Autor Wątek: Wydruki wielkoformatowe  (Przeczytany 1479 razy)

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Wydruki wielkoformatowe
« dnia: Listopad 30, 2010, 11:19:37 am »
Cześć
MAm pytanie o sprawę nową której nigdy nie robiłem.
Mianowicie wydruki wielkoformatowe takie powiedzmy ok 100- 150 cm
Jak przygotowuje się taką fotęz małego obrazka np 3000x2000px?
Jaka rozdzielczość jest potrzebna do plotu takich rzeczy, żeby nie było wstydu?
Robięzałożenie, że trzeba coświecej serca i umiejętności włożyć żeby było ostre po druknięciu.
Idą święta i tak sobie zamarzyłem zrobić komuś prezencik.
Pozdrawiam

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2010, 02:30:21 pm »
Nurek- nie pomogę bo nic w temacie nie wiem.

ziaro

  • Gość
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2010, 02:43:57 pm »
może po prostu najlepiej napisać do jakiejś firmy, która się tym zajmuję. dostaniesz informacje z pierwszej ręki :)

sila

  • Wiadomości: 1023
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pruszków
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2010, 03:06:52 pm »
Ja znalazłam takie info

http://www.trochetechniki.pl/Przygotowanie-wlasnych-zdjec-do-wydruku-w-formacie-plakatu,t,1744.html

a dokładne informacje to udzielą Ci tam gdzie będziesz drukował.

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4446
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2010, 04:34:02 pm »
nurek,
nie jestem grafikiem, ale mogę ci napisać to co wynika z moich doświadczeń jakie nabyłem podczas przygotowywania wystawy "Ptaki Polskie"
1. Zależy na ile to ma być dobrze zrobione, no i z jakiej odległości oglądane, bo to ma kolosalne znaczenie. Tzn jak coś ma wisieć w dużym pomieszczeniu i przez to będzie oglądane powiedzmy z odległości około 2 metrów to wtedy pewne "braki" będą mniej widoczne. Zresztą oglądanie takiego formatu z mniejszej odległości jest bez sensu bo wzrokiem "nie obejmiesz". ale jak będzie oglądane/analizowane z mniejszej odległości to  braki wylezą.

2. Wymiar jaki podałeś jest bardzo duży a co za tym idzie wymagający wobec materiału źródłowego. Wymagający nie tylko dla ilości pix ale i dla samej jakości zdjęcia. Zdjęcie perfekcyjne technicznie o mniejszej ilości pix mogą wyjść lepiej niż takie nieperfekcyjne w większej rozdziałce o ile róznica nie jest jakas powalająca.

3. Z praktyki z fotami na wystawę wyglądało to tak.: [tam zdjęcia były - wydruk 100/70 ale z zintegrowanym passpartou o szerokości ok 10 cm] więc wymiar samego zdjęcia wynosił 80/ 53
i przy tej wielkosci:
- był jeden plik o długości po dłuższym boku tylko 2000 pix, z dwóch metrów wyglądał oki ale już tak z metra to było bardzo widać braki w rozdziałce
- pliki o wielkości 3000/3100 pix po dłuższym o dobrej jakości spoko dawały radę, ale były naprawdę super technicznie
- pliki o wielości powyżej 3500-3600 pix bez uwag, choć jeden był słabszy technicznie [ale super moment] to i przy 3800 było widać braki

Generalnie jak masz plik 3000 po dłuższym to imho max co z niego wyciągniesz w dobrej jakości to jest odbitka 100 cm po dłuższym a i to z zastrzeżeniem ze plik jest bardzo dobry technicznie, no i że nikt nie będzie tego oglądał z lupą. Jeśli jesteśmy przy technice to głównie musisz zwrócić uwagę na ostrość, kontrast bo delikatne szumy to się na papierze gubią.

W razie "W" można próbować zdjęcie "powiększyć" ale do tego potrzebny jest profesjonalny sofy aby nie zrobić kaszany. Nie wiem czy od nas kichu z wilkiem czegoś takiego nie testowali, natomiast widziałem takie czary w wykonaniu stiga z koniarzy, i bajka, no ale on się zajmuje tym profesjonalnie.

P.S
jak ktoś nie zna wystawy, to zapodaje moje ulubione zdjęcie
autor: Piotr Chara
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2010, 04:38:34 pm wysłana przez MarS »

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4446
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2010, 04:47:11 pm »
no ten artykuł z linku strasznie fachowy  ;) i to w gazecie poszło i ktoś dostał za to pieniądze  :(
co do informacji z firmy w której będziemy to robić, to bym nie był taki pewny :(. Ktoś z obsługi klienta będzie wiedział nie wiele więcej niż to co w tym artykule, wiec dobrze było by porozmawiać z grafikiem który się tym zajmuje w praktyce, ale który oprócz "załadowania" pliku do maszyny, potrafi coś z nim zrobić.

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21593
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2010, 05:10:41 pm »
MarS taaakie duze wydruki to juz nie metodą na Ptaki Polskie ale...
ploter...
 
mam u mnie w firmie "kropelki" z plottera i wygladaja baaardzo dobrze :)
wszystkie zdjecia to byly jakies cropy z D70
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4446
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2010, 05:18:45 pm »
eee 100 cm to i metoda ptakową obleci .... ale fakt ze nie doczytałem że nurek o wydruki z plotera się pytał ...
a ploter faktycznie jest trochę mniej wymagający ...

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2010, 06:15:26 pm »
Teorię teoretycznie znam, ale chodzi o praktykie.
I to jest coś niewymiernego, bo jak pójdę gdziekolwiek to powiedzą że 300dpi i "będzie żyleta"
Pomógł Hesja rzucając nazwą narzędzia. Zrobiłem kilka próbnych plików tego samego i zobaczymy co wyjdzie w praniu.
Ma to wisieć na ścianie w mieszkaniu, więc ciemno i nikt z (bardzo) bliska nie będzie oglądał.

PS. Artykuł faktycznie fachowy :-)
Pozdrawiam

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2010, 10:44:33 pm »
Polecam, jak już Hesja wspomniał, ploter lub udać się do Profi Lab w Wawie. Osobiście robiąc plakaty oddaję to w ich ręce. Drogo, ale nie musze się martwić o nic. Wywołuje RAW, oddaję Tiff'a i robią cuda, żeby wyglądało to ok na papierze. Ploter będzie tańszy ale jakość nieco gorsza.
http://www.profilab.pl/
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 08, 2010, 11:30:54 pm »
Polecam, jak już Hesja wspomniał, ploter lub udać się do Profi Lab w Wawie. Osobiście robiąc plakaty oddaję to w ich ręce. Drogo, ale nie musze się martwić o nic. Wywołuje RAW, oddaję Tiff'a i robią cuda, żeby wyglądało to ok na papierze. Ploter będzie tańszy ale jakość nieco gorsza.
http://www.profilab.pl/

Pochwaliłbyś się orientacyjnymi cenami? Bo w tych na stronie nie mogę się jakoś połapać...
Powiedzmy taki plakat 50x75 i 100x150 z antyramą. Jaki jest koszt?
Za mną już od dłuższego czasu chodzi walnięcie sobie na ścianę kilku swoich najlepszych ujęć. I tak się zbieram i zbieram... :P
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 09, 2010, 06:24:22 am »
To macie wszystko podane.
Robiłem u nich klika rzeczy i bólu nie ma.

http://fotoplakat.pl/

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 09, 2010, 08:27:38 am »
voltariel format B1 w najwyższej jakości to 168 zł, w niższej 133 zł. Wejdź w cennik "powiększenia wielkoformatowe". Antyramy kupuj sam ;)
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

Nowiutki

  • Wiadomości: 51
  • Maciek Nowicki
    • Zobacz profil
  • Skąd: WAW
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2010, 02:07:34 pm »
Jeśli chodzi o wydruk na "pijaku"  tzn ploterze :), to proponuję spróbować podkręcić rozdzielczość do 600dpi i zwiększyć rozmiar do wymaganej wielkości wydruku. Do domowego zastosowania wystarcza, chociaż nie będzie to jakość foto. Czasem tak sobie oszukuję dla wydruków gdzie dłuższy bok ma do 100cm. Testowałem na ploterach HP designjet 500, 800 i 1050, a to są raczej sprzęty do zastosowań CAD niż foto;).
A to co zdobyte nigdy nie będzie szczytem...PFK

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21593
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wydruki wielkoformatowe
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2010, 02:27:40 pm »
OT
Macku jezeli Ty to Ty to trza Cie awansem awansowac na forum :P
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski