Autor Wątek: Wymiary zdjęć  (Przeczytany 786 razy)

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4445
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Wymiary zdjęć
« dnia: Kwiecień 26, 2010, 02:16:03 am »
Mamy piękny wątek o panoramowaniu i "digartach" co nimi jest a co nie, a ja porusze pewien temat mnie nurtujący, a mianowicie kadrowanie - a dokładnie proporcje kadrowania. Trochę Już w RA na ten temat tez dyskutowalismy ale tak na luzie, w kontekście ocen ale jakies wspólne stanowisko sie nie pojawiło.

Cześć z nas [choć mniejsza] kadruje jak ja to nazywam "normalnie" czyli z zachowaniem standardowyc proporcji, czyli
-  2/3 poziom lub pion
-  kwadrat
-  panorama [tu cieżko okreslić kiedy coś ta panorama jest a kiedy nie, np dla mnie mianem panoramy możemy okreslić coś czego długosc jest co najmniej z dwa razy większa od wysokosci]

Natomiast inna część [ wieksza] kadruje dowolnie, czyli potrzebuje coś przyciąć z lewej to przycina z lewej ale nie rusza góry i dołu , a tym samym nie zważą na to ze kadr się robi 5/7 lub iny o dowolnych proporcjach, często gęsto na każdej focie innych

Czy to jest problem ?
 pewnie dla wielu nie, bo oglądając te foty na monitorze to jest nam wsio ryba- ekran przyjmnie wszystko
 jednak dla mnie tak i to z dwóch względów
Pierwszy jest mniej ważny i tak bardziej mentalny, bo jak wiemy tradycyjny/analogowy mały obrazek ma właśnie proporcje 2/3, w nawiązaniu do tego równiez matryce naszych lustrzankowych paparcików tez mają takie proporcje, i jest to jedna z niewielu rzeczy jaka w dobie elektroniki z tą tradycyjną fotografia nas jeszcze łączy
Druga sprawa jest wazniejsza i w dodatku praktyczna. przeciez robiać odbitki też poruszamy się w formatach 2/3 ... popularne albumowe 10x15 cm czy większe 30x45 cm jaki nam Jimix drukuje do baz [Wiem wiem , można przeciez teraz zrobić  odbitke - poprosic aby rozmiaru foty nie dopasowywac do rozmiaru paipieru a biały pasek jaki pojawia się na papierze obciąć] Ale przecież jak chcemy potem kupić do tyc fot antyramy itp to one tez sa por format 2/3 przystosowane

Dlatego w tym kontekscie jest to dla mnie istotne, przeciez na serwisie będze baza fot które będziemy czasem potrzebować w różnych celach, również w wersjach drukowanych, i moze się zdażyć zonk że jakaś zajefajna fota którą będziemy chcieli wykorzystać, będzie nie do wykorzystania bo będzie problematyczna w druku.

Pomijam tu fakt iz osoby nie trzymające standardu tylko kadrujące dowolnie maja łatwiej w kadrowaniu od tych co jednak format chca zachować.
Jestem ciekaw Waszego zdania, bo mi ta dowolnosć np nizebyt się podoba, co więcej nie ukrywam iż kiedy oceniam zdjęcia i maja proporcje takie niewiadomo jakie [zapewniam ze nie liczę pixeli] to moja ocena za L moze z tego powodu o punkcika ulec zmniejszeniu a w drastycznych przypadkach kiedy naprawde nie wiadomo co to za figura geometryczna jest to i na ocene za S czyli to wrażenie ogólne tez może mieć wpływ.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2010, 12:04:35 pm wysłana przez MarS »

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21588
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kadrowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2010, 10:28:40 am »
MarS - temat rzeka
niestety (stety) nie tylko 2/3 jest przyjetym standardem kadrowania
wystarczy zagaic fociarzy modowych a dowiesz sie ze wlasnie 4/5, 5/7 itd
jeden daje cos drugi jeszcze cos innego
 
Wazne jest tylko to, zeby obiekty w kadrze gadaly ze soba optycznie
 
inna sprawa to druk
ale i dzis zarowno druk jak i ramki mozna na wymiar zrobic jak potrzeba bedzie
no i... w naszej bazie nie mamy formatow "pod druk" bo 1600 pikseli to mało
wiec... za kazdym razem bedziemy o to prosic autora
ale z tym mam nadzieje ze nie bedzie problema :)
 
PS> sugeruje zmienic temat watku na wymiary zdjęć
bo wszedlem tu z mysla, ze sie o kadrowaniu czegos dowiem :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Slavcio

  • Sławek Szychowski
  • Wiadomości: 1511
    • Zobacz profil
    • szychowski.eu
  • Skąd: Szczecin
Odp: Kadrowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2010, 11:51:25 am »
Ja do RA dawałem zdjęcia 3/2 (czy tam 2/3) i się dziwiłem że u innych widziałem kwadraty. Później mnie uświadomiono że liczył się bok nie mniej jak 1600pix, więc drugi bok również mógł mieć 1600pix. Nie mniej jednak już wszystkie swoje fotki tnę na 3/2.

kurczak

  • Gość
Odp: Wymiary zdjęć
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2010, 12:52:18 pm »
Ja się staram kadrować w standardzie 2/3, ale czasem mi pasuje panoramka i zmieniam proporcje. Oczywiście kwadracik sam się  prosi, więc go stosuję :).