AIRPOWER 2022 (AUSTRIA, LOXZ)

Po 3 latach przerwy do Zeltweg w Austrii zawitały ponownie jedne z najlepszych pokazów lotniczych w Europie, czyli AIRPOWER. Impreza ta ma to do siebie, że bez względu na pogodę, zawsze jesteśmy tam w stanie zrobić materiał, który zadowoli nawet najbardziej wymagających. Jest to efekt położenia lotniska, dzięki któremu robiąc zdjęcia, zamiast samego nieba w tle mamy piękne panoramy górskie. Takie połączenie krajobrazu z niesamowitymi maszynami i akrobacjami gwarantuje emocje jedyne w swoim rodzaju.
W tym roku line-up pokazowy nie zawiódł. Były pojedyncze demo, jak węgierski Gripen, belgijski F16 Dream Viper, austriacki Eurofighter w tygrysim malowaniu czy wyczekiwany przez wszystkich MiG-21. Ten ostatni niestety tylko z dolotu, ale i tak dobrze było zobaczyć w locie ten wycofywany już ze służby samolot. Nie zawiodły także zespoły – Frecce Tricolori i Patrouille Suisse dały przepiękne pokazy. Program obfitował w wiele innych emocjonujących wydarzeń, jak chociażby pożegnanie śmigłowca Aerospatiale SA-319B przez Austriackie Siły Powietrzne oraz pokaz “Scramble”, czyli przejęcie nadlatującego intruza w postaci C-130 Hercules przez dwa austriackie Eurofightery. Jednym z ciekawszych wydarzeń był również (niestety tylko w niedzielę) pokaz niskiego przelotu bombowca strategicznego B-52 Amerykańskich Sił Powietrznych.
Obok samego programu jedną z największych zalet tych pokazów jest możliwość uzyskania tzw. Spotterpack, dzięki któremu uzyskuje się dostęp do całodniowego wyżywienia oraz, co najważniejsze, do wielu specjalnie wyznaczonych stref foto niedostępnych dla pozostałych osób. Wszystko to sprawia, że Airpower od zawsze są wpisane w nasz kalendarz jako pozycja obowiązkowa.

Paweł „Blink” Glink