Autor Wątek: DPI  (Przeczytany 834 razy)

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
DPI
« dnia: Grudzień 23, 2011, 12:24:17 am »
Jak dostaje od kicha pliki dorobkowe (ktore zmniejszam pod www) to coraz czesciej zdarza sie, ze maja one nie 300 dpi a np. 2796 albo ponad 3000

czy ktos mi moze wytlumaczyc po co? albo co to daje?

Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: DPI
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2011, 08:47:31 am »
To znaczy że Ciebie też ktoś lubi.

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: DPI
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2011, 08:50:20 am »
Jak dostaje od kicha pliki dorobkowe (ktore zmniejszam pod www) to coraz czesciej zdarza sie, ze maja one nie 300 dpi a np. 2796 albo ponad 3000

czy ktos mi moze wytlumaczyc po co? albo co to daje?
Pewnie nie daje nic bo w zamian zdjęcie ma wielkośc 1 albo 2 cm. W px pewnie obie wartości sątakie same. Bierze się to najprawdopodobniej z niedbałego przycinania w programie.

PS. Da się naszego Holexa nie lubić?
Pozdrawiam

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: DPI
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2011, 09:02:20 am »
ustaw sobie akcje na zmniejszanie i zmiane  tego i tyle :)

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2011, 10:35:28 am »
łooooomatko
ale nie chodzi mi o to ze mam problem ze zmniejszaniem zdjec, tylko ciekawi mnie celowosc ustawiania takich parametrow, bede w chacie to przejrze kilka konkretnych plikow i opisze dokladniej...
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: DPI
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2011, 11:13:54 am »
łooooomatko
ale nie chodzi mi o to ze mam problem ze zmniejszaniem zdjec, tylko ciekawi mnie celowosc ustawiania takich parametrow, bede w chacie to przejrze kilka konkretnych plikow i opisze dokladniej...

to pewnie moje :)
mam takie ustawienie w ACR: 16 bit, 6400x coś tam, i 300DPI

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2011, 11:21:54 am »
czyli masz normalnie Tadziu, bo masz 300dpi, ale w fotach np. Kicha, Marsa, chyba tez hesji, i byc moze hlynura (jesli mnie pamiec nie myli), ostatnio tez valdiego dpi wynosi po kilka tysiecy, ale chce jeszcze sprawdzic jaka ilosc pikseli na kazdym boku, czy "normalna" czy rownie kosmiczna :)

moze to w czyms pomaga, np w dokladnosci obrobki, usuwaniu szumu, wyostrzaniu, czy czyms jeszcze, stad moje pytanie
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: DPI
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2011, 11:42:13 am »
ja nie mam pojecia skad to sie bierze
znaczy otwieram nef w nx, pozniej jak tu skoncze - nxowi kaze otworzyc ten plik w photoshopie (on wowczas nefa konwertuje na tif i tifa otwiera w ps) i tam dalej grzebie
rozdzielczosc/dpi itd. nie dotykam nawet
moze to efekt tego ze przy cropowaniu w psie wpisuje tylko dlugosc bokow  bez dpi

aaa juz wiem skad to sie bierze, jak robie crop w photoshopie to dlugosci bokow reguluje sobie wpisywaniem ich wartosc tam na gorze w ta ramke a tam mam na chwile obecna ustawione centrymetry jako jednostki, wiec jak chce miec foto 3:2 to wpisuje 3 na szerokosc 2 na wysokosc i on to interpretuje ze chce fote 3 na 2 centrymtry bez skalowania czyli zeby rozdzielczosci nie dotykac zmienia parametr dpi

to hipoteza - by trzeba si eprzyjrzec obrobce krok po kroku i zobaczyc w ktorym momencie toto wskakuje, ale to moze byc to

podejrzewam, ze inne osoby - cropujac w ps - robia podobnie
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2011, 11:46:22 am wysłana przez kichu »

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: DPI
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2011, 11:55:15 am »
przecież napisałem skąd się to bierze :-)
Pozdrawiam

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2011, 12:05:48 pm »
nuras - ale co to znaczy "niedbale przycinanie w programie"? bo ja raczej stosuje cos w tym stylu, ale jednak dpi pozostaje niezmienione, nawet jesli przez niedbalosc nie wpisze w rubryczke odpowiedniej jego wartosci :)


dobra, to pewnie jakis magiczny sekret obrobkowy i teraz wszyscy beda udawac Greka i ze to sie samo tak sie robi sie :)
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: DPI
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2011, 12:11:04 pm »
Marta ja na PS się nie znam, a możesz dokładniej napisać jak to robisz.

holka

  • Wiadomości: 1907
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: DPI
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2011, 12:15:47 pm »
ja nie robie nic Leszku :)
wystarczy ze dostane paczke do dorobku - foty w pelnym rozmiarze
otwieram w PS, ->rozmiar obrazka -> i tu widze w rozdzielczosci kosmiczne cyfry :) a naprawde jest to sprawa ostatniego pol roku, jakos wczesniej nie rzucalo mi sie to w oczy, albo po prostu wszyscy mieli normalne ustawienia :)
Z lotnictwem nie mam nic do czynienia, z wyjątkiem helikoptera w głowie jak zapiję :)

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: DPI
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2011, 12:35:19 pm »
Ja mam ustawione wielkość obrazka w pikselach i tak Ci wysyłam. Jeżeli masz w centymetrach podziałkę to następuje automatycznie przekłamanie.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: DPI
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 23, 2011, 12:54:28 pm »
nuras, to jak cropowac w PSie zeby tego uniknac... przy cyzm nie interesuje mnie resize ppod piksele a tylko zeby soft pilnowac mi proporcji bokow przy cropowaniu

marta ja wczesniej cropowalem w NXie i tam wpisywalem po prostu proporcje bokow

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: DPI
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2011, 01:03:32 pm »
nuras, to jak cropowac w PSie zeby tego uniknac... przy cyzm nie interesuje mnie resize ppod piksele a tylko zeby soft pilnowac mi proporcji bokow przy cropowaniu

No chyba wpisywanie nie np. 2cmx 3cm tylko 1024px x 781px i w odpowiedniej rozdzielczości. Ja wpisuję 72 dpi.
Pozdrawiam