4. NÁRODNE LETECKÉ DNI 2010, PIEŠT’ANY (Słowacja, LZPP)

Pierwszymi pokazami, które odwiedziliśmy w 2010 roku, były 4. Národné Letecké Dni, które miały miejsce w dniach 29-30 maja u naszych słowackich sąsiadów. Impreza przeprowadzona była na lotnisku w Piešťanach, które zgromadziło wielu miłośników i fanów lotnictwa. Bramy lotniska otwarte były już od 8.00 rano, co dało możliwość swobodnego podziwiania samolotów na statyce przed oficjalnym początkiem pokazów. Dużą popularnością cieszył się tu amerykański C-130J Super Hercules, którego można było zwiedzić również od wewnątrz i choć na chwilę zasiąść za jego sterami. Do pozostałych atrakcji statyki można na pewno zaliczyć słowackiego MiGa-29, francuskiego Mirage, ukraińskiego An-26 oraz wiele innych znanych i ciekawych samolotów i śmigłowców.
W powietrzu podczas pokazów dynamicznych i przelotów nad lotniskiem mogliśmy zobaczyć śmigłowce typu Mi-8, Mi-17, Mi-24, nie zabrakło również dźwięku silników grupy akrobacyjnej Flying Bulls Aerobatic Team oraz solowego pokazu fantastycznego Zoltana Veresa na Extra 300. Emocji nie zabrakło podczas przelotów Tu-154M oraz akrobacji włoskiego Spartana. Najpiękniejszym jednak dźwiękiem dla naszych uszu był huk dopalaczy, szczególnie włoskiego Eurofightera, który raczył nas nim bezustannie. Świetnie zaprezentowali się także Holendrzy na F-16, Słowacy na MiGach-29 oraz Czesi na Gripenie.
Mimo dość niesprzyjającej i zmiennej pogody organizatorowi udało się zapewnić nam dużą dozę wspaniałych i niepowtarzalnych wrażeń. Jesteśmy pewni, że za rok również tam zawitamy.