Autor Wątek: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011  (Przeczytany 763 razy)

stefot

  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
  • Skąd: Białystok
Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« dnia: Luty 16, 2012, 10:53:56 pm »
Walczę dzielnie z umieszczeniem pierwszego postu ;-)
To co przedstawiam poniżej to wycinek moich dwóch wyjazdów do Radomia. Niestety nie miałem więcej okazji do fotografowania pokazów dynamicznych ale zamierzam to zmienić ;-)
Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat, głównie niekomercyjnie, takie hobby ;-) Zastanawiam się czy będę mógł te same zdjęcia wysłać do szanownej komisji ? bo nie mam ich za dużo
Zapraszam


1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


Złoty

  • Wiadomości: 4272
  • Explore. Dream. Discover.
    • Zobacz profil
    • Aeroholic!
  • Skąd: Warszawa
Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2012, 10:59:03 pm »
Ogladam na kompresji to niewypowiem się szerzej;). Quick tip: nie wysyłaj do RA stojących śmigieł;  no chyba, że statyka;)

stefot

  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
  • Skąd: Białystok
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2012, 11:05:18 pm »
No tak ;-) śmigła mogę je w PS zakręcić ;-) poprawię się obiecuję ;)

OM

  • Wiadomości: 1038
    • Zobacz profil
  • Skąd: KRK
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2012, 11:15:52 pm »
No, no, no :D  Jest całkiem ładnie...co do "ale" to następcy powiedzą ;)

Quick tip 2: format zdjęć: 3:2,16:9 i kwadrat...

Rzepka

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 3301
  • Modelarz :)
    • Zobacz profil
    • RzepkaPHOTO
  • Skąd: Bielsko-Biała (EPBA)
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2012, 11:19:52 pm »
Na 4 rzuca się w oczy wyciąganie z cienia...
3 - centralnie troszkę więcej powietrza do lotu :)
5 - czemu taki pseudokwadrat? wydaje mi się że w org. proporcjach wyglądałbym lepiej z powietrzem do lotu
10 - pokazałbym więcej tych gazów wylotowych
O śmiegiełkach już pisano :) dłużej niż 1/250 byłoby git :P 1/2000 to zdecydowanie za krótko...;)

« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2012, 11:22:18 pm wysłana przez Rzepka »
Pozdrawiam :)

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2012, 11:27:55 pm »
nooo jest dobrze :) jutro rano do kawki sobie napisze o szczegolach - a co mi tam :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

sqpien

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 2802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2012, 11:54:08 pm »
9 by sie podobało gdyby ruch śmigieł miało
10 całkiem fajna
3 - wyszły takie skróty perspektywy, że wyszedł koszmarek
POZDRAWIAM!
SP5VJS
SP-0330-WA
Sqpien

larky

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 2121
  • Incommunicado
    • Zobacz profil
    • larky.pl
  • Skąd: Otwock
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2012, 06:40:47 am »
Na 2 ciachnąłbym te pupy wystające z lewej. Poza tym ZP (za poprzednikikami) - daj więcej powietrza samolotom czasem oraz postaraj się śmiglaki focić z rozmyciem śmigła.

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2012, 07:52:03 am »
na początek to zapraszam do lektury zamieszczania zdjęć na forum, a konkretnie akceptowalnych rozmiarów, bo cały set nie trzyma rozmiarówki, ale ponieważ jest to pierwszy post zdjęciowy, to przymkniemy na to oko
 
co do zdjęć - źle nie jest ale mogłoby być lepiej, gdyby:
 
1. samolot do mocnego punktu, bo tak to zaraz się o krawędź rozwali, poza tym widać ząbki na krawędziach, i lewa strona do ucięcia, bo tam w sumie nic nie ma
2. do ciaśniejszego kadrowania, żeby wyeliminować to co nie potrzebne - ale szału nie ma
3. juz coś zaczyna wyłaził na focie, mniej niebieskiego i powietrza do lotu więcej
4. no tu jest nice, aczkolwiek znowu ząbkowanie od ew. przeostrzenia i coś wokół krawędzi samolota się dzieje niedobrego
5. jaj nie urywa ale ujdzie - z kolorami coś pomieszane, bo oderwania to generlanie prawie białe, a nie takie ciemnie i źółte (zobacz nr 8) , na niebie coś wyłazi już i kolor ni teges
6. kadrowo fajnie ale jakość siadła
7. samoloty do góry względem dołu i ciaśnie - będzie super klasyk z 2009 roku
8. smigiełka dyskawlifikuja fotę - a rozkręcania w ps to my nie lubimy
9. jw. poza tym masakryczna jakość zdjęcia, dziwne szumy, obwódki na maszynie, etc
10. no moment zacny, ale kadr do poprawki i sama obróbka też bo niebo chmury fatalnie wyglądają

upadek

  • Wiadomości: 2774
  • Tomek Gawlik
    • Zobacz profil
  • Skąd: Rzeszów
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2012, 07:59:11 am »
całkiem spoko, jestem na tak  :)
troszkę jakość siedzi, kolorki takie wyblakłe jakieś, i szumi troszkę
o śmigłach to nie piszę bo wiadomo o co chodzi








JIMIX

  • Wiadomości: 528
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2012, 12:59:15 pm »
Mysle, za "przedpiszcami", ze jest calkiem w porzadku. Pewnych rzeczy nie dojrze z powodu kompresji Orange'a ale z tego co widze to tak:

1. Bardzo fajne swiatlo na maszynie i smugi, natomiast deczko lezy kadrowanie. Ciachnac z lewej i, jesli mozesz (masz wiecej materialu z prawej) to dac wlasnie tej przestrzeni z prawej, bo samolot juz ci wali w krawedz. On musi zapierniczac przed siebie, a tak powstaje wrazenie, ze cos go zaraz zdrowo "wyhamuje". Jakbys kadrowal, to sproboj tez moze deczko rotacji kadru (lewa w dol, prawa w gore) - tak tylko by zobaczyc, czy nie bedzie ciut lepiej.

2. Gdyby na tym zdjeciu paradoksalnie to nie Apache byl najwazniejszy, ale np. jakis ludz z prawej, nie wiem - jakies wydarzenie, reakcja publicznosci, cokolwiek, co przykuloby uwage w mocniejszym punkcie, robiac z tego zdejcie reportazowe, kontekstowo powiazane jednak z calym eventem, to wowczas mysle, ze mogloby byc niezle i to w dodatku w konwencji B&W, ktora wybrales oraz z powodu optyki, jakiej tu uzyles. Gdyby to AH-64 mial byc w centrum zainteresowania, to nalezaloby podejsc blizej (wnioskuje jednak, ze nie miales tam wstepu) i przyfocic "dziada" inaczej, ale juz tak by cos z niego wyluskac, jakis temat, jakis detal, przerysowac go tym "fiszajem". Zobacz, lopata ladnie wchodzi od gory w kadr, ale na ta optyke i ta odleglosc, z ktorej fociles, jest to ewidentnie bez efektu. Ratuje tylko kadr przed jedna wielka pustka na gorze. Moze, jesli juz, przyciemnienie, znaczne, nieba (jakbys zalozyl mocna szara polowke, z polarem) daloby jakis interesujacy efekt, choc pewnie tez nie do konca. Inna optyka IMHO nastepnym razem, moze detal, ciasniejszy kadr. Bo jesli chciales pokazac smiglowiec na statyce i zaznaczyc tylko kontekst sytuacyjny (widzimy, ze to pokazy i statyka - OK) to efekt uzyskales i to tyle. Konwersja do B&W - OK, tylko czy akurat daje ona cos tutaj? Pozbywajac sie koloru, robisz to takze po to by ten nie wprowadzal jakichs czynnikow dystrakcyjnych, nie odwracal uwagi widza od czegos znacznie istotniejszego. Pytanie tylko (w takim przypadku) - co chciales przekazac ta wlasnie konwencja? Co do kadrowania: przesuniecie kadru w lewo byc moze ujawniloby jakas ciekawa historie za barierka dla publiki i Apache stanowilby jakies dopelnienie tej historii. Ale znowu: albo trzeba bylo wziac to pod uwage juz w momencie gdy tam stales i czekac na "decydujacy moment" (juz wowczas traktujac smiglaka jako dopelnienie, a nie glownego "aktora") albo stanac w innym miejscu, albo moze masz w oryginale wiecej miejsca z porawej, moze wystarczy w obrobce wykadrowac inaczej, choc po kacie jaki pokryty zostal przez optyke na zdjeciu czuje, ze tego dodatkowego materialu nie ma i masz to, co masz. Zeby tak jeszcze wyczerpac temat - proporcje bokow mnie osobiscie jakos nie raza, natomiast proboj oczywiscie najpierw z kadrem 3:2, 3:4, 5:6, czy 16:9. Ale tez pamietaj, ze to nie przymus i jak Ci kadrowo lepiej lezy 2,5:1 to OK.

3. Na pewno kadr (format, rotacja). Jesli masz jak i z czego, to zobacz czy nie bedzie lepiej w prostokacie i czy aby na pewno nie da sie by ten eF nie lecial w dol, bo to nie zawsze dobrze wyglada (i nie zawsze budzi pozytywne emocje, niestety). Nie jestem w stanie ocenic, czy na kadlubie sa przepaly, bo u mnie widac, ze chyba sa. Jakbys przy wywolywaniu sprobowal je zdusic, to tez byloby dobrze. Jednak naistotniejszy wydaje mi sie sposob kadrowania tej foty.

4. Bardzo ladnie, bez wiekszych uwag, moze deczko powalczylbym z cieniami, konrastem, kolorem, no i deczko mniej bym ciachal z dolu (troszke wiecej miejsca pod wyrzutnia). Kadr fajny, ciasny, w miare czysto i kadlub ladnie po przekatnej. Nie wypowiem sie dokladniej bo... Orange  >:(

5. Znowu kadrowanie. Kwadrat OK, niech bedzie, ale rotacja (tak by dziob byl wyzej) i wiecej miejsca na dole i deczko z przodu). Kadlub masz niemal w linii poziomej od dyszy do dzioba, moze lepiej byloby go troche przekosic tak by ta linia wznosila sie ku lewej krawedzi - do mementu, gdy powiedzmy lewa wyrzutnia bedzie rownolegla do dolnej krawedzi? Moment pieknie uchywciles.

6. Moment fajnie uchwycony, bez wiekszych uwag, nie wiem czy nie ma zbyt silnych przepalow na smugach, ale i tak podkreslilbym deczko ich plastyke, strukture, czy jak tam zwal.

7. Kadorwanie. Formacja z nisko. W mocny punkt ja dac, czyli wyzej w tym wypadku by wystarczylo i doslownie milimetr w lewo.

8. Smiglo :), mozliwe przepaly na poszyciu kadluba, kadrowanie, samolot znow w dol zapiernicza i za chwile wryje sie w krawedz zdjecia.

9. Kadrowanie (ewidentnie za malo miejsca z przodu, za duzo z tylu i pewnie u gory), no i smigla... Konwersja do B&W IMHO jest OK i temu zdjeciu, jak i tematowi, nie szkodzi (BTW, jak konwertujesz do B&W?)

10. Chyba najlepsze i "najmocniejsze" zdjecie z Twojego seta. Dalbym jedank regularny kwadrat (obcialbym z prawej, by przysunac suke do prawej wlasnie i uwydatnic termike i byc moze stworzyc wrazenie, ze samolot zaraz zacznie przechodzic od swiecy do lotu odwroconego). Najmocniejsze jest zapewne dlatego, ze to nieszczesni Bialorusini... Nostalgia podkreslona lotem ku niebu. Pieknie.

Pozdrawiam  :)
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2012, 01:05:09 pm wysłana przez JIMIX »

krispol

  • Wiadomości: 2569
  • W oczekiwaniu na Air Show
    • Zobacz profil
  • Skąd: Puławy
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 17, 2012, 03:49:09 pm »
 Ogólnie to za kolegami :) Widać że kumasz o co chodzi w fotografi lotniczej. Dobre zbliżenia,kadry też w .miarę. Trzeba popracować  nad obróbka,szczególnie nad odszumianiem.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2012, 03:50:44 pm wysłana przez krispol »

Tomaszek

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 1483
    • Zobacz profil
  • Skąd: Katowice
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 17, 2012, 07:35:58 pm »
Ogólnie rzecz biorąc poprzednicy napisali już wszystko, napiszę więc tylko że set mi się podoba. Jasne, wyostrzanie / odszumianie trzeba poprawić, ale widać że czujesz klimat :)

stefot

  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
  • Skąd: Białystok
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 17, 2012, 09:04:44 pm »
dziekuję za uwagi, przepraszam że tak rzadko odpisuję ale chorubsko mnie zmogło. Wszystko dotarło,  nie moge sie doczekac kiedy  będę mógł zastosować je w praktyce ;-). Co do fotki AH 64 to faktycznie mozna je przyciąć, wrzuciłem ją jako ciekawostkę jest to panorama składająca się z 6 pionowyvh kadrów, obejmuje prawię 180 st. Pozdrawiam

Mori

  • Wiadomości: 1863
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Pierwsze kroki - Radom 2009, 2011
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 20, 2012, 06:51:13 pm »
Jakim szkiełkiem to robiłeś?
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin