Autor Wątek: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)  (Przeczytany 3002 razy)

larky

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 2121
  • Incommunicado
    • Zobacz profil
    • larky.pl
  • Skąd: Otwock
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 21, 2012, 11:29:38 pm »
Eskel
chyba jednak nie masz pojęcia o czym piszesz i co piszesz
więc nie pisz takich bzdet

Hmm, chętnie się dowiem co masz kifciu na mysli, bo na tą chwilę to cóż... zgadzam się z przedmówcą.

Eskel

  • Wiadomości: 93
    • Zobacz profil
  • Skąd: Swinoujscie
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 22, 2012, 01:19:15 am »
W poniższym wątku film z Michałkowa, z tego roku. Zrobiony Nikonem D5100 i Nikkorem 55-300 VR:
http://spfl.pl/forum/index.php/topic,6680.0.html

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 22, 2012, 07:44:20 am »
Eskel
chyba jednak nie masz pojęcia o czym piszesz i co piszesz
więc nie pisz takich bzdet

Hmm, chętnie się dowiem co masz kifciu na mysli, bo na tą chwilę to cóż... zgadzam się z przedmówcą.

ZL
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 22, 2012, 09:01:24 am »
w kwesti twierdzenia, że 18-55 to kitowa masakra, to ja samo napiszę o 18-105, że to taka sama pseudokitowa masakra - bo obiektywy jakby nie ptarzeć i porywnywać - porównywalne
 
nie będę pisał o szczegółach technicznych bo się nie znam
 
ale na moje amatorskie oko to po okresie używania obydwu obiektywów zostawiłem sobie 18-55 i jestem zadowolony, chociaż głównie używam tylko 18mm
wiadomo że jakość obrazka w porównaniu ze stałkami lub jaśniejszymi zoomami ze stałym światłem (sigma 10-20/f.4) to nie ta liga
w przypadku obu obiektywów, jakość obrazka jest porównywalna, oba obiektywy żeby w ogóle coś focić, to trzeba przymknąć do f/7.1-8, 18-55 na 55, a 18-105 prawie od początku zakresu
oba obiektywy winietują, z tym że im większa ogniskowa tym 18-105 coraz bardziej, oczywiście staram się pisać to co obserwowałem do 55 mm żeby jakoś porównywać
według Optycznych dystorsja 18-55VR na 18mm to 3,39%, a w 18-105 na 18mm równe 5%
więc zarówno jeden i drugi to ogólnie rzecz ujmując bardzo amatroskie obiektywy, bez wskazywania na zwycięzcę i pisanie że 18-55 to masakra to przegięcie

natomiast co do N5100 vs D90
z tą szybkostrzelnością to D90  w serii tyle samo klatek ale bufor minimalnie szybciej sie opróżniał z D90 - oczywiście mowa o foceniu w RAWach
nie wiem jakie znaczenie miała karta pamięci
 
autofokus - IMO zdecydowanie całościowo na korzyść D90, zarówno w C i S, szybszy i mniej się gubił na poruszających się obiektach
no i D90 ma śrubokręt, dzięki czemu można podpiąć starsze obiektywy, których jakość obrazka przewyższa czasami obrazki ze szkieł najnowszych
 
nie wiem dlaczego piszesz że oryginalna bateria w D5100 do kitu, bo nie zauważyłem jakiegos nadmiernego rozładowywania się, tzn. przy całodziennym foceniu, większość w trybie ciągłym, bateria nie straciła żadnej kreski
biorąc pod uwagę, że kręcisz filmy na podglądzie - to rzeczywiście bateria może zjechać w szybkim tempie

ale to moje skromne spotrzeżenia
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 09:14:08 am wysłana przez kifcio »

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7041
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 22, 2012, 09:16:04 am »
Kręci bardzo przyzwoite filmy i to w FullHD 30kl/s, choć ciągły autofokus jest do bani bo przeostrza, niedoostrza i dopiero trafia i tak za każdym razem przy zmianie kadru, tak samo jest w D7000.
nieprawda, w D7000 nic nie przeostrza i nic nie doostrza... podepnij jasne, stałoogniskowe szkło.
Do aparatu z miejsca należy dokupić gripa, który pozwala na używanie nieoryginalnych baterii, niestety nie ma zamienników które działają bez gripa, a szybko zdychająca bateria to minus tego aparatu.
sorry ale nie kumam wywodu :)
Aparat robi rewelacyjne fotki nawet w kiepskich warunkach, JPG'i wychodzą piękne, ostre i z drobnym, nieprzeszkadzającym szumem.
No to albo robi rewelacyjne zdjęcia albo z szumem, może to komuś nie przeszkadza ale mnie osobiści jakikolwiek szum (nie mylić z ziarnem) nie robi dobrze. U mnie taka fotka, jeśli nic się już z nią nie da zrobić, idzie do śmietnika.
Zrobiłem fajne rodzinne zdjęcia nawet na ISO 2200, oczywiście to nie fotografia lotnicza, gdzie ważny jest detal. Z obiektywem Nikorr 55-300 VR działa super ale niestety powyżej 250 mm obiektyw zaczyna porządnie mydlić być może lepszy optycznie jest nikkor 70-300
2 obiektywy i jakże różne. Wg mnie nie ma nawet co porównywać 55-300 z 70-300.
Bardzo dobrym uniwersalnym obiektywem, do codziennej fotografi do tego body jest Nikkor 18-105, naprawdę przyzwoite szkło w dobrej cenie. Nie brać żadnych kitów 18-55 bo to jest masakra.
Miałem 18-55 ale bez VR i szkiełko dawało sobie świetnie radę. Miałem również 18-105, które zamieniłem na 16-85 i w życiu już bym się nie odmienił ;)
Jako amator uważam, że się sprawdza chociaż przy cieżkich obiektywach jest nieco za lekkie co wpływa na jakość pracy i stabilność zestawu.
Nie ma znaczenia moim zdaniem waga body przy foceniu cięższymi obiektywami. Stabilność to musisz sobie sam "zrobić" w odpowiednim miejscu podpierając obiektyw. Ale to niech Ci już powiedzą ludkowie, którzy np. focą 500mm. Ja mam sigmę 150-500 i czy podpięte mam body d7000, czy d700, czy d300 to nie odczuwam dyskomfortu.

larky

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 2121
  • Incommunicado
    • Zobacz profil
    • larky.pl
  • Skąd: Otwock
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 22, 2012, 09:53:23 am »
Fajno, że jakaś merytoryka się pojawiła :)
A co do baterii i nie kumania wywodu to chodzi mu o to, że nie ma zamienników, ktore mozna bezpośrednio do body włożyć. Są natomiast zamienniki, które mozna włożyć do gripa (chyba tak to miało być, inne baterie?)

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7041
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 22, 2012, 09:55:24 am »
Dziwna sprawa... nie wiem jak to jest w d5100 ale w d7000 nie ma znaczenia co włożysz do body lub grippa, aby prąd był :)

JIMIX

  • Wiadomości: 528
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 22, 2012, 09:56:10 am »
Kręci bardzo przyzwoite filmy i to w FullHD 30kl/s, choć ciągły autofokus jest do bani bo przeostrza, niedoostrza i dopiero trafia i tak za każdym razem przy zmianie kadru, tak samo jest w D7000.
nieprawda, w D7000 nic nie przeostrza i nic nie doostrza... podepnij jasne, stałoogniskowe szkło.
Do aparatu z miejsca należy dokupić gripa, który pozwala na używanie nieoryginalnych baterii, niestety nie ma zamienników które działają bez gripa, a szybko zdychająca bateria to minus tego aparatu.
sorry ale nie kumam wywodu :)
Aparat robi rewelacyjne fotki nawet w kiepskich warunkach, JPG'i wychodzą piękne, ostre i z drobnym, nieprzeszkadzającym szumem.
No to albo robi rewelacyjne zdjęcia albo z szumem, może to komuś nie przeszkadza ale mnie osobiści jakikolwiek szum (nie mylić z ziarnem) nie robi dobrze. U mnie taka fotka, jeśli nic się już z nią nie da zrobić, idzie do śmietnika.
Zrobiłem fajne rodzinne zdjęcia nawet na ISO 2200, oczywiście to nie fotografia lotnicza, gdzie ważny jest detal. Z obiektywem Nikorr 55-300 VR działa super ale niestety powyżej 250 mm obiektyw zaczyna porządnie mydlić być może lepszy optycznie jest nikkor 70-300
2 obiektywy i jakże różne. Wg mnie nie ma nawet co porównywać 55-300 z 70-300.
Bardzo dobrym uniwersalnym obiektywem, do codziennej fotografi do tego body jest Nikkor 18-105, naprawdę przyzwoite szkło w dobrej cenie. Nie brać żadnych kitów 18-55 bo to jest masakra.
Miałem 18-55 ale bez VR i szkiełko dawało sobie świetnie radę. Miałem również 18-105, które zamieniłem na 16-85 i w życiu już bym się nie odmienił ;)
Jako amator uważam, że się sprawdza chociaż przy cieżkich obiektywach jest nieco za lekkie co wpływa na jakość pracy i stabilność zestawu.
Nie ma znaczenia moim zdaniem waga body przy foceniu cięższymi obiektywami. Stabilność to musisz sobie sam "zrobić" w odpowiednim miejscu podpierając obiektyw. Ale to niech Ci już powiedzą ludkowie, którzy np. focą 500mm. Ja mam sigmę 150-500 i czy podpięte mam body d7000, czy d700, czy d300 to nie odczuwam dyskomfortu.

AF w D7000 (AF-F) czesto "pływa" i z jasnymi stałkami, np. z 24/1.4 i 50/1.4. Lepiej juz radzi sobie w tym względzie 35/1.8DX, ale też bez szału. Ja i tak wolę polegać na ręcznym ostrzeniu.

18-55VR to nei jest może rewelacja, ale i nie kompletna tragedia. Ot, normalne szkło ze średnio-niskiej połki. W tej samej lidze jest 18-105VR i też, jeśli wziąć pod uwagę segment, w jakim został umiejscowiony, plasticzany bagnet etc., to i tak radzi sobie całkiem dobrze. Ja z 16-85VR bardzo szybko się wyleczyłem, jak już kilka razy tu i ówdzie pisałem. To zdecydowanie najgorsze szkło DX-owe z jakim miałem do czynienia pod względem ostrości, w szcególności na brzegach kadru.

Waga body ma znaczenie minimalne przy pracy ciężkim obiektywem. Już raczej ergonomia body ma kolosalne znaczenie, a ciężkie body są także zazwyczaj bardziej ergonomiczne.

Nie kumam Twojego wywodu odnośnie szumu. Fotki z "szumem", generalnie z artefaktami zakłóceń elektryczno-cieplnych  ;D, mogą wszak też być rewelacyjne. Ale akurat tu wkraczamy na bardzo grząski grunt pojęć estetyki, plastyki i piękna, lub tego co komu się podoba, lub nie. Ziarno i szum też mogą być środkiem artystycznego wyrazu i też mogą być postrzegane jako składnik tworzący rewelacyjny klimat na zdjęciu, a przez to rewelacyjną fotkę. Dla purysty i kogoś kto marzy o nieosiągalnej współcześnie jakości obrazowania przy ISO 102400 takiej jak przy ISO 50, faktycznie, fotki "zaszumione", nawet nieznacznie, nigdy nie będą rewelacyjne.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 09:57:56 am wysłana przez JIMIX »

Eskel

  • Wiadomości: 93
    • Zobacz profil
  • Skąd: Swinoujscie
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 22, 2012, 10:01:41 am »
Miałem 2 wersje 18-55 i uważam, że w stosunku do 18-105 nie mają szans. Mój 18-105 świetnie rysuje, naprawdę znakomity, uniwersalny obiektyw, według mojej oceny różnice widać od razu. Ostatnio przyjechał do mnie kuzyn z Nikonem D60 i 18-55 VR, jak podpiął i wziął na spacer 18-105 to nie chciał zdjąć. Ale Panowie to wszystko są subiektywne nasze odczucia.
Co do baterii to na początku wytrzymywał 500 klatek bez lampy. 300 jak dokręciłem z 5 min filmu. Mój wcześniejszy D40x wytrzymywał 1500 klatek. Co ciekawe w Pardubicach w gripie na 2 aku wytrzymał cały dzień ponad 3000 klatek (nie potrafię tego wytłumaczyć).
Co do szumu to aparat ma fajne odszumowanie i szum jeśli występuje to bardzo drobny:


Ja porównywałem 55-300 i 70-300 i widzę różnicę na matrycy DX tylko na końcowej ogniskowej i miałem obie rurki w rękach. 70-300 wygląda jednak lepiej, jest lepiej wykonany i droższy.
Nie miałem 16-85 więc się nie odniosę ale podobno faktycznie bije i 18-55 i 18-105 ale czy cena nie jest wyższa..?

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7041
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 22, 2012, 10:04:17 am »

AF w D7000 (AF-F) czesto "pływa" i z jasnymi stałkami, np. z 24/1.4 i 50/1.4. Lepiej juz radzi sobie w tym względzie 35/1.8DX, ale też bez szału. Ja i tak wolę polegać na ręcznym ostrzeniu.
Wszystko się zgadza, jak mam taką możliwość (prawda Mark? :D ) to filmiki kręcę 35/1.8 i tylko w trybie M.
18-55VR to nei jest może rewelacja, ale i nie kompletna tragedia. Ot, normalne szkło ze średnio-niskiej połki. W tej samej lidze jest 18-105VR i też, jeśli wziąć pod uwagę segment, w jakim został umiejscowiony, plasticzany bagnet etc., to i tak radzi sobie całkiem dobrze. Ja z 16-85VR bardzo szybko się wyleczyłem, jak już kilka razy tu i ówdzie pisałem. To zdecydowanie najgorsze szkło DX-owe z jakim miałem do czynienia pod względem ostrości, w szcególności na brzegach kadru.
No nie wiem, ja z tego 16-85 jestem bardzo zadowolony.
Nie kumam Twojego wywodu odnośnie szumu. Fotki z "szumem", generalnie z artefaktami zakłóceń elektryczno-cieplnych  ;D, mogą wszak też być rewelacyjne. Ale akurat tu wkraczamy na bardzo grząski grunt pojęć estetyki, plastyki i piękna, lub tego co komu się podoba, lub nie. Ziarno i szum też mogą być środkiem artystycznego wyrazu i też mogą być postrzegane jako składnik tworzący rewelacyjny klimat na zdjęciu, a przez to rewelacyjną fotkę. Dla purysty i kogoś kto marzy o nieosiągalnej współcześnie jakości obrazowania przy ISO 102400 takiej jak przy ISO 50, faktycznie, fotki "zaszumione", nawet nieznacznie, nigdy nie będą rewelacyjne.
Ja jestem szumofobem i nic tego już nie zmieni :) Nie trawie zdjęć z szumem i już :) Natomiast co do ziarna, to i owszem, i szczególnie na zdjątkach czarno-białych - jest klimat, jest zabawa :)

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7041
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 22, 2012, 10:07:09 am »
Nie miałem 16-85 więc się nie odniosę ale podobno faktycznie bije i 18-55 i 18-105 ale czy cena nie jest wyższa..?
jest, 16-85 ok. 2000 zł chodzi.

Eskel

  • Wiadomości: 93
    • Zobacz profil
  • Skąd: Swinoujscie
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 22, 2012, 10:09:48 am »
Jeżeli pisałem o pracy autofokusa to chodziło mi o ten efekt -brak płynności przy dostosowywaniu się do zmiany w kadrze (posłuchajcie pracy autofokusa). W Nikonie J1 mojej żony nie ma takiego problemu, wszystko przechodzi bardzo płynnie, to samo w Sony A33 i NEX - 5.
Nikon D7000 test AF-F (Face Detection).

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7041
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 22, 2012, 10:24:30 am »
Przy stałce jest zdecydowanie lepiej, podchodzisz do obiektu i odchodzisz (tylko tyle, że nałazić się trzeba :) ) i brak płynności jest minimalny, a jak ktoś już ma wprawę to w ogóle niezauważalny. A te strzały w tle... podpinasz zewnętrzny mikrofon i tego nie ma. Odgłos AF przenosi się w body jak w pudle rezonansowym.

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 22, 2012, 10:33:35 am »
Do filmów to sobie kupcie kamerę. Aparat jest stworzony do zdjęć. Takie jest moje zdanie. Filmy to tylko dodatek do wykorzystania okazjonalnie.

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7041
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Wybór sprzętu-Nikon... tylko co dalej? (HELP!)
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 22, 2012, 10:37:10 am »
Do filmów to sobie kupcie kamerę. Aparat jest stworzony do zdjęć. Takie jest moje zdanie. Filmy to tylko dodatek do wykorzystania okazjonalnie.
Takiego zdania i ja jestem, no ale jak trzeba tą puszką coś przyfilmować to się  korzysta jak można ;)