ROYAL AIR FORCE MUSEUM (Wielka Brytania, Londyn)

Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force Museum) to miejsce, którego żaden pasjonat lotnictwa będący w Londynie i planujący zwiedzanie tego miasta nie może pominąć. Przedstawia ono historię brytyjskiego i światowego lotnictwa – od pierwszego samolotu braci Wright, poprzez zmagania lotników w II wojnie światowej, aż do konstrukcji największych pasażerskich odrzutowców.

Muzeum mieści się w dzielnicy Hendon na terenie byłego lotniska wojskowego i cywilnego. W pięciu ogromnych halach umieszczono ponad 130 oryginalnych samolotów, śmigłowców, balonów, lotni i innych statków powietrznych. Wiele z nich można zwiedzać także od wewnątrz. Jest to bez wątpienia miejsce, gdzie czas płynie zdecydowanie zbyt szybko, warto więc mieć to na uwadze i chcąc zobaczyć wszystko dokładnie, zarezerwować sobie około 4 godzin.

Co warto zobaczyć? Hmm… wszystko 🙂 Swoje zwiedzanie zacząłem od tzw. „osi czasu” czyli około 50-metrowej ściany przedstawiającej chronologicznie najważniejsze wydarzenia w ponad 100-letniej historii lotnictwa. Kolejne moje kroki to hala Milestones of Flight – istny  raj dla miłośników lotnictwa, gdzie możemy podziwiać takie okazy jak P-51D Mustang, Me 262, Bleriot XI czy Harrier, a pod samym dachem – Eurofighter Typhoon. Kolejna hala wystawowa – Bomber Hall – wywarła na mnie największe wrażenie nie tylko swoją powierzchnią, ale przede wszystkim eksponatami, które udało się tam zmieścić. Na początek widzimy Vulcana, którego długość sięga ponad 30-tu metrów. Pozostałe kolosy to B-17G, B-24 Liberator, Avro Lancaster, Blackburn Buccaneer, a to wszystko w ciekawych aranżacjach oddających klimat tamtych czasów. Bardzo interesująca jest także hala Battle of Britain z imponującą liczbą i różnorodnością zgromadzonych eksponatów, takich jak Bristol Blenheim IV, CASA E3B, Fiat CR42 Falco, Hawker Hurricane 1, Messerschmitt Bf 109E-3, Supermarine Spitfire I i wiele innych. Pozostałe warte odwiedzenia hale to Historic Hangars (będące oryginalnymi hangarami z czasów I Wojny Światowej, kiedy to stanowiły część dawnego lotniska Hendon – kolebki brytyjskiego lotnictwa) oraz Grahame-White Factory (budynek, w którym kiedyś znajdowała się pierwsza w Zjednoczonym Królestwie fabryka samolotów, obecnie z ekspozycją najstarszych samolotów RAF Museum).

Nie jest łatwo spisać relację z muzeum – trzeba je po prostu zobaczyć samemu, do czego mam nadzieję zachęcą Was zdjęcia. Setki maszyn latających podanych w ciekawy sposób, filmy i prezentacje 3D, symulatory lotu to atrakcje, które sprowadzają setki odwiedzających każdego dnia.
Strona RAF Museum: www.rafmuseum.org.uk

Tomasz „Dyziek” Szostak