Autor Wątek: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol  (Przeczytany 1808 razy)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« dnia: Marzec 07, 2011, 08:03:26 pm »
zgodnie z tradycja dzielenia sie wpadkami czas na kolejny raport :) pisze tu a nie w watku zdjeciowym bo byloby troche
za dlugie

Babol polegal na tym, ze hesja zwrocil mi uwage na kaszke na zdjeciach, a po zbadaniu tematu okazalo sie, ze ze mialem
wlaczony Active D-Lighting w puszce i to co gorsze w opcji Auto. Tak naprawde nigdy tego nie uzywam w czasie focenia
i mam wylaczony, jednak ostatnio w domu costam sobie ustawialem na probe i zapomnialem przestawic z powrotem.

O ile na ogol ADL to nie problem, o tyle tego dnia byl duzy, bo... on stara sie zrownowazyc tonalnie scene (ocalic przed
wypaleniem swiatel i utrata szczegolow w cieniach) i robi to tak, ze w zaleznosci od mocy (Low, Normal, High etc.)
niedoswietla scene o jakis stopien... ok 1/3 EV przy najnizszej opcji, rosnie odpowiednio w gore przy wyzszych,
a nastepnie dokonuje jakichs magicznych operacji na nefie, ktorych szczeogolow nikt nie zna, a ktore jak wiesc gminna
niesie polegaja na roznego rodzaju korektach na krzywych robionych w roznych partiach obrazka lokalnie w oparciu
o dane zebrane przez czujnik ekspozycji, z ktorego info podobno tez jest zapisywane w nefie.

To info z czujnika ekspozycji jest podobno o tyle wazne, ze jesli nie wlaczysz ADL w puszce przed zrobieniem foty,
to nie da sie jej juz pozniej wlaczyc na etapie wolania w kompie (opcja z tym zwiazana w Capture NX jest nieodstepna).

Natomiast jesli juz te funkcje wlaczysz to w posprocessingu de facto nie da sie jej wylaczyc, tzn da sie ja przestawic na OFF,
ale wylaczenie generowane jest nieco sztucznie bo opiera sie na przywroceniu obrazka do takiego stanu jak gdyby ADL nie
bylo, na podstawie tego co mamy na wejsciu czyli mniej lub bardziej niedoswietlonego pliku.

To zachowanie - ze jako jedna z niewielu opcji nie da sie jej bezbolesnie przestawiac w sofcie po zrobieniu zdjecia tak jak inne
tlumaczy tez dlaczego po wlaczeniu ADL zmniejsza sie pojemnosc bufora w puszce, bo spada o 5-6 klatek. Pucha potrzebuje
troche czasu na przetrawienie tego przed zapisaniem.

A dlaczego babol byl u mnie, bo jak sie okazal przy tak kontrastowych scenach jak na Krzesinach ADL w opcji auto czesto ustawial
sile mocy tej funkcji na high/extra high, co powodowalo ekstremalnie na niektorych kadrach niedoswietlenia rzedu 1EV-1,5EV
i nastepnie rownanie ciemnych partii do tych jasnych. Efekt cholerny szum w cieniach (czyli w zimowej scenerii prawie wszystko
co nie bylo biale lub bardzo jasne).

Jak na to wpadlem, to udalos ie to w miare opanowac, czyt wylaczyc ADL i doprowadzic pliki do normalnego stanu krzywymi
+ lekkie odszumianie. Bol tylko taki, ze juz mialem Krzesiny obrobione i musialem polowe robic jeszcze raz. Choc ostateczny
efekt i tak jest nieco gorszy niz, gdybym tej funkcji wogole nie uzywal.

A jeszcze zapomnialem, jak nie uzywa sie Nikonowskieg oprogramowania do wolania (Capture NX2), to o ADL najlepiej w ogole
zapomniec. To jest algorytm opatentowany przez Nikona (na nikon rumors kiedys linkowali opis, jak ktos chce moge odgrzebac)
 i nikt oprocz Nikonowego softu (CNX2) poprawnie takiego pliku nie zinterpretuje, tzn. Adobe pokaze tylko mniej lub bardziej
niedoswietlonego RAWa, nie robiac korekt robionych przez soft Nikonowy.

A na kwestie, costam nie tak z ustawieniami, mam od tego momentu metode pt. kupilem jakiegos najtanszego namniejszego
Sandiska CF i mam na nim zapisane ustawienia obu puszek. Jak chce miec reset do moich ustawien, to po prostu wrzucam karte
i je wczytuje.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2011, 08:06:20 pm wysłana przez kichu »

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2785
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2011, 08:50:34 pm »
no to pieknie  :( :o - ale ogladajac remake zdjec ladnie wybrnales - ja defaultowo nic nie zmieniam w puszcze i mam wszystko na OFF - takze redukcje szumow i ustawienia standard bez zmian - jedyne co mnie czasem zastanawia to NEFy ktore mam ustawione na bezstratna kompresje, a to duza roznica w wielkosci pliku - jakie to ma wplyw na jakosc nefa??

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2011, 09:06:12 pm »
Przepraszam że wtrącę, ale chyba każdy system ma coś takiego. Nie wiem na jakiej zasadzie to działa u mnie, bo słyszałem o miejscowym podbijaniu ISO co raczej jest bzdurą, ale D Range Optimizer działa dokładnie tak samo. Mam opcję Off, On, Auto i 5 poziomów ręcznych. Do tego mam jeszcze poza DRO możliwość ustawień high i low key, ale to już sprzętowo jest korekcja czasu żeby były lub nie przepały. I DRO obsługuje tylko soft Sony, można jego działanie wyłączyć w kompie jeśli robiło się w RAW bo to tylko soft ogarnia, może w Nikonie też można?
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2011, 09:09:34 pm »
Kichu ja Ci radziłem przy problemach z VR.... Wiesz co................ Kropelka.

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2011, 09:23:02 pm »
Hulnur, a Canon nie ma jakiegoś takiego systemu?
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2011, 09:33:00 pm »
Canon tez ma, nie wiem jak sie nazywa :) Lechu na opcje w menu kropelka nie pomoze :)

Jamal w Nikonie sa dwa D-Lighitngi

1) "D-Lighting" - ktory mozna dowolnie regulowac i w puszce i w kompie, hulaj dusza

2) "Active D-Lighting" - czyli to co opisuje wyzej i tu zaleznosc miedzy tym co mielismy w puszce w tym co mozemy w postprocessie jest

Przy Active DL jest tak

puszka OFF -> w kompie nie wlaczysz

puszka ON (dowolna wartosc lub AUTO) -> w kompie mozna dowolnie przestawiac i zrobic na OFF - ale w pewnych warunkach off zrobione w kompie moze dac troche gorsza jakosc niz focenie bez tego - powod opisalem wyzej


deoc - ja foce na skompresowane bezstranie i to jest imho najlepsze wyjscie (bezstratnie oznacza tak jakbys wzial plik spakowalem go zipem/rarem a pozniej rozpakowal - tylko rzecz dzieje sie wewnatrz nefa)

podobnie jak z kompresja muzy - mp3 sa stratne (jakies informacje sa wycinane), formaty typu flac sa bezstratne - taki zip tylko ze do muzy
kompresja wewnatrz pliku


# edit

poszukalem i jak ktos chce zrozumiec o co chodzi w d-lightingach i tym podobnych wynalazkach u innych producentow to ponoc - podkrelsam ponoc - tu jest patent, na bazie ktorego te wynalazki powstaly

http://www.wikipatents.com/GB-Patent-2417381/dynamic-range-compression-preserving-local-image-contrast

jak ktos przeczyta i zrozumie to niech po ludzku napisze, bo ja nic z tego nie qmam :)

« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2011, 09:37:16 pm wysłana przez kichu »

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2011, 09:39:59 pm »
ja znam ten myk w Nikonie, choć nie zgłębiałem. Góraszkę mam częściowo spieprzoną bo sobie właśnie coś włączyłem. U siebie mam jakieś tam neutralne ustawienia, w sumie są to zerowe rawy.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2011, 09:49:12 pm »
ja u siebie co do zasady wszystko na off

o ile w normalnym foceniu (nielotniczym) niska opcja nie powinna robic problemu, o tyle przy lotniczym jest ten problem ze czesto glowny motyw mamy na tle jasnego nieba i on to wtedy bedzie intepretowal jako roznice kontrastow i bedzie probowal nam ja zbijac... co czesto powoduje, ze wylazi szum

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2011, 09:55:28 pm »
No i właśnie tu mam pytanie. Czy faktycznie w innym oprogramowaniu niż "fabryczne" rawy są wolne od obróbki w aparacie? Chodzi o odszumianie i podbijanie zakresu tonalnego. Chyba jednak tkoś nas w trąbkę robi :)
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2011, 10:30:03 pm »
to nie jest tak ze sa wolne, podam Ci jako to wyglada z Photoshopem w porownaniu do firmowej wolaczki... z innymi softami moze byc mniej lub bardziej podobnie

- czesc rzeczy np. nie jest czytana przez niefabryczne oprogramowanie (np. Active D-Lighting)

- czesc rzeczy nie jest czytana np. profile kolorow z puchy typu (Standard, Neutral etc.), ale Adobe jakis czas temu zrobilo wlasne odpowiedniki tych profilow, ktora mozna przy wolaniu rawa wybrac (recznie) - co w efekcie daje troche inno kolorystyke niz przy wolaniu w Nikonowej wolaczce

- a czesc jest intepretowanych odmiennie w Adobe, np. balans bieli sie troche rozni, ustawienia dot wyostrzania czy odszumania tez Camera
Raw ignoruje i proponuje swoje

przy czym nie ma tu opcji pt. lepiej/gorzej - jest po prostu inaczej - dla mnie np. wolanie raw-ow w Photoshopie jest o tyle upierdliwe, ze
przywyczailem sie do kolorystyki dawanej mi na wejsciu w CNX2 i zmiana wolaczki to zmiana czesc przyzwyczajen/trickow obrobkowych
podobnie zreszta jest w druga strone

co soft to obyczaj i z kazdym trzeba tak naprawde dluzej popracowac, zeby go ogarnac przy fotach robionych w roznych warunkach

obok CNX i Adobe dosc chwalony jest tez np. Capture One - mowia ze daje najostrzejsze pliki i bardzo dobrze interpretuje kolory skory :)

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6421
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2011, 01:20:02 am »
Hulnur, a Canon nie ma jakiegoś takiego systemu?
Zdaje się, że to jest to samo, co u canona nazywa się 'Priorytet jasnych partii obrazu' w CF. Włączenie tego ustrojstwa - menu określa to jako 'szczegóły w światłach'  - daje mniej więcej taki efekt, jak ten, o którym pisze Kichu. Wyłączyć w cholerę.

Slavcio

  • Sławek Szychowski
  • Wiadomości: 1511
    • Zobacz profil
    • szychowski.eu
  • Skąd: Szczecin
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2011, 09:23:08 pm »
Z tym dedykowanym softem do DL to cenna uwaga - dzieki kichu.

kux

  • Gość
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2011, 10:17:26 pm »
no....
to mi sie wyjaśniło dlaczego mi czasami ISO 200 potrafilo przyszumieć... :)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nikon Active D-Lighting czyli Krzesinowy babol
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 08, 2011, 10:25:41 pm »
ISO 200 na DX w przy slabym swietle (niekoniecznie wieczor, ale zachmurzenie, bez slonca etc. ) potrafi zaszumiec i bez ADL niestety (mowie tu o D90/D300(s)) :)