Autor Wątek: Nikkor AF-S 55-300 f/4.5-5.6 VR  (Przeczytany 686 razy)

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Nikkor AF-S 55-300 f/4.5-5.6 VR
« dnia: Lipiec 19, 2011, 12:10:42 pm »
Przeglądając sobie właśnie ulotkę z jednego ze sklepów foto natrafiłem na obiektyw Nikkora 55-300 f/4.5-5.6 VR (podobno miał swoją premierę w sierpniu ubiego roku, ale nie śledziłem tego zupełnie). Czy ktoś z forumowiczów miał w  ogóle jakąkolwiek styczność z tym szkiełkiem i miał okazję używać choćby przez chwilę, by podzielić się wraźeniami?

Czy jest sens nabywania tego szkła jako tymczasowej alternatywy dla znanego wszystkim 70-300? Pytam tu rzecz jasna ze względu na różnice cenową (70-300 to koszt rzędu 1600zł, zaś 55-300 można nabyć już za 988zł). Będę wdzięczny za kaźdą opinię.
Thank you for your attention.

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Nikkor AF-S 55-300 f/4.5-5.6 VR
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2011, 12:28:26 pm »
oj będzie trudno na naszym forum o taką opinię; większość używa 70-300VR -
z tego co czytałem na "koniarzach" ponoć porównywalny - ale "ponoć" bo nikt z użytkowników którym ufam w ich opinie się nie wypowiedział, a "nowym" to ja do końca nie wierzę w ich obiektywizm :(

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Nikkor AF-S 55-300 f/4.5-5.6 VR
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2011, 04:55:46 pm »
Huh, tego się trochę obawiałem, że może się okazać iż będę pierwszym SPFL'owym testerem tego słoika  :-[ Nie lubię tego typu oszczędności, ale "trochę" mi się w życiu (zawodowym jak i prywatnym) pokomplikowało w tym roku (niektórzy forumowicze wiedzą o co chodzi) i jeśli chce w najbliższym czasie cokolwiek latającego fotografować to w grę wchodzić może jedynie to szkiełko (plus pożyczone 70-200 f/2.8 ). Wszystko inne musi teraz po prostu poczekać (choć 70-300 VR bezapelacyjnie nadal widnieje na mojej "krótkiej liście" szkieł które marzy mi się nabyć).

Nie zadawałbym sobie nawet pytania "czy warto" gdyby różnica pomiędzy 55 a 70 była rzędu 1200/1600zł (taką cenę w wielu sklepach widuję i zdecydowanie wolałbym sobie odpuścić tak małą "oszczędność"). W każdym razie, mimo kiepskiej obecnie sytuacji życiowej, nie chciałbym rezygnować z fotografowania, bo sprawia mi radość... piszę o tym, aby nie czytać później, że "dziaduję", bo nie o to chodzi. Jeśli ktoś się spotkał z tym szkłem choćby na chwilę (lub czytał jeszcze jakieś pozytywne czy negatywne, dyskwalifikujące go opinie) będę bardzo wdzięczny za wasze rady. Każdą wezmę sobie do serca :)
Thank you for your attention.

PC

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 492
    • Zobacz profil
    • Pokazy Lotnicze Online
  • Skąd: Bytom
Odp: Nikkor AF-S 55-300 f/4.5-5.6 VR
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2011, 12:52:19 am »
Witam
Nabyłem niedawno wspomniany wyżej obiektyw, jako zamiennik dla mojej wcześniejszej 55-200. Jako początkujący fotograf, nie mogę się jednak w pełni wypowiedzieć...  Pierwsze co jednak rzuciło mi się po przesiadce z 200 to większe problemy z ostrością, szczególnie w górnym zakresie /ale chyba przy 70-300 będzie podobnie/. Ogólnie oceniam go pozytywnie w stosunku jakości do ceny. Postaram się tu przy odrobinie wolnego czasu wrzucić parę fotek dla porównania /udało się wybrać z nim do Płocka i na Airpower/. Część jest już na mojej stronce /foty z Śląskich Manewrów i Teatru Wołoszańskiego tez już z tego obiektywu/.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nikkor AF-S 55-300 f/4.5-5.6 VR
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2011, 12:10:07 pm »
to ja powiem tak, ze 70-300VR tak do 200mm jest bardzo ostry, ciut bardziej miekko robi sie dopiera przy dlugim koncu, a po przymknieciu nieznacznym jest juz ok

wiec jesli ten DX ma gorzej, to bym sie w niego nie pakowal

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Nikkor AF-S 55-300 f/4.5-5.6 VR
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2011, 01:03:56 pm »
wiec jesli ten DX ma gorzej, to bym sie w niego nie pakowal
Fakt, że to DX mi nie przeszkadza, ale co do tego co opisujesz - spotkałem się z opiniami, że pod tym względem jest w 55-300mm nawet lepiej niż gorzej (porównująć do 70-300) tyle tylko, że... ciężko stwierdzić na ile jest to opinia wiarygodna.
Thank you for your attention.