Autor Wątek: Pierwszy Mac :)  (Przeczytany 1932 razy)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Pierwszy Mac :)
« dnia: Sierpień 09, 2011, 01:00:59 pm »
Dobra, stalo sie. Z racji tego ze zdechl moj stary lapek, od kilku dni mam Macbooka. Zrobilem upgrade do Liona, poinstalowalem soft do zdjec - ViewNX, Capture NX2, Chrome, gadu (adium), Skype, kodeki do QuickTime (Perian).

Co ewentualnie jeszcze warto sciagnac, ogarnac, zainstalowac?

Czy ktos poleci jakas stronke w stylu pierwszy mac - kompendium w pigulce, gdzie mozna z grubsza poczytac o obsludze systemu - w sensie findery iitp. itd.  (chodzi o to, ze w Winde mam w malym palcu lacznie z czesto uzywanymi skrotami klawiaturowymi) - generalnie wszystko ogarniam, ale jak znam zycie to mozna jakos inaczej/szybciej etc.

upadek

  • Wiadomości: 2774
  • Tomek Gawlik
    • Zobacz profil
  • Skąd: Rzeszów
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2011, 01:04:55 pm »
co Cię skłoniło do Maca ?

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2011, 01:08:00 pm »
co Cię skłoniło do Maca ?

Miał zły dzień ;).

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2011, 01:26:57 pm »
co Cię skłoniło do Maca ?

Miał zły dzień ;).

 ;D ;D ;D lubi gruszki, a że nie ma to skusił się jak Ewa - na jabłko 8)

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2011, 02:14:04 pm »
W ogóle wchodząc w ten temat to myślałem, że Ci kichu we Wrześni McDonalna w końcu postawili i chciałeś się pochwalić ;).

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 09, 2011, 02:45:25 pm »
Kichu, gratulacje. Przed Tobą czas bezproblemowej obsługi peryferiów i problematycznej obsługi polskich znaków :)

http://myapple.pl/content/ - chyba największe polskie forum. Znajdziesz wszystko. Jakby co pisz, pomogę w miarę możliwosci ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2011, 02:50:50 pm wysłana przez Jamal »
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2784
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2011, 02:52:39 pm »
witam w klubie u mnie mac stoi ladnych pare miechow - dziala wszystko ;) jak zatesknisz za winda to parallels desktop a z aplikacji to Aperture mozesz sie pobawic i Angry Birds ;)  Weather HD :P ale i tak ostatnio wszystko to robie na ipadzie :P nie wiem jak w macbooku ale jak masz nowego to troche zajmie Ci nauka obslugi bajerow w gladziku... ja mam zainstalowany taki program, ktory pomaga zaprogramowac gesty itp, choc to podobno w Lionie poprawili.
Sam nie robilem updatea do Liona bo mi jakos tak opinie podzielone i sie wacham... niby 24euro - niby nic ale tez nic wielkiego nie wprowadzili ... ot service pack. Mam nadzieje, ze nie placiles za Liona, bo Ci sie nalezy za free...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2011, 02:58:48 pm wysłana przez deoc »

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2011, 04:42:43 pm »
No to moje gratulacje ;D ja Maca uzyskuje już od dwóch lat i to jest to czego oczekiwałem od kompa :P Jeśli chodzi o przydatne programy to tak na szybko: Onyx (ale na Liona na razie jest wersja beta i u mnie są małe problemy wiec poczekaj na wersje stabilna); iBackup; Cyberduck; Appcleaner. Generalnie jak będziesz miał pytania to wal śmiało, postaram się pomóc w miarę możliwości. Poźniej na spokojnie podam Ci kilka ciekawych stron i soft który mi się przydaje ;)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2011, 05:14:40 pm »
co Cię skłoniło do Maca ?

Jednoznacznie ciezko odpowiedziec :) Podchodzilem juz do wymiany swojego starocia kawalek czasu temu,
Mac byl jednym z typow, mocnym argumentem za byl fakt, ze kupujac wersje z ekranem 15" moglem miec matowa matryce z nieco wyzsza rozdzielczoscia zamiast blyszacej - wiadomo, zdjecia. Przy okazji wybitnie mi pasowal gabarytowo, mimo ze 15-tka to dosc cienka, jednoczesnie z dlugim czasem pracy na baterii. I cos takiego planowalem kupic pod koniec roku. Jednak jak padl moj dotychczasowy lapek, a w perspektywie jest teraz troche wyjazdow wzialem juz teraz... a ze wzgledu na to, ze nie moglem czekac poszla wersja bez matowego ekranu.

Na pewno nie bylo motywacja do zakupu nic z tego, co moznaby tradycyjnie podejrzewac :) Nie naleze do tych co maja z Win jakiekolwiek problemy... instalacje chodza u mnie przez caly czas zycia kompa bez reinstalacji, wszystko mam ogarniete tak jak chce, wirusow niet, nic sie nie sypie itd. Takze cala Mac-otoczka zwiazana z narzekaniem na Win zupelnie mi nie robi.

deoc@ Lion za free, Angry Birds wiadomo, gesty sa bardzo fajne i wygodne, w Lionie vs starszy widze, ze jakos to przyjemniej ogarniete jest... glownie wk..wiaja mnie na razie przyzwyczajenia z lazeniem w eksploratorze pod windows (nie dziala backspace - wstecz) i o ile kombinacja kopiuj-wklej chodzi, o
tyle nie wiem czemu nie moge zrobic wytnij-wklej jak chcesz przeniesc pliki

Jamal & szamal @ dzieki i czekam :)

Amon @ jak wybuduja McD we Wrześni to specjalnie dla Ciebie napisze :P

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2011, 05:51:09 pm »
W ogóle wchodząc w ten temat to myślałem, że Ci kichu we Wrześni McDonalna w końcu postawili i chciałeś się pochwalić ;).

Miałem idealnie takie skojarzenie w pierwszej chwili ;D
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2011, 07:04:55 pm »
No to mam chwilkę więc jeszcze cuś dorzucę ;)
- backspace - wstecz na MacBook Pro to klawisz funkcyjny + backspace
- z przydatnych skrótów dla fotografa dla układu klawiatury polski pro znak © - klawisz alt(option)+g
Jeśli chodzi o strony www to Jamal najważniejsza podał, ja zaglądam na applemania.pl; iMagazine.pl; oraz jesli masz Lion'a to bardzo polecam roaringapps.com na której znajdziesz aktualne informacje jakie oprogramowanie jest zgodne z Lion'em (strona aktualizowana na bieżąco). No i strona z najnowszymi trailer'ami filmowymi http://trailers.apple.com/

Co do oprogramowania to polecam Office 2011 bo to jest chyba najlepszy taki pakiet na Świecie a wersja 2011 na Mac'a jest tania i naprawdę sprawdza się w codziennej pracy i nie różni się już od wersji na Win, natomiast nie polecam pakietu Applowskiego bo Pages i Numbers nie są tu najlepsze u mnie się nie sprawdziły głównie jeśli chodzi o zgodność plików .doc i .xls. Z pakietu Office uważam że lepszy (szczególnie na Lion'nie) jest program pocztowy czyli Mail. Polecam zakup Magic Mouse, pomimo swoich nietypowych wymiarów (płaska i dla dużych rąk czasami bywa niewygodna) obsługuje praktycznie wszystkie gesty a przecież gesty na Apple to jedna z najważniejszych rzeczy. Zobaczysz po kilku tygodniach jak zasiądziesz przed Windows jak bardzo tego brakuje.

Jeżeli masz Magic Mouse lub Magic Trackpad to powinieneś mieć program MagicPrefs służy do rozbudowanej konfiguracji wcześniej wymienionych urządzeń.
Ponadto polecam:
- memory cleaner (program do czyszczenia pamięci RAM bez zamykania systemu)
- WMV Player wtyczka do Quick Time
- Translator Free (instalujesz go na listwie górnej i przeciagasz dana frazę myszką i po chwili masz tłumaczenie)
- Resizelt (program do zmniejszania zdjęć, fajny choć ja uzywam PS ;))
- ESET antywirus świetnie chodzi na MAC OSX a wirusów coraz więcej

Jak mi jeszcze coś sie przypomni to dam znaka ;D

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 09, 2011, 10:08:59 pm »
Z Lionem jeszcze nie pomogę (mam Tigera, Leoparda i Snow Leoparda), bo jeśli praca mnie do tego nie zmusi nie planuję przesiadki w najbliższym czasie (ze względu na to, że Lion to głównie gesty), natomiast ogólnie mozesz do mnie w razie problemów czy pytań pisać całkiem śmiało.

Na pewno polecam Ci Aperture jeśli chodzi o obróbkę zdjęć - dostępne w Mac App Store za 62,99 euro. Moim zdaniem już dla tego jednego programu warto kupić maczka.

Do porządków w systemie polecam Monolingual (bezpłatny - zostaw sobie koniecznie język angielski, oraz polski + każdy inny którego chcesz ewentualnie jeszcze używać, a resztę wywal) oraz CleanMyMac (29,95 euro).

Jako podstawową przeglądrkę fotek na dysku (JPG, PNG, itd.), polecam darmowe JustLooking (tylko koniecznie wywal w opcjach efekty przejścia między fotkami, bo lubi przez to zacinać niemiłosiernie, a po wyłączeniu działa jak żyleta... aż nie mogę uwierzyć, że 3 lata mi zajęło rozwiązanie tego problemu).

Do nagrywania płyt SimplyBurns (darmowe), oraz Disco (od niedawna darmowe, wyróżnia się efektami wizualnymi podczas wypalania płytki - bajer, ale miły dla oka).

Jeśli szukasz zamiennika windowsowego Total Commandera to istnieje darmowy muCommander, jako klienta GG masz Kadu (polecam starszą wersję 0.6.5.5), do oglądania filmów VLC oraz MPlayerX (oba zdaje się dostępne w Mac AppStore za free), a do prostego konwertowania filmików - Permute (14,99$).

Jeśli o gierki chodzi - zdecydowanie polecam Machinarium jak i Samorost 2 (obie dostępne w Mac AppStore w przystępnej cenie).

Thank you for your attention.

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2784
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 09, 2011, 11:21:08 pm »
Kaczy rozwiazal kilka problemow...musze sprawdzic te programy....
Fajny bajer jest jeszcze dostepny dla posiadaczy ipadow.... AdobeNav czyli ipad jako dodatkowy mnitor, a raczej przybornik, choc do tego trzeba sie przyzwyczaic i mi srednio wychodzi...

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2011, 11:23:34 pm »
bawilem sie tym nav .... szybciej sie i tak w kompie robi :)

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Pierwszy Mac :)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2011, 12:13:49 am »
Dodam do poprzedniej listy jeszcze trochę...

Ważna i przydatna rzecz (przyda się zwłaszcza do Kadu ale i innych programów) o której zapomniałem to... Growl  :) Genialny, prosty i ładny system powiadomień w postaci "chmurek". Przestaw sobie koniecznie w Kadu powiadomienia na te z Growla (standardowe mnie doprowadzały do szału).

Do obsługi archiwów (zip i inne) polecam doinstalować The Unarchiver, a jako odpowiednik TC (prócz wymienionego muCommandera) mozesz przetestować jeszcze ForkLift 2 (29,95$ - osobiście jednak nie zdecydowałem się i zostałem przy darmowym "mu" kiedy poprawiono w nim kilka błędów dot. stabilności... ale sam potestuj).

Polecam też zassać sobie starszą wersję Skype 2.8 (póki jeszcze udostępniają na serwerku - nowa to tragedia), a także np. Adium (taki multikomunikator, przez wielu fanatycznie wręcz polecany, ja nie lubię multi więc mam go do obsługi FB i Jabbera/GTalk).

Jeśli masz pocztę na GMailu, na pewno zainteresuje Cię Google Notifier (Ida tego używa).

Nie korzystam z Pages, ani z MS Office dla Mac (podobno nowa wersja wreszcie jakoś działa, miałem styczność z MS Office 2004 for Mac i nie polecam), mam za to OpenOffice'a - wystarczał mi w zupełności. Do pracy obecnie i tak używać muszę starego i dobrego MS Word 97.

Jeśli potrzebujesz Windows na maczku jako drugi system - zainteresuj się Asystentem BootCamp (jest w systemie). Zrób to teraz, aby podzielić dysk na partycje - jak go zapchasz danymi może być już za późno (jeśli w ogóle potrzebujesz do czegoś Windows rzecz jasna). Możesz także zainteresować się CrossOver Mac (płatne) który pozwala odpalić część Windowsowych aplikacji/gier (sztuka dla sztuki, ale np. Steam i CS 1.6 zadziałały, bo testowałem kiedyś na imprezie), albo czymś do wirtualizacji jak np. darmowym VirtualBox.

Oczywiście wszelkie popierdółki od Adobe (Flash, Adobe Reader, itd.), czy MS Silverlight (do obsługi vod.onet.pl przykładowo) też się przydadzą, ale to norma. Do usuwania aplikacji (oraz śmieci po nich na dysku) przydać może się AppCleaner (wolę starszą wersję niż najnowszą, ale nie wiem czy działa na Lionie, sam używam na Tigerze, Leo i Snow Leo). No i jeszcze coś do grafiki, czyli... Pixelmator (do kupienia w Mac App Store).

Do fakturowania polecić mogę aplikację Maktura - byłem jej beta testerem, zgłosiłem naprawdę sporo poprawek i w jakimś stopniu nawet przyczyniłem się do rozwoju niektórych opcji. Jest na tyle stabilna, że sam używam jej w firmie.

Jeśli masz w domu jakieś urządzenie z Androidem na pokładzie, do synchronizacji możesz użyć SyncMate (jest w darmowej jak i płatnej wersji w zależności od dostępnych opcji - mnie wystarcza ta darmowa). Polecam też MacDroidNotifier do powiadomień.

Jeśli mi się jeszcze o czymś przypomni to dopiszę w temacie :) Mam nadzieję, że byłem Ci pomocny.

Thank you for your attention.