Autor Wątek: Znowu ja...  (Przeczytany 468 razy)

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Znowu ja...
« dnia: Luty 15, 2014, 09:12:30 pm »
Witajcie ponownie.

Kilka fotek z ostatnich dwóch wypadów - EGNF i EGNX. Tym razem bez zwalania na deszcz (lało jak diabli), wiatr (zmarzłem jak dziwka na M1), zrzędliwego drajwera (zrzędził), zmarznięte łapy, lipne warunki świetlne (było bardzo ciemno), krótki i nieostry obiektyw z badziewnym focusem, budżetową puszkę i jajeczkowanie pingwinów :D  Proszę o krytykę efektów mojej pracy.

Najpierw EGNX

1.

2.

3.

4.

5.

Teraz dwa shoty z EGNF

6.

7.


Powiedzcie mi proszę, czy robię jakiekolwiek postępy i co robię źle.

Pozdrawiam
Tomek
Liberate my madness!!

fan

  • Wiadomości: 682
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2014, 09:47:46 pm »
AAAA!!!! Nie ostre!!!! :)

To była uwaga ogólna.

Teraz bardziej szczegółowo:
1. Pozycja samolota ciekawa, dałbym ciaśniej. zauważ, że niebo jest nudne i nic się na nim nie dzieje. Chyba najlepsza fota z setu.
2. OK, tylko widzę mydło!
3. Mało ciekawa pozycja samolota. W sumie jakoś tak nijako
4. Totalne mydło, samolot od tyłu. Dużo niedoświetlonej powierzchni. Najgorsza fota.
5. Nieciekawe niebo, przycięte skrzydło. Kadr do poprawki
6. Niebo fajniejsze, ciekawe odbicia na samolocie, ale nie pasuje mi do końca kadr.
7. Mydło.

W ramach inspiracji wpisz w google "airplane pictures", kliknij w link numer jeden i przejrzyj najlepsze galerie. Zwróć uwagę na kadry, obróbkę.
Zapanuj nad ostrością.

Ćwicz dalej i wrzucaj żdjęcia! :D

Powodzenia! :D

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2014, 10:16:02 pm »
Dzięki bardzo za uwagi! :D

Co do ogólnej ostrości tych zdjęć - nie mam pojęcia co zrobić, żeby było ostrzej - przeważnie kończę z zębatymi samolotami, więc z lekka przystopowałem. Foty są mydlane ze względu na szum i jego korekcję w Camera Raw. Tutaj pojawia się mój bardzo poważny problem, bo za Chiny nie wiem jak sobie z ziarnem radzić. ISO małe, wszystkie ulepszacze w body wyłączone itp, a mimo wszystko nawet w słoneczny dzień można by kurczaki karmić tylko moimi fotami.

1 - Nie chcę zbytnio przeżywać, ale właśnie na tym zdjęciu udało mi się złapać moje pierwsze smugi :D, więc foto idzie do prywatnego fap-albumu :D

2 & 3 - w sumie to głupio zrobiłem, że wrzuciłem obie foty, bo na upartego wyglądają tak samo. Cholernie spodobało mi się oświetlenie pasa i tak chyba dlatego ta 3 się tu wcisnęła :D

4 - jak dla mnie jedynym powodem do zostawienia tego zdjęcia były odbicia świateł PAPI na kadłubie i gondoli silnika (też po raz pierwszy w moim wykonaniu).

5 - przyjąłem, poprawię :D.

6 - Mnie też nie do końca, ale samolot był już dość daleko i nie chciałem bardzo drastycznie cropować. Po prostu nie wiedziałem, jak ugryźć to foto.

7 - :(


Co mogę zrobić, żeby nad tym mydłem zapanować? Przyznam, że używam dużo suwaczków "noise reduction", ale gdy tego nie robię - jest ziarno. Dużo ziarna. Wiem, że mogę zmienić obiektyw i jakoś w wakacje na pewno to zrobię (wypełniam właśnie słoiczek drobnymi, za które normalnie kupiłbym fajki :D, więc na RIAT będę gotowy), ale czy jest jakaś opcja, której muszę się nauczyć jeśli chodzi o obsługę PS (konkretnie odnośnie wyostrzania i redukcji szumów, bo z PS też jestem noga..)?
Liberate my madness!!

fan

  • Wiadomości: 682
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2014, 11:03:35 pm »
hehe, spokojnie ... Trzeba sporo ćwiczeń, żeby coś ciekawego wyszło... Sam pamiętam swoje początki :D Grunt, to się nie zniechęcać :)

Ciężko coś powiedzieć konkretnego o obróbce, bo suwaków wyostrzania i redukcji szumu, trzeba używać z umiarem i wiedzieć, na co sobie można pozwolić znając możliwości sprzętu. Takie rzeczy przychodzą chyba z doświadczeniem :) Sporo jest tutoriali w sieci, trzeba znaleźć coś dla siebie... Wiem, że to bardzo ogólne, co piszę, ale ciężko cokolwiek powiedzieć bardziej konkretnego :)

Będzie łatwiej coś powiedzieć, jak zachowasz EXIF-y w swoich zdjęciach...

Nie przejmuj się za bardzo sprzętem, postaraj się wycisnąć więcej z tego, co masz :) Później będzie łatwiej. Założę się, że tym co masz da się zrobić ostrzejsze zdjęcia ;)
Nie bój się szumu, nie likwiduj go zawsze za wszelką cenę kosztem jakości zdjęcia.
Spróbuj innych wywoływarek raw-ów. Ja zakochałem się w LR. PS jak dla mnie jest niezbyt szczęśliwy do wywoływania raw-ów. Ale każdy woli coś innego :)

Tyle ode mnie. Zazdroszczę obcowania z samolotami na lotnisku. Ostatnio bardzo mi tego brakuje :D

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2014, 11:26:33 pm »
Do zniechęcenia sporo mi brakuje, choć nie raz (przeważnie w zacinającym deszczu i przy niskich temperaturach) zastanawiam się "co ja tu k**** robię". Widzę dużo swoich błędów i staram się je poprawiać, "dlatemu" ostatnio dość często wybieram się tam, gdzie cokolwiek lata.

Jeden błąd oczywisty to obróbka. Inny - choć to może bardziej brak czucia - trzęsące się łapy. Mam straszny problem na czasach rzędu 1/125 i dłuższych. Zobacz choćby tu



Próbowałem zamknąć dysk, nie dość, że się ni udało (zdjęć było około 120, zostawiłem sobie 5, reszta poszła w kosz), foto jest poruszone i mydlane - było zaszumione. Inna sprawa, o czym już wspominałem kiedyś, to brak zmysłu artystycznego - nie wiem, co ma być na zdjęciach, dopóki nie obrabiam ich w PS :D. Może wiem, co chcę osiągnąć, ale nie wiem jak to ma wyglądać. Chyba najgorzej jest na statyce, bo stoi samolot i co - nie mam pojęcia jak zrobić ciekawe zdjęcie.

Nie twierdzę, że mój sprzęt jest do bani, broń borze :D. Nie jest najlepszy, ale on daje radę, ja się uczę na tym co mam :D. Tutoriale czytam, kombinuję, ale to ciągle za mało :D.

Raz jeszcze dzięki za wskazówki! Trafiło się aby jedno forum, na którym nie każdy próbuje powiększać sobie to i owo równając z ziemią tych nieco bardziej zielonych :D. Doceniam to i jestem wdzięczny nawet za najmniejsze podpowiedzi!

Aha, exif-ów nie usuwam z żadnych zdjęć, nie wiem, czemu ich nie ma.
Liberate my madness!!

pilotex

  • Wiadomości: 994
    • Zobacz profil
  • Skąd: Sosnowiec
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2014, 01:04:14 am »
Hmm... Moim zdaniem, jest dużo lepiej, jak poprzednim razem. Kadry już ciekawsze, coś zaczyna się na nich dziać i są one bardziej przemyślane. Całościowo się zgodzę z opinią Fana, "chuoelra", foty są nieostre! Czasem lepiej przedobrzyć z ostrością, może u Ciebie wychodzą ząbki, a u nas na monitorach będzie idealnie ostre zdjęcie? Też mam ten problem z ostrością, czasem nie umiem wydozować odpowiedniej ilości, ale pomału opanowuje tą "trudną" sztukę :)

Inna sprawa, o czym już wspominałem kiedyś, to brak zmysłu artystycznego - nie wiem, co ma być na zdjęciach, dopóki nie obrabiam ich w PS :D. Może wiem, co chcę osiągnąć, ale nie wiem jak to ma wyglądać. Chyba najgorzej jest na statyce, bo stoi samolot i co - nie mam pojęcia jak zrobić ciekawe zdjęcie.

Zmysł artystyczny jest ważny. Jak Ty do jasnej Anielki chcesz robić zdjęcia? Stary, zawsze jest tak, że dopiero przy obróbce czasem chce się coś fajnego wymyślić-czasem wystarczy odpowiednie kadrowanie, np. pod odpowiednim kątem, dodanie koloru. Rzadko bywa tak, że masz idealny kadr prosto z karty.
Może z czasem wyrobisz u siebie ten zmysł.

Masz D5100, przy tym aparacie możesz pozwolić sobie na względny cropp. Statyka jest nudna, ale zawsze możesz próbować cykać samolot ze wszystkich stron i w domu możesz zobaczyć coś ciekawego, co przykuje Twoją uwagę. Nawet głupia zawieszka "Remove before flight". Szukaj i podążaj. Za dużo chcesz, obniż trochę progi i zdobywaj wiedzę małymi krokami. Każdy tutaj przeszedł długą drogę odkrywania duszy fotografii. A idąc tym tropem, poznajesz również siebie.

Dość tych filozofii. Podążaj dalej i szukaj. Powodzenia ;)
Pozdrawiam,
Ewa

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2014, 01:28:45 am »
Tobie również dziękuję Ewo za komentarz :D.

Co do odkrywania fotografii to na pewno nie da się w jeden dzień, oczywiście, choć ciężko jest patrzeć na foty choćby tu na forum czy na Waszych blogach i nie porównywać czy nie chcieć więcej. Nie tyle wkurza mnie brak sprzętu (choć to oczywiście też w jakimś stopniu), co moje braki osobiste, choć na lotniskach z Nikonem byłem dosłownie 6 razy, z czego jedna sesja była przed, w czasie i po moich lotach, więc zbytnio o fotach nie myślałem.

Statyka może i jest nudna, zwłaszcza, że jedyne samoloty jakie mam dostępne to Cessny i inne małe latadła, ale np. Dirty Diana nie latała na RIAT, więc na czymś trza się uczyć :D.

Większość moich fotek to spore cropy. Niestety z moim krótkim (ekhm...) obiektywem to póki co konieczność :D. Zdjęcie, z którego zostaje np 1 czy 2 Mpix wcale nie wygląda fajnie (albo ja tego nie umiem obrobić).

Z tą ostrością to nie wiem co robić, ale wydaje mi się, że znajdzie się w mojej puszcze z drobnymi kilka funtów na nowszy, lepszy monitor, bo tutaj też kolorowo nie jest (Medion MD 5042 OC). Miałem kiedyś w lapku fajną matrycę HD, ale troszkę za mocno uderzyła o podłogę i cała się skubana rozlała :P.

Edyta:

Ok, jeszcze jedno, czysto w celach "naukowych" :D



Czy to foto jest ostrzejsze niż pozostałe? I jak wygląda kwestia zaszumienia?
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2014, 01:59:21 am wysłana przez Major »
Liberate my madness!!

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2014, 01:55:36 am »
del
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2014, 01:58:22 am wysłana przez Major »
Liberate my madness!!

pilotex

  • Wiadomości: 994
    • Zobacz profil
  • Skąd: Sosnowiec
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2014, 05:29:01 pm »
Foto jest aktualnie niedostępne...
Pozdrawiam,
Ewa

Major

  • Wiadomości: 71
  • Drewno nie rośnie na drzewach...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chesterfield
Odp: Znowu ja...
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2014, 08:40:45 am »
No masz, a ja je widzę bez problemu. Jeszcze raz

Liberate my madness!!