Autor Wątek: Jaki obiektyw optymalny w Canonie  (Przeczytany 783 razy)

Blacha

  • Gość
Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« dnia: Lipiec 04, 2012, 12:05:28 am »
Witam.
Posiadam  Canona  5D Mark II (FF) i  Canona 7D  (crop 1,6).
Na pokazach  w Pardubicach  i Świdwinie  używałem na 5dMII - obiektyw  24-105 , natomiast  na C7D obiektyw  Canon EF  70-200 f2.8.
Nie jestem  zadowolony ze zdjęć  jakie  uzyskałem , pomijam  pochmurne szare niebo , wina leży  po mojej stronie gdyż  były to pierwsze moje pokazy i  nie  jestem przyzwyczajony  do zadzierania nosa :-) z obiektywem  , podążanie za samolotem  jakoś kiepsko mi szło.
Stwierdziłem jednak ,że  jakkolwiek  C5DM2 z obiektywami  szerokimi  daje ciekawe  reportażowe zdjęcia , tak 70-200  już nie...nie byłem w stanie  uzyskać tak ostrych i nieporuszonych zdjęć  przelatującego  samolotu jaki  prezentujecie...stąd moje  pytanie :

Kto  użytkuje podobny sprzęt  , jakie  ustawienia  najczęściej  preferuje  i  jaki  tele  byście polecili...stałkę  ,czy raczej zooma (choć wydaje się to nielogiczne).

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2012, 12:28:37 am »
Co do kwestii stałka vs zoom - to  grubsza zawsze masz ten sam wybór: jakość vs cena i "wielofunkcyjność".
A co do zooma dla canona - z moich niewielkich doświadczeń przy pełnej klatce (5D Mk I) i cropie 1,6 (40D) b. dobrze się sprawdzał 100-400 mm f/4.5-5.6 L IS USM. Natomiast ostatnio w Radomiu zapiąłem do czterdziestki 70-300 mm f/4-5.6 L IS USM i byłem bardziej niż zadowolony z efektów. Świetnie działa w nim też stabilizacja. Choć przy pełnej klatce może okazać się za krótki na co poniektóre sytuacje pokazowe.

JIMIX

  • Wiadomości: 528
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2012, 12:48:43 am »
ZS generalnie. Stalka to jakosc, jakosc i jeszcze raz jakosc, oraz... cena i waga. Jezeli nie jestes zadowolony ze zdjec C7D + 70-200/2.8 L, to obstawiam nieznajomosc sprzetu, zle jego ustawienia, brak umiejetnosci, lub wszystkie/kilka z tych czynnikow jednoczesnie. Trudno mowic o niedostatku sprzetu i jego niskiej jakosci u Canona. A i jest z  czego wybierac. Szkiel 70-200 Canon ma aktualnie 5, tylez samo szkiel 70-300. Wspomniany przez Spada 100-400 bylby chyba idealny do foto lotniczej (jesli juz chcesz miec zoom'a), szczegolnie z 7D (1.6x crop factor). Trudno jest tez "ustawic" Ci aparat "zdalnie", poprzez forum, jak tez sugerowac konkretne settingi. Sa pewne ogolen zasady, jak np. "palniki" na Av, "smiglaki" na Tv, panoramowanie na Tv albo na Av. Ale juz to jaki czas ustawic na Tv gdy focisz smiglaki, to juz zalezy od typu smiglaka (inny czas ustawie do Bolkova, inny do Cobry, inny do Osprey, a jeszcze inny do Extry 300) oraz od Twoich zamiarow co do tego jak bardzo chcesz te smigla rozmazac. Jakie ustawienie przyslony na odrzutowce? - zalezy. Glebia ostrosci/optimum ostrosci KONKRETNEGO egzemplaza szkla, aberracje, winieta, syfy na matrycy... - wszystko to sie z tym laczy. Nie wiem tez co wydaje CI sie "nie logoczne". Logiczne, ze dluga i droga stalka w rodzaju 500mm/4 L IS USM da Ci mega jakosc, ale tez wspomniany 70-300/4-5.6 L IS USM bedzie bardzo dobrym wyborem, szczegolnie na pelnej klatce (wiekszy pixel, mniejsze wymagania od optyki). Temat szeroki jak Altlantyk IMHO. Ze stalek polecam 500/4 L IS USM, 600/4 L IS USM i 800/5.6 L IS USM (lzejsza od 600-tki, ale drozsza of course). Z zoomow: 70-200/2.9 L IS USM II, 70-300/4-5.6 L IS USM oraz 100-400/4.5-5.6 L IS USM. Bedzie niedlugo takze 200-400/4 L IS USM z wbudowanym TC1.4X, z tym, ze jak sie pewnie domyslasz, tani na pewno nie bedzie... :)

Blacha

  • Gość
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2012, 08:53:47 am »
Pewnie jest jak napisales...do tej pory najszybsze fotografowane obiekty to rower..:-) .
Jimix - w zasadzie odpowiedziales mi na moje pytania i watpliwosci...chyba tych odpowiedzi szukalem.
Do C5dm2 nie podpinam tele tylko wszystkie inne szkla  robie raczej statyczne pokazy, tele tylko do cropa 7d.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2012, 09:02:14 am wysłana przez Blacha »

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4445
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2012, 03:01:38 pm »
Nie wiem jak w Pardubicach ale w Świdwinie były trudne warunki do focenia
światło na lekkiej kontrze, wysoka tamperatura, a wiec falowanie powietrza i niska podstawa chmur co już na wysokoscich na jakich latały samoloty tez zmniejszało przejzystość powietrza, tak wiec reasumująć, nie było lekko zwłaszcza jak trzeba cropowac z foty

Blacha

  • Gość
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2012, 04:45:36 pm »
Mars...w Pardubicach  pierwszego dnia  był pochmurny poranek,potem  zrobiło się  bardzo słonecznie  i słońce za prawym ramieniem. Drugiego dnia  był wesoły koszmar pogodowy..uciekliśmy  do Polski jak zaczęło  padać. Niemniej i drugiego dnia  zrobiłem zdjęć.
W Świdwinie warunki wydawały się znośne, niemniej jestem niezadowolony ze zdjęć dynamicznych...:-(...Ostatecznie podsumowując  Swidwin wyszedł mi "reportarzowo"...trochę  wszystkiego,pełen przekrój pikniku.
Zrobiłem też gigantyczny błąd, na 24-105 na ff  założyłem filtr polaryzacyjny...jak były pokazy statyczne  to filtr się sprawdził i przydał, używałem też na FF obiektywu Canon 8-15mm fish eye. Jednak jak zaczęły się przeloty ,nie zmieniłem filtra i wyszło wielke  SHIT!
Teraz zastanawiam się  czy przed pokazami na Mazurach dokupić  100-400  czy też  Canona 400mm F5.6...

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2012, 06:37:45 pm »
Teraz zastanawiam się  czy przed pokazami na Mazurach dokupić  100-400  czy też  Canona 400mm F5.6...

Miło mieć takie dylematy ;) Bierz zooma a na stałkę dokup 600/4 L IS USM II.
Power of the Lens

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21588
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2012, 07:03:21 pm »
Bierz zooma a na stałkę dokup 600/4 L IS USM II.

wujek dobra rada ;D
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2012, 07:48:24 pm »
Bierz zooma a na stałkę dokup 600/4 L IS USM II.

wujek dobra rada ;D

WUJEKKK???? No pojechałeś po bandzie Prezesie! :P
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2012, 07:51:05 pm wysłana przez sfw »
Power of the Lens

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21588
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 04, 2012, 08:01:15 pm »
bedzie lepiej... Andy czy Wujek nawet to nie to :P
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Blacha

  • Gość
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2012, 08:36:34 am »
Sprzedam nerke to może i reszte wydadzą na piwo za tą 600mm

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 05, 2012, 09:49:49 am »
Ja tam się nie znam, ale bez jednej nerki to może uważaj z piwem  ::)

Eskimos

  • Wiadomości: 1765
    • Zobacz profil
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 05, 2012, 10:34:26 am »
Nerki sa przereklamowane, bidnie za nie placa na 600 nie wystarczy, no chyba ze masz taka ktora pasuje dla jakiegos cielebryty ;)

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Jaki obiektyw optymalny w Canonie
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 06, 2012, 06:48:51 pm »
Budżetowo (w miarę) 100-400 jak koledzy już pisali. 400/5.6 nie ma stabilizacji i to jej duży minus.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl