Autor Wątek: kupno sprzetu na nowo...  (Przeczytany 989 razy)

sebah

  • Gość
kupno sprzetu na nowo...
« dnia: Luty 03, 2014, 01:47:46 am »
Czesc,

Otoz jak niektorzy z Was wiedzia 18 grudnia wlamano mi sie do mieszkania i skradziono caly sprzet jaki mialem min canon 600mm etc... czekam teraz na decyzje/wyplate z ubezpieczenia i borykam sie z wyborem sprzetu. Nie chce zaczynac kolejnej  wojenki co jest lepsze canon czy nikon ale takie jest moje pytanie. W 600mm irytowalo mnie to ze moge miec problem z transportem jako bagaz podreczny i troszke waga. Jako ze zawsze bylem za canonem, chociaz nikona tez mialem to nie wiem teraz co wybrac. Docelowo chcialbym miec 600/500mm z 70-200, 24-70 i cos szerokiego. Z tego co sie zorientowalem to nikon wypada ''ostrzej'' wzgledem canona, za to w canonie kolory sa troszke lepsze. Cena rowniez gra role. Zestaw ktory chce z 5dmk3 wyjdzie jakies 17k euro a u nikona z d800 jakies 12/13k euro, roznica jest wrecz spora. Powiedzcie mi jakie sa zalety nikona, dlaczego to wlasnie nim powinienen sie zainteresowac?

Pozdrawiam
Seba

Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2014, 07:35:43 am »
Sebah, co tu dużo mówić. Kiedyś pisałeś, że w nederlandach można łatwo wypożyczyć sprzęt. Też tak zrób, po testuj i będziesz wiedział czym Ci lepiej focić.
Osobiście wolę czarną niż szarą rurę.
Pozdrawiam,  :D

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2014, 09:40:06 am »
dla mnie za canonem przemawia 200-400/4 z zamontowanym TC 1.4 masz wtedy 200-560 bez zbędnego zdejmowania szkła. Co do sprzętu; jak siedziałeś w C to pewnie bym się w tą stronę kierował; zmiana całej klawiszologii może być na początek upierdliwa.  Większość z nas foci N bo jako pierwszą puchę kupili Nikona i tak zostało, później znajomości z Forum i NKP.

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6421
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2014, 02:07:24 pm »
ZW w kwestii klawiszologii. A canonowskie 200-400 TC 1.4 ma plusy dodatnie (o których pisał Wilk) i plusy ujemne: cenę i ciężar (przy dłuższym foceniu nowa pięćsetka Canona sprawia całkiem lightowe wrażenie w porównaniu).

sebah

  • Gość
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2014, 11:16:18 pm »
Klawiszologia.. to jest jeden z minusow. Bawilem sie d800 przez pare godzin i czulem sie jak glupi bo nie wiedzialem kompletnie co wciskac. Mysle ze zajeloby mi to troszke czasu aby to opanowac. W ostatni weekend bawilem sie 200-400 od canona i strasznie mnie zniecheci pierscien zoom, bardzo ciezko sie obracal. Sama waga obiektywu jest rowniez calkiem spora. W glowie urodzil sie kolejny pomysl, Canon 500L II z 1dx. Mial ktos z Was stycznosc z 1dx?

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6421
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2014, 10:23:50 am »
Miałem. Moje zdjęcia z Radomia i z Żaru były robione 1DX-em, z różnymi szkłami. Puszka jest rewelacyjna. Gdyby mnie było stać, kupiłbym natychmiast.
A z pktu widzenia klawiszologii - skoro używasz canonów, DX-a opanujesz praktycznie z marszu.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2014, 10:26:18 am wysłana przez Spad »

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2014, 11:21:12 pm »
Sebah, ja używam Dx-a z 500/4 z tym, że ze starszą wersją i jeśli tylko jesteś w stanie finansowo przełknąć tę żabę to zapewniam Cię, że będziesz bardziej niż zadowolony. Miałem równolegle 1D MKIII, MKIV i Dx nawet szkoda porównywać. Problem jest tylko taki, że założony przez Ciebie budżet 17k Ojro starczy na puszkę, 500/4II i 70-200/2,8II na 24-70 i coś szerszego będziesz musiał dozbierać.
Power of the Lens

sebah

  • Gość
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2014, 02:48:14 am »
Kurcze, strasznie podoba mi sie ten 1dx jednak caly czas zastanawiam sie czy jest warto dolozyc do niego drugie tyle co za 5dmk3. Jeszcze mam w glowie taki pomysl, 1dx i stara 500tka albo 5dmk3 i nowa 500tka. Jeszcze mam mozliwosc w cenie nowej 500mm kupic uzywane, paro miesieczne 800mm. I co tu teraz zrobic, same dylematy :(

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2014, 07:58:45 am »
ja po moich doświadczeniach bym nie szedł w 800mm
500 + duza matryca = swiat i ludzie :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2014, 08:25:01 am »
Jak jest duża matryca to jest też mały bufor i pińć klatek na sekundę ... porażka. Jak zrobią puszkę 34Mp z 10kl/s to będzie można pomyśleć. 1Dx w Polsce rok temu można było kupić za równowartość 4,6 tyś. Ojro więc nie tak źle. Co do 800 vr. 500 ... też się nad tym zastanawiałem ale akurat w tamtym czasie nie było dostępnych 800 w rozsądnych pieniądzach. Teraz brał bym 800mm plus TCX1,4 plus 100-400 - dream set IMHO jeśli chodzi o telefoto.
Power of the Lens

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2014, 09:04:47 am »
Minusem w D800 jest jedynie FPS, natomiast bufor starcza na 5 sek ciągłego focenia wiec tu akurat spoko :)
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2014, 09:06:20 am wysłana przez kichu »

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2014, 09:27:14 am »
Minusem w D800 jest jedynie FPS, natomiast bufor starcza na 5 sek ciągłego focenia wiec tu akurat spoko :)
A dlaczego tylko 5fps? Bo bufor nie wydoliłby więcej ot i cała zagadka.
Power of the Lens

fan

  • Wiadomości: 682
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2014, 09:40:27 am »
Minusem w D800 jest jedynie FPS, natomiast bufor starcza na 5 sek ciągłego focenia wiec tu akurat spoko :)

Kichu, przy jakich ustawieniach jakości zdjęcia te 5 fps?? Patrzyłem w menu D800 i tam jest sporo opcji dla zdjęć - z kompresją, bez kompresji, 12, 14 bit... Jak wynika z Waszych doświadczeń, jakie są najbardziej optymalne ustawienia, żeby NEF nie ważył 80 mb, a fotki "szybko" się zapisywały???

Przepraszam za off-top powyżej  ::)

Co do meritum, ja osobiście bym celował w 500 gdybym miał budżet ;)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 07, 2014, 10:32:12 am »
A dlaczego tylko 5fps? Bo bufor nie wydoliłby więcej ot i cała zagadka.

Robisz troche za duzy skrot myslowy. Bufor to zwykla jest kostka pamieci flash na plycie glownej do ktorej wrzucane sa zdjecia po odczytaniu przez elektronike z matrycy,
a przed ich przetworzeniem przez procesor na plycie glownej. I to akurat jest tutaj najmniej wazne. Bo jesli cos w D800 ogranicza, to predzej bedzie to ograniczenie
przepustowosci matrycy czy tez raczej elektroniki ktora zczytuje dane z sensora  przerzuca dane do pamieci flash znajdujacej sie na plycie glownej aparatu (to jest
ten bufor sensu stricte). Samo zwiekszenie bufora (pamieci flash na plycie) nic nie da jesli elektronika nie jest w stanie przerzucic szybciej danych z matrycy do pamieci.

Jako side note - swego czasu Nikon do D3 oferowal opcje zwiekszenia bufora - wymiana plyty glownej w serwisie - wlasnie zwiekszenie kosci pamieci - i szybkosc nie
wzrastala - bo nadal mial 8 czy 9 fps - ale pojemnosc bufora z 20 kilku klatek do 50 paru tak. Wiec zamiast 2 sek bursta miales 6-7 sekundowego.

Pojemnosc bufora (wielkosc pamieci) w D800 zostala dobrana tak, ze zapycha on sie po zrobieniu ok 25 zdjec - wiec przy tej szybkosci focenia ktora oferuje ta puszka
- daje to około 5-6 sek ciagłego focenia, co jest imho wartoscia nawet bardziej niz przyzwoita. O za małym buforze moge mowic np. w przypakdu amatorskiego D7100,
ktory jest szybszy (7fps) ale tam pojemnosc bufora ktos dobrał tak, ze starcza on na niecała sekunde ciaglego focenia. Z kolei w D4 przy max speedzie i uzyciu karty
XQD mozesz pociagnac 10 sek bursta przy maksymalnej predkosci i nic Ci sie nie zapcha.

Takze dla mnie kwestia pojemnosci bufora w puszce to jest zawsze wypadkowa pt. ile bede mial sek ciaglego focenia przy max szybkosci jaka pucha oferuje.

Osobna sprawa ale tu juz nie mam czasu sie rozpisywac jest kwestia wyboru miedzy wolniejsza pucha z duza matryca (D800) a szybka pucha z mala matryca (1DX/D4).
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2014, 10:34:27 am wysłana przez kichu »

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: kupno sprzetu na nowo...
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 07, 2014, 11:38:23 am »
Osobna sprawa ale tu juz nie mam czasu sie rozpisywac jest kwestia wyboru miedzy wolniejsza pucha z duza matryca (D800) a szybka pucha z mala matryca (1DX/D4).
no wlasnie...
do tego tez trzeba pamietac o tym jakie kto subiektywnie lubi robic zdjęcia i na czym komu bardziej zależy

miałem D4 w Sanicole i na Żar
czyli mega szybka puszke z 16mln sensorem i....
już nie chce D4 :/
ale ja tak mam ze wole fajne szczegoly niż więcej zdjęć na karcie

800mm to z kolei dla mnie do akcji na pokazach za dużo bo jednak często wszystko się dzieje nad glowami lub w ich okolicach
a jeżeli cos superowego się dzieje bardzo daleko to ogniskowa 800 i więcej bylaby super przy zalozeniu, ze powietrze jest idealnie czyste - czyste jest rzadko
i wtedy mamy zdjęcia super efektów na samolocie ale.... w jakości wymagającej mega rzeźby w PS (z reguły)

owszem - sa przypadki gdzie D4 byłoby o wiele lepsze - patrz high speed pass w axalp
ale to tylko przypadki
JAK DLA MNIE bo każdy lubi co innego :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski