Autor Wątek: Dokąd zmierzasz Nikonie?  (Przeczytany 1250 razy)

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2394
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Dokąd zmierzasz Nikonie?
« dnia: Kwiecień 20, 2017, 02:51:00 pm »
Tak wrzucam zaczepnie pod dyskusje pytanie z tytułu posta, gdyż zaczynam zastanawiać się co dalej z marką Nikon. Informacje z ostatnich kilku miesięcy mogą budzić obawy każdego użytkownika systemu. Problemy finansowe, głeboko restrukturyzacja firmy, brak nowości w ostatnich miesiącach, bo D7500 trudno traktować jako jakąś spektakularna nowość, ot z braku laku (patrz kasy) wzięto kilka elementów z D500 i D 7200 i wmówiono klientom ze oto mamy nowy model  :(
Ponadto chyba pierwszy raz w historii nowożytnej na wielkiej imprezie Nikon nie zaprezentował żadnej nowości. Do tego ofensywa SONY trwa w najlepsze, w ostatnim tygodniu ogłoszono wyniki sprzedaży w USA i okazuje się że SONY przegoniło NIKONA w liczbie sprzedanych puszek FF :o :o :o
I jak jeszcze dorzucimy wczorajszą prezentację reporterskiego bezlusterkowca SONY, to może okazać się że trudno będzie podnieść się z kolan, gdyż sprzedaż może spaść jeszcze bardziej a kłopoty finansowe mogą się pogłębić. Wiem że specyfikacje puszek SONY na papierze zawsze wyglądają interesująco a życie pokazuje juz co innego, jednakże od kilku lat konkurencja ciagle rozwija systemy bezlusterkowe i jeśli to co pisze się o A9 potwierdzi się w praktyce to może to być gwóźdź do trumny dla NIKONA.
Jestem ciekaw Waszych opinii, czy to nie jest juz czas aby poważniej przyjrzeć się systemom bezlusterkowym? Bo być może za dwa lub trzy lata lustrzanki przejdą do historii a nasz sprzęt z dnia na dzień straci na wartosci  ;)

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6421
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2017, 03:06:58 pm »
a nasz sprzęt z dnia na dzień straci na wartosci  ;)
Daj znać wtedy - może odkupię od Ciebie te pięćsetki ;)

Perloz

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kiekrz
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2017, 03:08:53 pm »
Quo Vadis jest w tym przypadku jak najbardziej na miejscu ale zauważ, że nie tylko N się przegrupowuje i robi przegląd swojego biznesu. Można przyjąć że D7500 jest zgodny z informacją jaką Nikon podał jakiś czas temu o rozwijaniu dwóch linii - profi i konsumenckich. D7500 (lub jak niektórzy mówią D5700 :)) może być odcięciem od góry właśnie linii konsumenckiej a linia profi to D500 i wyżej. Myślę że tak jak mówią niektóre internety oczekiwane premiery mają nastąpić w lipcu lub sierpniu właśnie dokładnie w 100 rocznicę powstania firmy (ech ta japońska dokładność) a D7500 to tylko rozgrzewka. Pożyjemy zobaczymy :).

A9 Sony w istocie wygląda imponująco ale dwie rzeczy, które z punktu widzenia fotoloto są istotne - wyważenie i sensowne szkła, które będą z tym systemem działać i system będzie w cenie niższej niż nowe mieszkanie na Mokotowie (cena samego a9 to 5400 GBP). Wydaje mi się, że póki co to doskonała propozycja bardziej do reporterki i sportu niż wildlife i fotoloto ale przyszłość jest otwartą księgą i kto wie...


Carlito

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 3356
    • Zobacz profil
  • Skąd: Żyrardów/Biała Podlaska
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2017, 03:25:59 pm »
moje trzy grosze, z punktu widzenia użytkownika Sony "klasycznego":

- powód do niepokoju jest, ale póki co długich natywnych szkieł w bagnecie E nie ma (teraz z A9 zapowiedzieli zoom 100-400)
- używanie innych szkiełek przez przejściówki nie jest dobrym rozwiązaniem
- wyważenie nie jest żadnym problemem, wystarczy że wrzucą bebechy A9 do większej puchy (już raz tak zrobili)
- z drugiej strony Sony nie zarzuca rozwoju (co prawda bardzo powolnego) bagnetu A, czyli tzw. "klasycznych" lustrzanek
- taka cena była do przewidzenia, za nowości zawsze się płaci

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2017, 11:37:49 pm »
A9 - na jednej baterii robi 500 zdjęc. Dla mnie - dealbreaker, ktory dlugo nie pozwoli mirorlessom wyprzedzic lustrzanek.
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

Perloz

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 537
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kiekrz
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2017, 07:07:39 am »
Specka A9 http://www.sony.com/electronics/interchangeable-lens-cameras/ilce-9/specifications] [url]http://www.sony.com/electronics/interchangeable-lens-cameras/ilce-9/specifications[/url] i wynika z niej że grip możliwy do podpięcia czyli moc rośnie ... już pewnie z 1000 zdjęć będzie można uczynić :)
Kluczowę w temacie będą szkła i 100-400 nie zrobi rewolucji (przynajmniej w wildlife / fotoloto)

Carlito

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 3356
    • Zobacz profil
  • Skąd: Żyrardów/Biała Podlaska
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2017, 07:15:36 am »
bardzo bym się tą słabą baterią nie pocieszał, gwoździem programu jest matryca w tej puszce
zresztą, tak jak to jest w zwyczaju, za chwilę pojawią się kolejne wersje tego body: A9R, A9S, A9II itp... A9 to tylko jaskółka

Mori

  • Wiadomości: 1866
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2017, 08:22:41 am »
Ten model Sony powinien dostać nawę kodową "Tommy maschine gun".
Włączasz tryb seryjny, wciskasz spust na 20 sec i .... przeładowujesz baterię bo stara się skończyła :)
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2394
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2017, 10:32:27 am »
A9 - na jednej baterii robi 500 zdjęc. Dla mnie - dealbreaker, ktory dlugo nie pozwoli mirorlessom wyprzedzic lustrzanek.

 Moim zdaniem nie bateria jest kluczem aby wyprzedzić lustrzanki, ale szybki i precyzyjny AF oraz wyraźny i działajacy bez opoźnień wizjer i tu Sony nowym modelem zrobiło duży krok w przód.
Poza tym ja patrze całosciowo nie tylko fotoloto i wildlife. I tu może okazać sie że sprzedaż Nikona bedzie maleć co w sytuacji kłopotów finansowych i restrukturyzacji nie wroży nic dobrego. Bo żeby konkurować na rynku trzeba wypuścić coś nowego, naprawdę dobrego a na to potrzebna kasa a czas ucieka i tu wracam do mojego pytania, co dalej Nikonie ;)

Słowik

  • Wiadomości: 506
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2017, 10:47:57 am »
A9 - na jednej baterii robi 500 zdjęc. Dla mnie - dealbreaker, ktory dlugo nie pozwoli mirorlessom wyprzedzic lustrzanek.

 Moim zdaniem nie bateria jest kluczem aby wyprzedzić lustrzanki, ale szybki i precyzyjny AF oraz wyraźny i działajacy bez opoźnień wizjer i tu Sony nowym modelem zrobiło duży krok w przód.
Poza tym ja patrze całosciowo nie tylko fotoloto i wildlife. I tu może okazać sie że sprzedaż Nikona bedzie maleć co w sytuacji kłopotów finansowych i restrukturyzacji nie wroży nic dobrego. Bo żeby konkurować na rynku trzeba wypuścić coś nowego, naprawdę dobrego a na to potrzebna kasa a czas ucieka i tu wracam do mojego pytania, co dalej Nikonie ;)

Co do ostatniej sentencji, tego nie wie nikt. Ruchy są dość dziwne od jakiegoś czasu. Przegrupowują się podobno co z tego wyjdzie.. zobaczymy. Ważną informacją było również to iż Sony odcina swoich odbiorców od nowości jak np. matryce. Niestety Nikon jest jednym z większych klientów Sony w tym zakresie. W moim odczuciu nie wiadomo w którym kierunku dokładnie chcą podążać i gdzie na tym rynku chcą być. Informacji jak dotąd żadnych i znikąd.

Mori

  • Wiadomości: 1866
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2017, 10:53:49 am »
Dokładnie tak szamal. Oni cały czas idą w dobrą stronę. Bateria to oczywiście coś do poprawienia ale to najprostsza część układanki.
Prędzej czy później znajdzie się firma która to zauważy i zrobi do niego gripa takiego jak kiedyś miałem do D90. Cały grip był jednym wielkim akumulatorem. Był tak pojemny że odzwyczaiłem się jego ładowania. Kiedyś pojechałem na 2-dniową imprezę bez jego ładowania, potem znowu zapomniałem go załadować i znowu zrobiłem całodniowe fotoloto. Po 3 dniach intensywnego fotoloto wciąż miałem koło 30% pojemności. Moszna? Moszna ... :)

Wielu jak mantrę powtarza że ten system nie ma dość szkieł, zwłaszcza długich ale spokojnie, jak się chociaż trochę spopularyzuje to Sigma i Tamron szybko zrobią wersje killu swoich szkieł i problem zniknie. Na szczęście w moim Sporcie mogą, jakby co, bagnet wymienić. I może to jest metoda na łagodnijeszą zmianę systemu w przyszłości.
:)
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2394
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2017, 10:58:26 am »
Absolutnie masz rację że szkła to pikuś, jak bedzie duza sprzedaż, a widać że cały czas rosnie (Sony miało 23% wzrost) to wypuszczenie jesnego czy dwóch szkieł tele z bagnetem E nie bedzie jakims mega wyzwaniem. A do tego jeszcze to co napisał Słowik, czyli nowe matryce które beda zarezerwowane tylko dla Sony i rysuje całkiem nie ciekawa przyszłość dla Nikosia :(

Fisher

  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2017, 12:24:56 pm »
Pokrycie AF na 93% matrycy to dobry początek, do tego nowa matryca, nowe szkło 100-400 i temat do poważnych przemyśleń ....
Sony miało 500/4, jest więc szansa, że pokażą pod mocowanie E kiedyś ....
Jeśli telekonw 1.4 dobrze współpracuje ze szkłem, to klękajcie narody ...
póki co, cały sekret dla ludów tkwi w głębokości portfela dla tego systemu  :)

do tej pory nie lubiłem SONY, ale zmienili też i wizjer, to może mi się odwróci kiedyś, kiedy będę miał głębszą kieszeń  :)

ps. jeśli wszystkie parametry puszka versus szkło zagrają ze sobą, to kwestia baterii jest nieistotna dla mnie ...  :)


kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2017, 12:35:18 pm »
Generalnie pozyjemy zobaczymy. Rynek zmierza w tym kierunku, ze lustrzanki i ewentualnie zaawansowane bezlusterkowce beda narzedziami
dla segmentu zaawansowany amator, semipro i pro i w tym kierunku to wszystko raczej pojdzie. Minus bedzie taki, ze za mniejszym wolumenem
sprzedazy pojda wyzsze ceny.

Na razie N i C maja mocne kompletne system, body szkla akcesoria. Sony i bezlusterkowce skutecznie tort podgryzaja ale jeszcze troche to wszystko
musi potrwac.

ja bym wrzucil na luz, sprzet to sprzet najwyzej bedziemy focic komorkami :)

Plusz

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 230
    • Zobacz profil
    • FB
  • Skąd: Warszawa
Odp: Dokąd zmierzasz Nikonie?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2017, 04:02:36 pm »
Tak sobie myślę, jak ten Hesja mógł D80 wypstrykać cały swój pierwszy album?? Przecież taka matryca 10 MP, 3 kl/s, bufor na 6 RAW, 1 slot na kartę SD, to już telefony są 2 razy lepsze?
Ale swoją drogą, co roku na wiosnę u Nikona był cashback... a teraz ... cisza ...