SEZON W 4. SKRZYDLE RUSZA Z KOPYTA (Polska, EPDE)

Na lotniskach 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego rozpoczął się okres intensywnej krzątaniny. W Radomiu i Dęblinie niebo zapełniło się Iskrami, Orlikami oraz śmigłowcami SW-4. Wykorzystując okres sprzyjającej pogody swoją przygodę w powietrzu rozpoczęli adepci ze Szkoły Orląt.
Mój pobyt w Bazie zbiegł się z dużą aktywnością lotniczą 58. Eskadry z 41.BLSz. Wykonywała ona loty szkoleniowe w zwalczaniu środków naziemnych z użyciem uzbrojenia. Z racji dość rzadkiego wykonywania lotów z uzbrojeniem widok obładowanych bombami i wyrzutniami npr samolotów mobilizował do szukania ciekawych ujęć.
Piloci wykonali dziewięć wylotów maszyn uzbrojonych w bomby ćwiczebne P-50 i pociski rakietowe S-5 na położony niedaleko poligon Jagodne wykorzystywany przez pilotów z Dęblina i Mińska Mazowieckiego w ramach lotów szkolnych i treningowych oraz na rzecz szkolenia JTAC w realizacji misji CAS.
Szkolenie takie prowadzone jest w dęblińskiej bazie trzy razy w roku i służy do podtrzymania nawyków pilotów oraz szkolenia podchorążych w lotach na zastosowanie bojowe AG (air to ground).

Michał „nurek” Wajnchold