Autor Wątek: Jaki monitor?  (Przeczytany 1719 razy)

kux

  • Gość
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 12, 2011, 01:26:27 pm »
właśnie dlatego nie zmieniam :)

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 12, 2011, 01:27:52 pm »
Amon wrzuć tu te zafarbowane zdjęcie zobaczymy co i jak.

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4446
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 12, 2011, 01:29:49 pm »
Amon, ja mam Ezio 1932 skalibrowany w serwisie i dla mnie ten lew ma kolor którego od lwa bym oczekiwał, z tym że bardziej nasycony niż w naturze
Generalnie u mnie tez w PS zdjęcia są trochę inne niż potem w ACDSee czy jakiejś przeglądarce w necie, ale jakoś nauczyłem się brać poprawkę w PS tak aby gdzie indziej było dobrze bo w końcu w PS fot nie przegladam tylko obrabiam ....

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 12, 2011, 01:32:44 pm »
No jakoś tak próbuję właśnie, ale już mnie wkurza, że ciągle na coś muszę brać poprawki hehe.

hlynur, np. to:



samolot jest raczej tak porządnie szary, czy miejscami widać lekkie wpadanie w czerwony?

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 12, 2011, 01:40:30 pm »
W odcień lekko czerwonego wskakuje goleń podwozia i od lewego koła do narożnika zdjęcia. Ale to jest odbicie od trawy lub pasa.
Natomiast poszycie jest jak najbardziej OK>
Mam poustawiany monitor lekko za jasno na 70%(czujniki oświetlenia zewnętrznego dobierają jasność monitora) i temp. barwową na 6500K

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 12, 2011, 01:54:52 pm »
Dzięki za pomoc. Już raczej wiem którą z moich wersji widzisz :) - jakbyś widział tą z czerwonym, to byś napisał, że wpada całość. Ale mam zabawę na weekend ;).

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4446
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 12, 2011, 03:41:56 pm »
W odcień lekko czerwonego wskakuje goleń podwozia i od lewego koła do narożnika zdjęcia. Ale to jest odbicie od trawy lub pasa.
Natomiast poszycie jest jak najbardziej OK>
Mam poustawiany monitor lekko za jasno na 70%(czujniki oświetlenia zewnętrznego dobierają jasność monitora) i temp. barwową na 6500K
u mnie dokładnie tak jak Leszek pisze, tyle ze to jest naprawdę tyci tyci

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 12, 2011, 06:29:48 pm »
Hehe, śmieszny ten temat.
Pobawiłem się tak:
PS - przestrzeń sRGB
ViewNX 2 - przestrzeń standardowa 'Nikon sRGB' (kichu - tu jest w standarcie trochę inna niż w PS)
ACDSee - na profilu Windowsowym, czyli tym z kalibratora.
IE oraz Mozilla (IE nie rozróżniający profili, Mozilla rozróżniająca)
Windows XP

I uwaga ogólna - jeśli się nie skalibruje monitora, czyli wszystko jedzie na standardowym sRGB Color Space Profile, to wszędzie zdjęcie wygląda tak samo, ale widać, że monitor wymaga kalibracji, zdjęcia kolorystycznie + nasycenie trochę nie-teges.
Jak się skalibruje monitor, to się zaczyna zabawa... kalibrator sam buduje profil kolorów i go ustawia. I... zmienia się wygląd kolorystyczny zarówno w windowsie jak i w PS, ale dodatkowo zaczyna się różne wyświetlanie w jednym i drugim. PS wyświetla ładnie (co więcej jedyny najbardziej porównywalnie do tego, co mam na papierze z labu i nie mówię tu o jasności tylko o kolorystyce), Windows przesyca i dodaje mi czerwonego. Już tego nie kumam, dlaczego zaczynam widzieć tu i tu co innego, a przed kalibracją jest tak samo, ale mniejsza z tym.

Następnie pokusiłem się o zebranie większej ilości zdjęć od członków spfl - chyba z kilkanaście osób. I co tu się dziejeeeee...
Od paru członków zdjęcia we wszystkich w/w programach wyglądają identycznie - chyba te bez profilu żadnego.
Od paru jest mała różnica.
Od paru jest duża różnica.
Od kogoś-tam zdjęcia wyglądały tak samo wszędzie, ale były tak przesycone, że na bank ten ktoś ma coś nie-halo z monitorem albo profilem.
Były i zdjęcia tak ciemne, że... masakra.
Były i takie bez kontrastu.

Po prostu kompletnie żadnej reguły :).
Aha i faktycznie na niektórych fotach członków zacząłem widzieć szumy jakich nie widziałem na poprzednim monitorze ani na laptopie. Coś co wygląda ogólnie fajnie, na eizo wygląda... niefajnie :).

Stwierdzam, że... zostawiam tak jak jest i mam to gdzieś :).

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 12, 2011, 07:43:43 pm »
To jeszcze zobacz w PS we właściwościach jaką masz ustawioną przestrzeń kolorów(nie sRGB). North American I... II... czy coś europejskiego.


Wiesz co, chyba robisz ten sam błąd co ja kiedyś. Po prostu przestałem oglądać zdjęcia w windowsie.
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2011, 07:47:11 pm wysłana przez hlynur »

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 12, 2011, 10:01:38 pm »
Amon, pisalem Ci dzis, ze Windows XP i jego standardowa przegladarka zdjec + eksplorator kompletnie nie zna sie na profilach - nie wspiera w zaden sposob zarzadzanie barwa. Jak chcesz miec przegladarke Microsoftowa, ktora kuma zarzadzanie barwa to zainstaluj pod XP to:

http://explore.live.com/windows-live-photo-gallery?os=other

To jest przegladarka fot, ktora przychodzi z Vista/Win7 i mozna ja opcjonalnie posadzic w XP. Ale o pogladzie miniatur we wlasciwych barwach pod XP zapomnij. PS dziala ok, bo kuma profile. Podobnie bedzie dzialal ViewNX, choc Nikon sRGB jest minimalne rozne od standardowego
sRGB, ale to jest pomijalne. Btw, bron Boze nie zaznaczaj w ustawieniach ViewNX zeby wymuszal w jakikolwiek sposob profile (use this instead of embeeded - ma byc OFF).

W PS nic bym nie przestawial... niech pracuje na fabrycznych ustawieniach ktore przychodza z instalacja... wtedy jest ok.

Odnosnie plikow JPG ktore nie maja profilu... dlaczego sa wyswietlane roznie. Na ogol wiekszosc oprogramowania zaklada
ze jesli danych obrazek nie ma profilu to zawiera barwy w przestrzeni sRGB i tak go wyswietla.

Ale jak ktos sobie zapisal obrazek w przestrzeni Adobe (i nie zapisal profilu) to jak przelgadarka stwierdzi, ok nie ma profilu
wiec na 99% to jest plik sRGB i tak go wyswietle - a w rzeczywistosci to jest plik Adobe - to wyjdzie kaszanka.

Ten element jest nie do przeskoczenia niestety. Wtedy po prostu jak to mawiaja angole - garbage in -> garbage out.

Amon jak masz pytania do wal, jestem spokojnie do 24 pod tel a srednio mam czas pisac.


I popelniasz jeden podstawowy blad w mysleniu o profilach tu nie chodzi o to zeby na kazdej focie wymusza przestrzen sRGB... po to jest profil zapisany w pliku z obrazkiem, zeby nie zalezni od przestrzeni przegladarka go poprawnie zinterpretowala i wyswietlila jak nalezy niezaleznie
czy fota jest w sRGB, Adobe czy jakiies innej przestrzeni.

Problem zaczyna sie, jak jakis element po drodze nie kuma profili i zaczyna zamiast tego robic wlasna tworczosc dowolna....




« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2011, 10:14:46 pm wysłana przez kichu »

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 13, 2011, 08:01:13 am »
Spoko, chodziło mi też o to, że ile osób, tyle systemów/przeglądarek itp - temat nie do ogarnięcia :).
A ogólnie zrobię jak mówisz :).

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 13, 2011, 02:06:55 pm »
odnosnie firefoxa

odpalasz pusta karte
wpisujesz w pasku adresu -> about:config -> bez cudzyslowow

pokazuje sie dluga lista opcji, w polu filtr wpisujesz  ->  color_management

gfx.color_management.mode przestaw na 1

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 13, 2011, 02:12:18 pm »
A co to zrobi?

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 13, 2011, 02:14:13 pm »
wlaczy color management dla obrazkow bez profili

standardowo jest tylko dla profilowanych

na www co do zasady i tak laduje sie jpg-i sRGB wiec szkody nie zrobi


Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Jaki monitor?
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 13, 2011, 02:15:04 pm »
uoki, dzięki :), zmieniłem.