Autor Wątek: DPI  (Przeczytany 819 razy)

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: DPI
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 23, 2011, 01:16:32 pm »
Marta a wpisz moje pierwsze zdjęcie z dorobku(to znaczy co Ci pokazuje Twoja podziałka) z EPSN.

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 23, 2011, 01:22:59 pm »
Lesiu, wieczorem, bo nie mam dostepu do tych zdjec tutaj
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: DPI
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 23, 2011, 01:39:09 pm »
no chyba wpisywanie nie np. 2cmx 3cm tylko 1024px x 781px i w odpowiedniej rozdzielczości. Ja wpisuję 72 dpi.

ale takie wpisywanie o kant d..., bo nie mowimy o fotkach ktore maja miec jakis okreslony rozmiar ale o fotach w maks jakosci gdzie kazda bedzie miala inny rozmiar w pikselach w zaleznosci od cropa
moim zdaniem dopoki nie dajemy fot na druk to dpi nie ma zadnego znaczenia
zmiana samego dpi bez skalowania obrazu jest tylko operacja "wirtualna" imho, znaczy nic nie wnosi przy wyswietlaniu fot w necie - tu sie licza stricte piksele
dopiero jak jedziesz pod druk to wtedy wazne jest zeby fota miala okreslony wymiar w cm/mm/punktach (ale nie pikselach) przy okreslonymi dpi

tak przynajmniej wynika z moich doswiadczen zwiazany ze skladaniam tego albumu jego pozniejszego druku - jak dalem fote 24mpix ktora w 300dpi nadawal sie na plakach a nie na ksiazke o formacie 25x20 cm, to drukarnia ja przeskalowala automatycznie i wyszla sieczka
natomiast jak te fote u siebie zmniejszylem do rozmiaru 25x20 w 300dpi (skalowanie w dol) to na druku wyszlo git

bo to jest tak, ze jak biore fote i odpalam w PS resize image - i teraz odznacze opcje "scale image, resize czy jakos tak" i wpisze tylko 300 dpi we wlasciwe okienko to mi soft pokaze jaki rozmiar moja fota bedzie miala np. w cm przy 300 dpi i teraz szykujac do druku widze czy fota jest za mala czy za duza dla 300dpi do druku i podejmuje decyzje czy skaluje w gore/dol etc.

przy necie to wszystko jest bez znaczenia
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2011, 01:43:03 pm wysłana przez kichu »

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 23, 2011, 03:35:13 pm »
no wiec tak, przelookalam foty z EPSN - Lesiu - Twoje maja 240 dpi
a Marsa istotnie (wedlug tego co pisze kichu) maja: szerokosc 3 cm, wysokosc 2 cm, rozdzielczosc 2488,353 dpi

a fotki valdiego z EPKK np. 16x9cm, rozdzielczosc 591,503 dpi

czyli wnioskuje, ze to skutek cropowania/kadrowania w NX, przed chwila sprobowalam wykonac crop 16x9 w ACR i tam dpi pozostaje niezmienione. To samo gdy kadruje w PS, nawet bez podania proporcji w liczbach dpi pozostaje niezmienione

oczywiscie przy robieniu w PS opcji "zapisz dla web" automatycznie dpi zmienia sie na 72, bo monitory i tak nie wyswietla inaczej :)


ok. to sprawa mi sie wyjasnila :) a juz myslalam, ze to jakis supertajny supermyk szopowy :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2011, 03:36:47 pm wysłana przez holka »
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: DPI
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 23, 2011, 03:58:54 pm »
nie tyle w NX co w PS wlasnie,bo tam crop tool (ale PSowy a nie ACRowy) defaultowo ustawiony jest na centymetry bez dpi, wiec jak ktos tam wpisuje 3 i 2 to ma efekt jak MarS lub  ja  (bo tak samo robie)

przy czym to nieczemu to nie szkodzi, bo zmiana dpi bez skalowania obrazu nic z nim fizycznie nie robi poza zapisaniem wartosc dpi w pliku

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 23, 2011, 06:51:22 pm »
ale po co tam co wpisywac? ja nie wpisuje, zostawiam puste pola i cropuje z zachowaniem proporcji i normalnym dpi
a jak potrzebuje 16:9 to najpierw cropuje w ACR, zeby miec odpowiednie proporcje, a pozniej sobie ewentualnie koryguje jeszcze w PS
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: DPI
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 23, 2011, 06:54:57 pm »
Najważniejsze to dołożyć sobie roboty.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: DPI
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 24, 2011, 12:41:10 am »
ale jak cropujesz z zachowanem proporcji? ja jesli tam nic nie wpisze to moge sobie cropowac jak chce, i proporcji nic mi nie pilnuje

chyba ze jest jakies czary mary o ktorym nie wiem

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 24, 2011, 12:55:36 am »
zaznaczasz najpierw cale zdjecie narzedziem do cropa
a pozniej, z wcisnietym shiftem ciagniesz za jeden z naroznikow

wazne zeby wcisnac shifta dopiero po zaznaczeniu zdjecia (a przed lapaniem za naroznik), bo inaczej bedzie nam kadrowac w kwadrat :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2011, 12:58:44 am wysłana przez holka »
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: DPI
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 24, 2011, 01:02:37 am »
tego nie znalem :) thx

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: DPI
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 24, 2011, 08:07:53 am »
zaznaczasz najpierw cale zdjecie narzedziem do cropa
a pozniej, z wcisnietym shiftem ciagniesz za jeden z naroznikow

wazne zeby wcisnac shifta dopiero po zaznaczeniu zdjecia (a przed lapaniem za naroznik), bo inaczej bedzie nam kadrowac w kwadrat :)

A kiedy trzeba kliknąć myszką?
Na dnie szpagatu?


Ps. też nie znałem, a to najprostszy sposób zachowaniu proporcji. Dzięki. I jak tu Cię nie kochać!!!

« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2011, 08:26:17 am wysłana przez hlynur »

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: DPI
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 24, 2011, 08:42:59 am »
To dodam że chcąc kwadrat zaczynamy cropowanie z shiftem. I generalnie wszelkie operacje wykonywane z shiftem powodują wyrównanie lub zachowanie proporcji w całym pakiecie adobe.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 24, 2011, 09:22:54 am »
a myslalam, ze to wiadome jest powszechnie...


:)
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: DPI
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 26, 2011, 01:51:58 pm »
Nie tylko Ty ;)
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: DPI
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 26, 2011, 01:53:16 pm »
no dobra, a jak chce panorame to ?