Autor Wątek: Obiektyw do portretów, jaki ?  (Przeczytany 1541 razy)

Robteek

  • Wiadomości: 2307
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Obiektyw do portretów, jaki ?
« dnia: Marzec 10, 2011, 03:26:38 pm »
Witajcie
Jak w temacie, mam problem, co kupić?  :(
Czym dysponuje na dzień dzisiejszy? , D90, 18-105 VR kit , 70-300 VR znany wszystkim.
Ponieważ z kita nie wyciągnę dobrej jakości przy portretach a 70-300 jest uciążliwy, szukam stałki.
Poza portretami, chcę go używać przy foceniu scenek w pomieszczeniach i w plenerze.
Zastanawiam się nad obiektywami Nikkora  35mm f/1.8G AF-S DX ,  AF-S 50mm f/1.4G,  AF 50mm f/1.4 D,   AF 85mm f/1.8 D.
Po pierwsze, to nie wiem który z tych obiektywów jest dobrym szkłem.
Po drugie, który z tych obiektywów jest najbardziej uniwersalny do celów które opisałem powyżej.
Po trzecie co się wiąże z drugim, którą ogniskową wybrać, 35, 50 czy 85 ?

Naczytałem się już dość, i mam większy mętlik w głowie po tej lekturze niż przed nią.
Na pewno w gronie są osoby znające temat, proszę pomóżcie w wyborze.  ;D

A może inne szkło jest ciekawszym rozwiązaniem, nie koniecznie Nikkor.  ???
Pozdrawiam
Robteek

Marco

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 736
  • love to ride ride to love
    • Zobacz profil
    • FB
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2011, 03:36:17 pm »
witaj
35/1.8 DX daruj sobie w przedbiegach - kicha jakiej mało
Mogła by być 50tka , ale sigmy ze światłem 1.4 - to naprawde najlepsza 50tka na rynku / cena używki ok 1500 zł/
Najlepszym szkłem jest N 85 f 1.4  - szkło wręcz rewelacyjne ,polecam najbardziej i to  nie tylko do portretu / cena yzywki ok 3300 zł /

tyle w temacie
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2011, 03:38:58 pm wysłana przez Marco »

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2011, 03:46:10 pm »
35 1.8DX kicha ? raczeysz zartowac

podpinalismy szkielko do D3x i zdziwilby sie jaka ostrosc dawalo na pelnej dziurze

ze stalek polece wlasnie 35/1.8DX - przy czym to sie bedzie sprawdzal w szerszych, dalszych portretach, bo na bliskiej odleglosci lub zblizeniach a la twarz bedziesz juz mial przerysowania wynikajace z krotkiej ogniskowej

ew 50/1.4G - tutaj z grubsza bedziesz mial ekwiwalent 85-tki z pelnej klatki... optymalna ogniskowa w sumie

85/1.4 - raz ze kosztuje, dwa na cropie to juz sie robi lekkie tele a la 135 mm, wiec czesto bywa ze szkielko jest troche za ciasne, bo np. w pomieszczeniach nie odejdziesz na odpowiednia odleglosc

Dyziek

  • Wiadomości: 2296
  • Potas:)
    • Zobacz profil
    • www.dyziek.com
  • Skąd: Mińsk Mazowiecki
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2011, 03:51:30 pm »
35/1.8 DX daruj sobie w przedbiegach - kicha jakiej mało

35mm/1,8- na FX śmigam tym szkłem i jest spoks - moje podstawowe w robocie ślubnej, i nie powiem że to kicha :)
50/1,4 Sigmy - także polecam, ale ogniskowa średnio mi podpasowała
85/1,4 N - wiadomo klasa tylko ta cena
85/1,4 S - używałem sprawdza się fajnie, tylko znów cena

Osobiście polecę ci Nikonka 85/1,8 - idealny stosunek jakość do ceny :)
Próbki:





Z 35 mogę wstawić wieczorkiem jak będziesz chciał - ale moim zdaniem szkło uniwersalne i także warte przemyślenia :)

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2011, 04:30:18 pm »
Miałem 50tkę 1.4 nikkora i może tak trafiłem, ale mydło i ogólnie to mi kompletnie nie podszedł - sprzedałem.
50tkę Sigmy 1.4 używałem i ogólnie też jakość mi nie pasowała.
35mm 1.8 jak koledzy - porządna sprawa za niewielkie pieniądze, no i na d90 będziesz miał "naturalną" ogniskową ok 50mm.
85mm - to już na cropie tele do portretów.

Ja w studio używałem na ogół 24-70 f2.8, a jeśli tańsze to chyba 35mm 1.8 bym wziął.

Marco

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 736
  • love to ride ride to love
    • Zobacz profil
    • FB
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2011, 04:41:01 pm »
85/f1.4 tak na szybko odszukane





niestety z 35tki nie odnalazłem w archiwum.....

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2011, 05:08:13 pm »
35 1.8DX kicha ?

a co już sprzedałeś? ;) przecież kicha obiektywem ( czyli twoim 8) ) robiłeś te zdjęcia ;D ;D ;D

do ciasnego portretu i w miarę tanio polecę N85/1.8

Marco

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 736
  • love to ride ride to love
    • Zobacz profil
    • FB
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2011, 05:22:47 pm »
nie rozumiem sęsu uszzcypliwości
mam takie czy inne zdanie w danym temacie , ot , demokracja

Córka / studentka AF / ma w swojej szklarni mn 35tke
Użyłem 35tki raz i mi mocno nie siadła , natomiast pociecha do studia podbiera notorycznie moją 85tke ....... ot

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 10, 2011, 05:37:01 pm »
nie chodzi o uszczypliwosc

85-tka to klasa sama w sobie i na ten temat nie ma co dyskutowac

ale twierdzenie, ze 35 to g... to daleko idace uproszczenie - moze miales walnieta sztuke

ostrosciowo obiektyw daje rade na D3x na pelnej dziurze, wiec to chyba o czyms swiadczy

rysunek - w sensie bokeh - owszem gorszy niz 50/1.4G czy 85/1.4 - mam oba - ale i tak jest imho
co najmniej dobry

dodatkowo na pelnej klatce obiektyw daje specyficzny obrazek... rozklad kontrastu obiekt na ktory wyostrzylismy
vs tlo - powoduje, ze w odpowiednim swietle ostry obiekt wrecz wylazi ze zdjecia... takie lekkie 3d... cos co widzialem
dotychczas tylko w szklach zeissa i leici

biorac to wszystko pod uwage i cene szkielka, to jesli mamy pare stowek na wydaniu warto je wrzucic do torby
ot tak zeby bylo :)

z 85-tka na cropie jest problem ze czesto i gesto robi sie - szczegolnie przy foceniu w pomieszczeniach - za ciasna

Marco

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 736
  • love to ride ride to love
    • Zobacz profil
    • FB
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2011, 05:46:59 pm »
lubie takie konstruktywne wypowiedzi !

wroce do tego szkiełka pełnoklatkowo - wczesniej probowałem na 300s

pozdrawiam

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2011, 06:05:46 pm »
to miej tez siwadomosc ze na pelnej klacie to jest obiektyw nie do wszystkiego

jak nazwa wskazuje jest to szklo DX i dedykowane jest cropowi, bo pole obrazowe nie kryje teoretycznie pelnej klatki

teoretycznie, bo praktyceni tak do f4-f5.6 i przy foceniu na niewielkich dystansach otrzenia (kilka metrow), kruje cala
klatka z winieta ktora mozna opanowac w postprocessie, albo zostawic ze wzgledu na klimat plastyke

powyzej zamiast winiety mamy juz czarne jak smola narozniki, ale na tyle niewielkie, ze crop proporcja 5:4 z pelnej klatki
je eliminuje

dlatego dla FX szkileko jest uzywalen, ale trzeba miec swiadomosc co sie da a czego sie nie da

dla DX jest to IMHO udany odpowiednik standardu 50/1.8 pelnoklatkowego tyle ze z AFS... mozna mu zarzucic sredni
bokeh, ze jest maly, tani , plastikowy, ale nie mozna mu zarzucic braku ostrosci, celnosc i pewnosci autofocusa no
i mega atrakcyjnej ceny... dla uzytkownikow jak kolega z pierwszego postu, czyli crop z zoomami jest to imho
w tej chwili najfajniejsze alternatywne szkielko zeby raz pobawic sie z obrazem (mala glebia ostrosci i tak dalej),
dwa - szczegolnie np. z d90/d300/d7000 foceniem w swietle zastanym z powodu dosc uzywalnego wysokiego ISO
etc.

generalnie taki no-brainer, mozna tez poszukac uzywki, ja za swoja dalem chyba 4 stowy i chodzi pieknie do dzis :)

takze cenowo smiech na sali

Marco

  • Cadet
  • **
  • Wiadomości: 736
  • love to ride ride to love
    • Zobacz profil
    • FB
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2011, 06:18:05 pm »
szkło jest u studentki,nie dotrze zbyt szybko.
Zaciekawiła mnie mocno zabawa z "winietą pełnoklatkową" , wrzucisz coś do oblukania ?  ::)
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2011, 06:19:47 pm wysłana przez Marco »

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2011, 06:35:33 pm »
Zaciekawiła mnie mocno zabawa z "winietą pełnoklatkową" , wrzucisz coś do oblukania ?  ::)

Zdjęcie zrobione przez kicha, ale z moją facjatą więc chyba mogę ;)
D3x + N35/1.8dx

kaczy

  • Wiadomości: 509
    • Zobacz profil
  • Skąd: Piotrków Tryb.
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 10, 2011, 07:26:11 pm »
Ciekawy wątek się zrobił. Miałem z początku roku dylemat typu Nikkor 35mm f/1,8 vs Sigma 30mm f/1,4 (znany mi i w bardzo okazyjnej cenie) i postawiłem ostatecznie na Sigmę. Piszecie o 50-tce Sigmy vs Nikkor, a czy ktoś miał okazję porównywać ze sobą "30-stki" i może podzielić się spostrzeżeniami?
Thank you for your attention.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Obiektyw do portretów, jaki ?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 10, 2011, 07:48:08 pm »
dawno temu mialem w lapie ale niewiele pamietam... generalnie na plus to ze tof1.4 i troche ladniejszy (delikatniejszy)bokeh, troche inne kolorki bardziej subtelne i mniej kontrastowe

na minus - af sigmy glupieje przy wlaczeniu wspomagania lampy - swiatelko w body lub lampa zewnetrzna - sprawdzalismy to wtedy na 2 albo 3 korpusach

wiecej grzechow nie pamietam :)