Autor Wątek: Nikkor 300 F4 AFS  (Przeczytany 357 razy)

Daro

  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nikkor 300 F4 AFS
« dnia: Sierpień 22, 2014, 05:44:24 pm »
Witam forumowiczów i proszę o poradę. Chodzi mi po głowie zamiana nikkora 70-300VR tylko na co. Niestety brak funduszy na 80-400VR i zastanawiam się ,jakby  sprawował sie nikkor 300 F4 AFS, czy taka zamiana ma sens.Wiem,że  niestety brak jest stabilizacji co przy śmig lakach pewnie byłoby problemem, a może czekać aż wyjdzie wersja ze stabilizacją tylko kiedy i czy w ogóle to nastąpi. Proszę o opinie , czy ktoś z Was focił samoloty tym obiektywem ?.

Mariusch

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 998
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Nikkor 300 F4 AFS
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2014, 06:09:36 pm »
Zdaje się, że fan używa tego szkiełka. Zobacz jego fotki.

fan

  • Wiadomości: 682
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Nikkor 300 F4 AFS
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2014, 07:56:44 pm »
Czuję się wywołany do tablicy... :)

Co do 300 AF-S - mam to szkiełko rok, używam w duecie z D800. Niestety zostało użyte foto-lotniczo zaledwie kilka razy ze względu na fakt, że niestety teraz mam okres, gdzie pracuję po 16 godzin dziennie i pokrowiec od 300-tki pokrył się już sporą warstwą kurzu, niestety.

Przed 300-tką miałem też 70-300 AFS VR i ... nie ma co porównywać tych szkieł. 300-tka jest mega-ostra od pełnej dziury. Złego słowa nie powiem również na AF-S - jest szybki, celny... Jednym słowem szkło jak dla mnie (prawie) idealne. Prawie, bo rzeczywiście ten VR by się przydał... Śmiglaki, panoramowania - tu trzeba mieć pewną rękę. Nie powiem, z 70-300 miałem więcej udanych panoramowań, ale generalnie z 300-tką nie jest tragicznie w tym względzie. Kwestia wprawy.

Ogniskowa jest jaka jest... wiadomo, że przydałoby się 400 albo 500 mm - ale cena robi swoje :) Obecnie mam bardziej pilne wydatki niż gadżety fotograficzne :P

Do tego dodam, że stałka wymusza bardziej "kreatywne" podejście do tematu... Dlatego teraz robię kadry, które mi się często bardzo podobają, a które niekoniecznie zrobiłbym zoom-em :)

Miałem też styczność kilka razy z nowym 80-400 i ... mam mieszane uczucia. Porównując cropy-y na pełnej dziurze 300 zostawia w tyle 80-400 pod względem jakości. O wszystkich Sigmach nie wspominając...

Reasumując: nie żałuję zakupu. Szkło daje niezłego "kopa" matrycy D800. Z mniej upakowanymi puszkami przypuszczalnie też jest dobrze, także... Minusy są dwa: brak stabilizacji powoduje czasem zgrzytanie zębów, no i przydałoby się, żeby było dłużej, szczególnie na FX. Za to jak trafi się myśliwiec i jest blisko, to niczego więcej do szczęścia nie potrzeba :)

PS: tu są fotki przykładowe:
http://spfl.pl/forum/index.php/topic,9210.0.html
http://spfl.pl/forum/index.php/topic,9417.0.html

Daro

  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odp: Nikkor 300 F4 AFS
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2014, 08:08:35 pm »
Dzięki bardzo za opinię i linki, trzeba będzie na spokojnie pomyśleć.