Autor Wątek: panoramowanie  (Przeczytany 817 razy)

BNOVY

  • Wiadomości: 1052
    • Zobacz profil
  • Skąd: Skawina
panoramowanie
« dnia: Luty 19, 2011, 07:44:13 pm »
Walka z czasami, niestety jak widać w większości przegrana :'(  Szkoda, że pogoda nie dopisała :( Ćwiczę przed sezonem pokazowym ;)

1.


2.


3.


4.
Pzdr Bartek

Klakier

  • Wiadomości: 252
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ratoath, IRL
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 19, 2011, 07:54:15 pm »
1 i 3 nie takie zle, troche ostrzej i byloby super! trenuj i sie nie poddawaj! sam tez cwicze w wolnych chwilach ale tez wyniki srednie :(

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 19, 2011, 08:13:34 pm »
1, 2 i 4 "rozklekotane". Co do pogody to taka jak teraz jes lepsza niż ładne słoneczko, przynajmniej szkło na ekstremalne przysłony nie wchodzi.

pzdr
Power of the Lens

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2784
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2011, 08:37:45 pm »
tak zajrzałem z ciekawosci... ale co to masz za czasy?? 1/2 sek??

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2011, 08:42:16 pm »
tak zajrzałem z ciekawosci... ale co to masz za czasy?? 1/2 sek??

Jak się bawić to się bawić ;D ;D ;D
Potem w sezonie taka 1/15 to będzie dla niego chleb powszedni :P
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


BNOVY

  • Wiadomości: 1052
    • Zobacz profil
  • Skąd: Skawina
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2011, 08:54:27 pm »
1, 2 i 4 "rozklekotane". Co do pogody to taka jak teraz jes lepsza niż ładne słoneczko, przynajmniej szkło na ekstremalne przysłony nie wchodzi.

pzdr

O, jest i osoba, która "zainspirowała" mnie do tych fot ;) A było to tak ;) we wtorek zobaczyłem Twoje zdjęcią na UKAR- http://forums.airshows.co.uk/viewtopic.php?f=8&t=30867. Szczena mo opadła i odtąd codziennie robię sobię powtórkę z tych zdjęć.
Dzisiaj spróbowałem powalczyć z podobnymi czasami na statywie i dalej nie mogę uwierzyć jak robisz zdjęcia na takich czasach :o Naprawdę wielki respect za zdjęcia :) :)


tak zajrzałem z ciekawosci... ale co to masz za czasy?? 1/2 sek??

Wszystkie 1/10s, ale zaznaczam, że ze statywem ;)
Pzdr Bartek

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2011, 11:25:48 pm »
Cholera, jeszcze trochę i trzeba będzie ustawić czas ruchu ziemi względem osi a samoloty zmusić do zawiśnięcia... ;)

Jak na moje oko niestety wszystkie nieostre :( Ale niewiele brakuje do świetności!
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

valdi

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 1919
    • Zobacz profil
    • Photo
  • Skąd: Kraków
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 20, 2011, 10:20:22 am »
Wydaje mi się że tak jak jedynka gdzie przód kadłuba jest ostry a tył rozmyty to to  jest normalne przy takich czasach
i pod takim kątem i się nie da zrobić całego samolotu ostrego.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Waldemar Piela

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 20, 2011, 10:33:26 am »
Wydaje mi się że tak jak jedynka gdzie przód kadłuba jest ostry a tył rozmyty to to  jest normalne przy takich czasach
i pod takim kątem i się nie da zrobić całego samolotu ostrego.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Masz rację. Mając obiekt pod kątem ciężko jest zrobić dobre panoramowanie, bo przód samolotu porusza się szybciej od tyłu w stosunku do nas, bądź na odwrót. Stąd też poruszenie którejś z jego części.
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 20, 2011, 10:49:41 am »
A 1 jak dla mnie bomba. Taka nieostrość jest naturalna przy takim czasie i tej perspektywie. Przód jeszcze bym ciutkę podostrzył.

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 20, 2011, 12:09:39 pm »
Panowie (to do wszystkich komentujących) to nie są nieostrości, jeśli część jest ostra a część nie tzn. że jest ruszone a nie nieostre. Co do zrobienia NIERUSZONYCH zdjęć, da się to zrobić w każdej pozycji, potrzebna jest tylko praktyka jak prowadzić zestaw puszka obiektyw, kto nie wierzy zapraszam do moich fotek na Nikonie, Canonie bądź wspomnianym już tutaj UKAR. Zawsze trzeba zestaw poprowadzić prostopadle do osi ruchu samolotu i tutaj właśnie tkwi problem który się nazywa ... długotrwała praktyka ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2011, 12:24:23 pm wysłana przez sfw »
Power of the Lens

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 20, 2011, 12:31:48 pm »
Panowie (to do wszystkich komentujących) to nie są nieostrości, jeśli część jest ostra a część nie tzn. że jest ruszone a nie nieostre.

Można powiedzieć, że fragment obiektu poruszył się, bo podczas całego naświetlania znalazł się w różnych odległościach od płaszczyzny ostrości. Dla oglądającego ten fragment jest nieostry - nie widzę więc problemu aby powiedzieć na to czy poruszenie czy nieostrość, jakby pomijając już aspekt techniczny... ale mniejsza z tym.
Jednak nie rozumiem drugiej części - chcesz powiedzieć, że można wykonać taki ruch aparatem, że powiedzmy przy czasie 1/10 złapiesz cały samolot ostry - *pod warunkiem*, że nie porusza się on prostopadle do Ciebie, tylko jest gdzieś sporo przed Tobą? Inaczej mówiąc - nie porusza się w płaszczyźnie ostrości, która byłaby prostopadła do osi ogniskowania? Jeśli ostrzysz na przód samolotu i utrzymujesz tam ostrość przez dłuższy czas, to tył samolotu przesuwa się inaczej niż przód- no chyba, ze znowu jakieś zajęcia w szkole ominąłem, to sorry.
Albo najprościej mówiąc - zdjęcie numer 1 przy tym czasie i perspektywie można było zrobić w całości ostre (mówię o samolocie)?
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2011, 12:33:22 pm wysłana przez Amon »

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 20, 2011, 12:46:09 pm »
Można powiedzieć, że fragment obiektu poruszył się, bo podczas całego naświetlania znalazł się w różnych odległościach od płaszczyzny ostrzenia obiektu. Dla oglądającego ten fragment jest nieostry - nie widzę więc problemu aby powiedzieć na to czy poruszenie czy nieostrość, jakby pomijając już aspekt techniczny... ale mniejsza z tym.

No nie mniejsza z tym bo to jest własnie clue! Nie ostry to nie ostry a poruszony to poruszony, źródło obu fenomenów jest zgoła inne (aczkolwiek rezultat podobny)


Jednak nie rozumiem drugiej części - chcesz powiedzieć, że można wykonać taki ruch aparatem, że powiedzmy przy czasie 1/10 złapiesz cały samolot ostry - *pod warunkiem*, że nie porusza się on prostopadle do Ciebie, tylko jest gdzieś sporo przed Tobą? Inaczej mówiąc - nie porusza się w płaszczyźnie ostrości, która byłaby prostopadła do osi ogniskowania? Jeśli ostrzysz na przód samolotu i utrzymujesz tam ostrość przez dłuższy czas, to tył samolotu przesuwa się inaczej niż przód- no chyba, ze znowu jakieś zajęcia w szkole ominąłem, to sorry.
Albo najprościej mówiąc - zdjęcie numer 1 przy tym czasie i perspektywie można było zrobić w całości ostre (mówię o samolocie)?

Oczywiście, że się da przykłady np tutaj http://forums.airshows.co.uk/viewtopic.php?f=8&t=17992 fotka nr.3 i inne to zestaw ma być prowadzony prostopadle do płaszczyzny ruchu no i niestety wiąże się to ze złamaniem pewnych przyzwyczajeń w prowadzeniu fotografowanego obiektu w wizjerze. Na lekcjach nie spałeś bo widać, że rozumiesz istotę zagadnienia, teraz tylko przemyśl jak to zrobić.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2011, 12:50:08 pm wysłana przez sfw »
Power of the Lens

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 20, 2011, 01:04:59 pm »
Oczywiście, że się da przykłady np tutaj http://forums.airshows.co.uk/viewtopic.php?f=8&t=17992 fotka nr.3 i inne to zestaw ma być prowadzony prostopadle do płaszczyzny ruchu no i niestety wiąże się to ze złamaniem pewnych przyzwyczajeń w prowadzeniu fotografowanego obiektu w wizjerze. Na lekcjach nie spałeś bo widać, że rozumiesz istotę zagadnienia, teraz tylko przemyśl jak to zrobić.

Ja mam w swojej kolekcji jeszcze większy hardkor: http://skrzydla.org/showphoto.php?photo_id=34356
Choć widać, że tył samolotu jest poruszony. Jak w takim razie prowadzić puchę? Zadałeś ćwieka i teraz dojść do tego nie mogę :P
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: panoramowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 20, 2011, 01:08:48 pm »
volt, rozgrzewka z Redakiem i znajdujesz taką krzywą do prowadzenia aparatu bez problemu :).