Autor Wątek: Czy obrałem dobry kierunek?  (Przeczytany 1572 razy)

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Czy obrałem dobry kierunek?
« dnia: Listopad 26, 2010, 12:40:54 pm »
Dzięki wszystkim za miłe przyjęcie na forum (pokazaliśmy razem z narzeczoną nasze prace w innym dziale). Jako, że jak widać oboje złapaliśmy bakcyla, wydatki na sprzęt foto liczyć u nas trzeba niestety podwójnie... Wybór padł na system Nikona. Początkowo myśleliśmy o zestawie: D3000 + D5000, ale w tym sezonie udało się zakupić jedynie ten pierwszy (co widać na naszych zdjęciach). Na przyszły sezon chcemy raczej dokupić D3100 (nowy model), zamiast D5000. Z racji tego, że focimy razem - chcemy wybrać sprzęt przy którym będziemy mogli wspierać się wzajemnie w terenie nie tylko wymieniając się pasującymi do obu aparatów obiektywami, ale też kartami pamięci, dodatkowymi akumulatorami, itd.

Dlaczego nie myślimy o D90? (pewnie taki byłby wybór na początek gdybyśmy kupowali tylko jedną puszkę, a nie dwie). Z prostego (poza kwestiami finansowymi) powodu - przy zdjęciach seryjnych (o ile w przypadku D3000/D5000/D3100 czy D90 można mówić, że 3 do 4 klatek to już "seria") D90 jest tak samo "szybki", a silnik w puszce - nie wiem, czy ma dla nas na tym etapie jakiekolwiek znaczenie skoro i tak podpinać do niego zamierzamy obiektywy VR z AF-S? Nie wiem więc czy idę w dobrym kierunku (stąd ten temat na forum), ale... wydaje mi się, że biorąc pod uwagę zastosowania (foto lotnicze) "zaoszczędzone" w ten sposób pieniądze (D3000 + D3100 zamiast D90) lepiej jest już wydać na dodatkowy zestaw kart pamięci, akumulatorów, czy... dołożyć po prostu te pieniądze do obiektywu (wolę póki co - gorsze body i lepszy obiektyw niż odwrotnie). Wybiegając w przyszłość - zamiast pchać się w D90, wymienilibyśmy kiedyś nasze puszki na coś nie tylko z silnikiem i wygodnym zestawem "guzikologii", ale też (co w fotografii lotniczej jest priorytetem) potrafiące robić zdjęcia seryjne typu 10-11 klatek na sekundę. Jeśli jestem tutaj w błędzie - proszę o rady które chętnie przemyślę.

Dochodzimy dalej do kwestii obiektywów. Jak pisałem w wątku z moimi zdjęciami - na najbliższy sezon planujemy focić w zestawie D3000 + wypożyczonym (jak w minionym sezonie) Nikkorem 70-200mm f/2.8 VRII, oraz planowanym D3100 + Nikkorem 70-300mm f/4.5-5.6 VRII. Pytanie moje brzmi... co dalej? (planując rozwój). O czym myśleć poza "legendarnym" 70-300? Szukam czegoś o podobnym stosunku jakości do ceny (proszę pamiętać o 2 rzeczach - ograniczonym budżecie, oraz fakcie iż z moją budową ciała niekoniecznie jestem w stanie unieść obiektywy używane przez Hesję, nawet gdybym był w stanie taki wydatek udźwignąć finansowo). Biorę także pod uwagę obiektywy Sigmy, czy Tamrona (jeśli warto o nich myśleć na początkowym etapie przygody z fotografią). Oczekuję na Wasze porady.
Thank you for your attention.

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2010, 01:18:16 pm »
Wg mnie, po przeczytaniu wszystkiego ;) dobrze myślisz na tą chwilę. Co do obiektywów to w sferze budżetowej najlepszy jest 70-300 choć nie raz brakuje trochę mm, ale coś za coś. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na odnowione 80-400 z VRII i AF-S jeżeli N się zlituje na bank będzie to przebój lotniczy. Faktycznie za różnicę kup lepiej karty pamięci ( tych nigdy za dużo ;) ) i akumulatory.
To że nie masz silnika w body to jedynie problem gdybyście chcieli używać obiektywów bez silnika, w lotniczym przypadku takowych brak ;D

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2010, 01:43:07 pm »
Bez akumulatorów i kart najlepszy aparat się nie przyda ;).
Ja również używam 70-200 i 70-300 do foto-loto. 70-200 jest niestety za krótki, można się czasem pobawić, bo af ma rewelacyjny, ale... 90% zdjęć to jednak 70-300 (też często za krótki, ale coż zrobić). Podobnie jak wielu czekam na 80-400 oraz na telekonwerter 2.0 III.
Pamiętaj również, aby przygotować coś szerokiego na statykę i tu również przyda się filtr polaryzacyjny. Jakaś tokina/sigma/nikkor około 10-24mm.

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2010, 02:33:43 pm »
Wszyscy czekamy z niecierpliwością na odnowione 80-400 z VRII i AF-S jeżeli N się zlituje na bank będzie to przebój lotniczy.
Tylko, czy to będzie tak samo niskobudżetowy produkt (domyślam się, że f/4.5-5.6) jak 70-300? Jeśli tak... dołączam do czekających ;)

To że nie masz silnika w body to jedynie problem gdybyście chcieli używać obiektywów bez silnika, w lotniczym przypadku takowych brak ;D
Też tak właśnie zauważyłem... czyli idę chyba jednak dobrą drogą :) Chyba jedynie przy cenach "portretówek" z dobrym światłem (50mm, 85mm) posiadanie silnika w body miałoby znaczenie (ze względu na różnice w cenie obiektywów AF/AF-S, a te mi się do focenia samolotów nie przydadzą).

Bez akumulatorów i kart najlepszy aparat się nie przyda ;)
Jeśli chodzi o karty, biorę pod uwagę jedynie Sandisk'a (to chyba dość dobry wybór). Tu znów rodzi się pytanie, czy lepiej mieć kilka 4GB kart, czy np. jedną 16GB (mniej zmian kart na "polu bitwy" ale większy ból jak karta padnie). W kwestii baterii - celuje, że najrozsądniejszym wyborem (choć niestety nie najtańszym) jest kupno oryginalnych baterii Nikona?

Podobnie jak wielu czekam na 80-400 oraz na telekonwerter 2.0 III.
Tu pojawia się magiczne słowo "telekonwerter" :) W jakiej cenie należy się spodziewać czegoś dobrego i czy warto dopinać do takiego obiektywu jak 70-300 VR ze światłem z zakresu 4.5-5.6? Na allegro można znaleźć zarówno takie po 100zł jak i po 1000 z czego te pierwsze można pewnie wykorzystywać z powodzeniem jedynie jako podstawkę pod kubek?

Pamiętaj również, aby przygotować coś szerokiego na statykę i tu również przyda się filtr polaryzacyjny. Jakaś tokina/sigma/nikkor około 10-24mm.
Mam oczywiście Nikkor'a 18-55 f/3.5-5.6 VR, bo nie opłacało się kupować samego body, oraz Sigmę 30mm f/1.4 AF-S (gdyby nie rewelacyjna cena zaproponowana przez znajomego, pewnie wybrałbym nowego Nikkor'a 35mm f/1.8 AF-S). Tyle tylko, że Sigma to chyba jednak ani ciasno ani szeroko - powinienem czegoś jeszcze poszukać na przyszłość? (w sensie na statykę).
Thank you for your attention.

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21597
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2010, 02:37:32 pm »
dwie wiadomosci dobra i zua:
zua: konwerter lekko ponad 2000zł
dobra: do 70-300 i tak go nie przykrecisz (chyba)
:)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2010, 02:43:23 pm »
konwerter lekko ponad 2000zł (...) do 70-300 i tak go nie przykrecisz (chyba)
Ok, czyli o temacie telekonwertera zapominam (to faktycznie dobra wiadomość - jeden wydatek mniej ;) ).
Co sądzisz o "całej reszcie"? Idę dobrą ścieżką do babci, czy do wilka? (w sensie, czy moje myślenie jest dobre, przy ograniczonym budżecie).
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2010, 02:50:00 pm wysłana przez kaczy »
Thank you for your attention.

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2010, 03:02:36 pm »
80-400 pewnie w okolicach 5-7k na starcie, ale to tylko przypuszczenia.
Karty - ja wolę więcej małych, ale 4GB za szybko wcina na pokazach, używam głównie 8GB. Only SanDisk. Zjadam każdą ilość, więc zawsze mam ze sobą mini-lapka.
Telekonwerter - hesja napisał, dodam, że można go podpiąć do 70-200 i o tym myślę.
Szerokie kąty - 18mm to jednak ogromna różnica do 10-12mm. Z czasem przekonasz się pewnie sam ;).


PS. Ścieżka "do wilka" może Cię duuuużo kosztować i może być na prawdę długa ;).

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2010, 03:10:02 pm »
Odnośnie kart typu SD to zwracaj uwagę na klasę karty. Im wyższa, tym szybciej sobie radzi z zapisem, ale i droższa niestety. ja osobiście używam karty toshiby 8GB clas 10 i jestem bardzo zadowolony, no i śmiało około 800 fotek (RAW+basic jpg) na nią wchodzi.

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2010, 03:21:54 pm »
Ok, czyli 80-400 to jednak jeszcze nie dla mnie (nie ten etap). 70-300 z VR'em można chyba kupić pomiędzy 1500 a 1800zł. Czy w przedziale 1500 do 3000zł możecie polecić cokolwiek "równie pięknego" ze stajni Nikkora, Sigmy czy Tamrona? Chciałbym mieć co wkręcić w drugą puszkę jak już przestanę pożyczać 70-200.

W kwestii kart, mam "Class 4, 15MB/s" - czy do sprzętu tej klasy (D3000/D3100) rozsądnie jest inwestować w szybsze? Co z bateriami?

PS. Ścieżka "do wilka" może Cię duuuużo kosztować i może być na prawdę długa ;) .
Dlatego właśnie wolę od początku wybrać dobrą drogę, aby wiedzieć "na czym nie warto oszczędzać" a na czym nie warto przepłacać (na początkowym etapie mojego hobby, bo im dalej w las tym koszty większe).
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2010, 03:31:19 pm wysłana przez Joa »
Thank you for your attention.

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 26, 2010, 03:28:25 pm »
czy do sprzętu tej klasy (D3000/D3100) rozsądnie jest inwestować w szybsze? Co z bateriami?
no to Ciebie zaszkoczę - warto  ;)  ale dlaczego, to będzie taka mała zagadka dla Ciebie :)

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2010, 03:32:33 pm »
Czy w przedziale 1500 do 3000zł możecie polecić cokolwiek "równie pięknego" ze stajni Nikkora, Sigmy czy Tamrona? Chciałbym mieć co wkręcić w drugą puszkę jak już przestanę pożyczać 70-200.
Drugiego nikkora 70-300 :).

W kwestii kart, mam "Class 4, 15MB/s" - czy do sprzętu tej klasy (D3000/D3100) rozsądnie jest inwestować w szybsze? Co z bateriami?
Odnośnie kart i puszek klasy D3000 to nie wiem - pożycz od kogoś jeśli możesz np 30MB/s i zobacz czy odczuwasz różnicę w zapisie.
Baterie - ja używam Nikona.

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2010, 03:37:44 pm »
pierwszą kartę jaka miałem to właśnie Class 4, 15MB/s i miałem przy serii max 3 foty i ........... mogłem sobie czekać na nastepnego fruwaja, przy obecnie uzywanej karcie mam już 4, czasem 5 fot w serii (zalezy również od czasów migawki) i zdecydowanie szybciej odblokowuje sie bufor
 
co do baterii, użwam zamiennika, ale dlatego że dokupiłem sobie gripa, ale po to, że aparat zdecydowanie stabilniej leży w ręku i ruchy przy panoramowaniu ciężkim szkłem są bardziej płynne, no i zawsze więcej prądu pod ręką
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2010, 03:39:53 pm wysłana przez kifcio »

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 26, 2010, 04:11:48 pm »
pierwszą kartę jaka miałem to właśnie Class 4, 15MB/s i miałem przy serii max 3 foty i ........... mogłem sobie czekać na nastepnego fruwaja, przy obecnie uzywanej karcie mam już 4, czasem 5 fot w serii (zalezy również od czasów migawki) i zdecydowanie szybciej odblokowuje sie bufor
Miałem taką sytuację z Jurgisem w Radomiu (jak stałem ze sqpien przy pasie startowym). Zrobiłem jakieś 3 lub 4 foty... Jurgis obrócił się na plecy tuż nad pasem, miałem go w kadrze i... niestety przycisk już nie zareagował, a aparat zaczął buforować (stąd, mam tylko jedno głupie zdjęcie z uciętym ogonem). Miałem ochotę odkręcić obiektyw i cisnąć z całej siły puszką o pas startowy (ale nie miałem niestety drugiego body w plecaku jako zapasu) :(

Potestuję inne karty przy zdjęciach seryjnych z moim aparatem, ale... ponieważ ten aparat i tak max. zrobi 4 zdjęcia w serii to różnica będzie pewnie jedynie w krótszym buforowaniu. Jeśli okaże się, że ta różnica będzie spora i będzie warto - to będę oczywiście inwestował już tylko w "10-tki", ale... muszę się najpierw przekonać, że ta różnica jest warta ceny. Dzięki za rady - jesteście pomocni.

Jeszcze tylko kwestia obiektywu... nie po to kurczę zdecydowaliśmy się na jeden system (a nie Nikon dla mnie i Canon dla Idy) aby teraz dublować sobie obiektywy kupując 2x 70-300 :( Poszukam jeszcze dokładnie (widziałem jakieś szkiełka Sigmy w ciekawych cenach) i podpytam Was nawyżej o opinie (chyba, że ktoś zdecyduje się jednak polecić coś w cenie nie gwałcącej portfela).
Thank you for your attention.

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 26, 2010, 04:15:57 pm »
Z Sigmy w podobnej cenie to tylko 150-500 (ok. 4000zł), ale może być różnie z autofocusem czy jakością na dużych ogniskowych - niech się wypowiadają Ci co mają.
Jesli więc chcecie focić razem na długich ogniskowych i nie chcecie przeznaczać wiele $, to całkiem poważnie poleciłem 2 x 70-300.
Jeśli nie chcecie dublowac obiektywów, to czy lepiej kupić drugi - o podobnych ogniskowych, ale gorszy? Czy lepiej zdublować lepszy?
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2010, 04:17:59 pm wysłana przez Amon »

Joa

  • Joanna Grzelak
  • Wiadomości: 579
    • Zobacz profil
    • moje foto
  • Skąd: Warszawa
Odp: Re: Czy obrałem dobry kierunek?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2010, 04:32:01 pm »
Z Sigmy co najwyzej 120-400, 150-500 ani 50-500 stanowczo nie polecam. Cena mz nie jest ruinująca.