pół wieku działalności stacjonowały tam takie legendarne maszyny jak Supermarine Spitfire, P-47 Thunderbolt czy też P-51 Mustang. Ostatecznie w 1976 r. utworzono tam jedno z najciekawszych i największych muzeów o tematyce wojennej, gdzie w historycznych budynkach można oglądać wystawy pokazujących całą historię lotnictwa. Przez te lata muzeum ciągle było rozbudowywane i modernizowane. Otworzono nowe hale wystawowe Air Space no i American Air Museum.
Amerykański hangar jest obecnie największą atrakcją w Duxford i można tam z bliska obejrzeć takie samoloty jak: B-24 Liberator, B-29 Superfortress, B-52 Stratofortress oraz SR-71 Blackbird (jedyny egzemplarz poza terenem Ameryki). Pokazy, na które wybraliśmy się były zakończeniem trwającej prawie rok i kosztującej bagatela 3 miliony funtów modernizacji części amerykańskiej. Właśnie dlatego organizatorzy zadbali, aby przed dwa dni występów było co oglądać. Bogatą listę pokazów można zacząć od jednych z najlepszych grup akrobatycznych na świecie: Royal Air Force Aerobatic Team „Red Arrows” oraz „Petrouille de France”. Ze współczesnych maszyn mieliśmy okazję oglądać: Apach AH Mk1, Boeing CV-22 Osprey, Boeing KC-135 Stratotanker oraz oczywiście niesamowity pokaz Royal Air Force Typhoon Display Team na modelu FGR4 z bazy RAF Coningsby. Trzeba zaznaczyć, że to był debiut na pokazach lotniczych bardzo doświadczonego pilota kapitana lotnictwa Marka Longa. Witamy serdecznie nowego pilota i zapewniamy – jego pokaz sprawi, że poczujecie ciarki na całym ciele. Oczywiście pokazy Duxford to zawsze prawdziwe święto dla miłośników historii lotnictwa. Z tych najciekawszych można wymienić takie samoloty jak: Royal Aircraft Factory SE5a, Fokker DR1, Hawker Hurricane, Douglas Dakota Mk III, Grumman Fm-2 Wildcat, Boeing B-17 Flying Fortress, North American Harvard (w trzech różnych wersjach), Curtiss P-40F Warhawk, North American P-51D Mustang oraz oczywiście kilka różnych egzemplarzy i wersji Supermarine Spitfirerów. Jak widać są to pokazy „na bogato” i obowiązkowo powinny się znaleźć w kalendarzu każdego pasjonata lotnictwa.
Już niedługo, bo 9 i 10 lipca 2016, odbędzie się w Duxford kolejna edycja pokazów „Flying Legend”, na które w imieniu Imperial War Museum serdecznie zapraszamy!

Marek „Maras” Gembka