Autor Wątek: Nowicjusz prosi o pomoc  (Przeczytany 1422 razy)

Zibi

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 570
    • Zobacz profil
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
Nowicjusz prosi o pomoc
« dnia: Wrzesień 05, 2011, 09:26:39 pm »
Na początek  Wszystkich fanatyków lotniczego focenia gorąco Pozdrawiam   :) Muszę też zaznaczyć że dopiero zaczynam zabawę w focenie, a na to chyba nigdy nie za późno przynajmnej tak myślę .  Napiszę  że w pierwszej kolejnośći zobaczyłem Szeroki Kadr a w nim Hesję , 2. krok to poradnik 3 krok to Wasze forum  :) tematem zainteresowałem się strasznie , no i te super foty   :P więc nie czekając długo śmignołem sobie do Radomia , wrażenia niesamowite jak na mój pierwszy raz, aż sie dziwię że mnie tam nie było wcześniej  :( teraz w niedzielę skoczyłem do Bielska Białej na piknik lotniczy też super choć pokaz uboższy , ale do rzeczy . Jestem posiadaczem Nikona D90 + 70-300 VR  zakup wogóle nie był przemyślany pod fotografię lotniczą (choć obiektyw bardzo chwalony) , poprostu za późno zobaczyłem to co zobaczyłem na własne oczy przed zakupem  >:( Prosił bym o pomoc w doborze sprzętu co zmienić co zostawić tak do kwoty 10 tys. Napewno ktoś napisze , chłopie opanuj jedną zabawkę a potem zobaczysz jak pójdzie  , i napewno będzie miał rację, bo wiem doskonale że muszę się dużo uczyć i to od podstaw, ale zaraziłem sie tym koniec i kropka  ;D więc chciał bym pieniązki przeznaczyć na sprzęt, a nie na duperele,a to chyba rozsądny wybór. Przyznam się szczerze że na pokazach przy robieniu fotek brakowało mi przybliżenia :( zawsze jak były super momenty to samolot był dośc znacznie oddalony dlatego powychodziły mi takie mini samoloty   >:( za każdą radę, wskazówkę byłbym niezmiernie wdzięczny. Z Poważaniem , Wasz wielki fan  ;)

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2011, 09:40:17 pm »
Ciężko imho coś doradzić. Żeby nie było tak, że kupisz sprzęt, którego nie będziesz potrafił w pełni wykorzystać... :-\ Skoro mówisz, że dopiero zaczynasz przygodę z lotniczą foto...
Ja zaczynałem od D40 i 55-200 :P
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2011, 09:47:52 pm »
masz 10 tysiecy... i 70-300
 
to masz trzy opcje:
 
1. przepijasz te 10 kołą z nami i sie swietnie bawimy a przy okazji uczymy Cie jak zastosowac 70-300 by byly dobre foty
2. Odkladasz te 10 koła i zbierasz na drugie tyle i kupujesz uzywane 500mm
3. Kupujesz 70-200VR i konwerter nowy TC2.0
 
wielu wybrało bramke nr 3 (obiektyw sie pieknie do portretu tez przydaje)
 
ale ja bym chyba poszedl w kierunku bramki nr 2 :)
 
aaa i dzieki za mile slowo i witaj w domu :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2011, 09:50:20 pm »
Ciężko imho coś doradzić. Żeby nie było tak, że kupisz sprzęt, którego nie będziesz potrafił w pełni wykorzystać... :-\ Skoro mówisz, że dopiero zaczynasz przygodę z lotniczą foto...
Ja zaczynałem od D40 i 55-200 :P
za voltem
zibi, to że sobie kupisz sprzęt za 10 tyś to nie uczyni Ciebie fotografem, tylko posiadaczem sprzętu za 10 tys.
 
D90+70-300 to jest naprawde fajny zestaw na początek, żeby poznać, o co w tej fotografii w ogóle biega
jak juz poznasz tajniki i stwierdzisz, że sprzęt zaczyna być ograniczeniem, to wtedy pomyśl na przejściem na kolejny level sprzętowy
niestety, ale tu zdjęcia same się nie zrobią
 
ale kasa i tak Twoja, więc ty decydujesz, a za ta sumę, to albo pucha albo 70-200+TC2.0 i masz 400mm, na dx x 1.5

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2388
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2011, 09:50:38 pm »
Co do sprzętu który wymieniłeś to jak na początek zabawy w fotografie lotnicza to nie powinieneś mieć kompleksów, szkiełko 70-300 VR git malina i przy matrycy APS-C masz crop x 1,5 czyli na dłuższej ogniskowej masz już 450mm! Obejrzyj np foty Wilka który robi 500mm na pełnej klatce czyli tylko 50 mm różnicy, wiec te małe samolociki o których wspominasz to chyba nie sprawa sprzętu ;) (jeszcze raz poczytaj poradnik hesji) poza tym wiele zdjęć na naszym forum jest robione tym szkiełkiem.
Co do dalszych zakupów do 10 tys, to raczej dokupiłbym lepsza puszkę np D300s + szeroki kat, bo szkła 200-400 czy 500mm są poza zasięgiem cenowym. Lepsza puszka to lepszy AF i tryb zdjęć seryjnych, a to Ci się bardzo przyda w fotografi lotniczej. Szeroki kat tez, bo często można na statyce zrobić fajną fotę.

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2011, 09:53:15 pm »
ale ja bym chyba poszedl w kierunku bramki nr 2 :)

ale wtedy musisz dozbierać jeszcze jakieś dodatkowe 5.000PLN na drugie body do tego 500mm
i oczywiście zostawiasz sobie D90 + N70-300VR

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:05:06 pm »
panowie - niestety nie tylko ogniskowa sie liczy :(
 
jakos 500-tki to masakra
a jakosc 500tki na Tadziowym D3X to juz w ogole kosmos
 
 
niestety mam coraz gorsze zdanie o 70-300
przegladam foty z Moskwy i niestety w porownaniu z 500mm to... nie ma porownania :(
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Tomaszek

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 1483
    • Zobacz profil
  • Skąd: Katowice
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:08:37 pm »
Moim zdaniem albo zmiana puszki na jakieś D300, może być używane i dozbieranie na 70-200 + TC2.0, albo od razu szkiełko + konwerter. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że poza lotnictwem masz rewelacyjne szkiełko do normalnego focenia. Jeśli chodzi o lotnictwo to 70-300 to naprawdę fajne szkiełko. Na początku robiłem właśnie nim i D700 więc miałem nawet krócej niż Ty. W dwudziestce, którą wysłałem z aplikacją 15 zdjęć było robione na ogniskowej poniżej 300 mm (http://spfl.pl/forum/index.php/topic,1634.msg24416.html#msg24416, exify są więc sam możesz sprawdzić. Na początek to nie jest wcale zły zestaw.

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:09:18 pm »
po za tym, ja robię 500 w trybie DX czyli też mam 750mm :)

no ale jako "posiadacz" troszku sprzętu napiszę tu wszem ( może się niektórym spodobać lub nie ):
1. Nic nie przebije jakości 500/4 VR i nie podlega to dyskusji.
2. Niestety N70-200/2.8 VRII + TC 2.0III jest dobre, ale niestety ustępuje i to wyraźnie N200-400/4 ( też na przykładzie zdjęć z Moskwy i Koksijde ).
3. 70-300 - jest fajne, ale właśnie fajne.

Tak więc ( wiem, nie wszystkich stać i to rozumiem i z całym szacunkiem przyjmuję ), jest wiele rozwiązań, ale "król" ;) jest jeden.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2011, 10:14:11 pm wysłana przez wilk »

Tomaszek

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 1483
    • Zobacz profil
  • Skąd: Katowice
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:10:55 pm »
niestety mam coraz gorsze zdanie o 70-300
przegladam foty z Moskwy i niestety w porownaniu z 500mm to... nie ma porownania :(

Co do tego to chyba nikt nie ma wątpliwości, ale nie ma co porównywać szkiełka za 27.000 do takiego za 1.500 :)

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2388
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:11:33 pm »
panowie - niestety nie tylko ogniskowa sie liczy :(
 
jakos 500-tki to masakra
a jakosc 500tki na Tadziowym D3X to juz w ogole kosmos
 
 
niestety mam coraz gorsze zdanie o 70-300
przegladam foty z Moskwy i niestety w porownaniu z 500mm to... nie ma porownania :(

Wiem o czym mówisz, bo jak patrzę na swoje foty z AN robione 500mm to mam chęć lecieć do sklepu (ale mam żonę ::)) i tu jakość nie podlega dyskusji. Tylko jak na novice to zestaw naprawdę jest ok.

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:15:29 pm »
panowie - niestety nie tylko ogniskowa sie liczy :(
 
jakos 500-tki to masakra
a jakosc 500tki na Tadziowym D3X to juz w ogole kosmos
 
 
niestety mam coraz gorsze zdanie o 70-300
przegladam foty z Moskwy i niestety w porownaniu z 500mm to... nie ma porownania :(

Tylko jak na novice to zestaw naprawdę jest ok.

a ja myślałem, że Ty to Rookie :P

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2388
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:21:11 pm »
Tadziu, no niby wychodzi że ja to Rookie ::), a przez moment byłem nawet Elite :P ale cóż nie ma wyjścia i czas się zabrać za jakaś dogrywkę ;)

Zibi

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 570
    • Zobacz profil
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:25:35 pm »
kifcio wiem że sprzęt za 10 koła nie uczyni ze mnie od razu fotografa , ale najwazniejsze że się chce , i chęci nauki są nieziemskie  :)

Złoty

  • Wiadomości: 4272
  • Explore. Dream. Discover.
    • Zobacz profil
    • Aeroholic!
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowicjusz prosi o pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 05, 2011, 10:27:34 pm »
Pomyśl o szybszej puszce, w granicach rozsądku są oczywiście 300 i 300s. Rozważ 70-200VRII i TC jak napisał Tomaszek - nie zaglądałem w exify ale pewnie część jego zdjęć z EPRA jest tym zestawem robiona - jakość docenisz sam.