Autor Wątek: wybór obiektywu  (Przeczytany 1203 razy)

BNOVY

  • Wiadomości: 1052
    • Zobacz profil
  • Skąd: Skawina
wybór obiektywu
« dnia: Grudzień 13, 2010, 11:35:39 pm »
Stoję przed zakupem nowego obiektywu do mojego D90 i zastanawiam się między tymi dwoma:
- Nikkorem 70-300 VR
- Sigmą 120-400 OS

Co Wy byście mi doradzili? Brać pewniaka 70-300, czy może zastanowić się nad tą sigmą, Ja sam już niewiem, kilka razy zmieniałem zdanie- nikkor lepszy AF i stabilizacja, a sigma wiadomo dodatkowe 100mm. Szczególnie proszę o pomoc osoby, które miały obydwa w ręce- wiem, że Joa i Deoc focą sigmą. Trudny wybór ;) Z góry dzięki za pomoc ;)
Pzdr Bartek

azajac

  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
  • Skąd: Lublin > Radawiec Duży
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2010, 11:59:56 pm »
Od pół roku mam N 70-300 VR obiektyw super na początek zabawy,  ale wiadomo apetyt rośnie zastanawiam się nad nad dokupieniem czegoś dłuższego , miałem podpiętą Sigme 150-500,  hmm mieszane uczucie to nie było to. Pytanie do wyjadaczy  lepiej dokupić S 120-400 czy dozbierać do N 300 f4 ?? 
Pozdrawiam
Adam  Zając

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21588
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2010, 12:07:06 am »
ludziska ja nie jestem zainteresowany a wiem ze juz w paru miejscach u nas na forum bylo o tym i wlasciciele sie rozpisywali - poszperajcie...
 
chyba zrobimy standardowy watek do czytania :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Joa

  • Joanna Grzelak
  • Wiadomości: 579
    • Zobacz profil
    • moje foto
  • Skąd: Warszawa
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2010, 12:17:03 am »
Bartek, bierz 120-400 :)

70-300 mz tylko w teorii jest "pewniakiem", nie zauważyłam, żeby w istotny sposób był lepszy od tej Sigmy. Obydwa dają przyzwoitą jakość po przymknięciu - na f/8 do f/11 jest optymalnie, ale to chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Stabilizacja w S działa równie dobrze co w N, choć niektórzy czują się zestresowani objawami jej działania, tj. dźwiękiem i skaczącym obrazem :) - ale po mojemu nie ma to wpływu na skuteczność. Z lepszym AF też bym polemizowała, natomiast trzeba liczyć się z tym, że powyżej 300mm da się zauważyć w S lekkie mydło. No ale przy dobrej pogodzie nawet na 400mm można bardzo dużo wyciągnąć z tego obiektywu.

Ja nadal mam obydwa i od kiedy kupiłam S, Nikon służy mi głównie do statyki, landszaftów i innych bzdetów :) Gdybym miała porównać poziom swojego zadowolenia ze zdjęć lotniczych z obydwu tych szkieł, to przewagę będzie miała S za ogniskową.
 
Zdaję sobie sprawę, że S jest pewnym kompromisem, ale dla mnie nie ma w tej chwili lepszego budżetowego rozwiązania do Nikona - aż do historycznego momentu pojawienia się na rynku odświeżonego N80-400 czy czegoś podobnego :)

BNOVY

  • Wiadomości: 1052
    • Zobacz profil
  • Skąd: Skawina
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 14, 2010, 09:32:45 am »
Cytat: hesja link=topic=1783http://www.spfl.pl/forum/Smileys/default/sad.gif.msg27486#msg27486 date=1292281626
ludziska ja nie jestem zainteresowany a wiem ze juz w paru miejscach u nas na forum bylo o tym i wlasciciele sie rozpisywali - poszperajcie...
 

Sorry hesja, że marudze nowym tematem, ale tutaj chodziło mi o bezpośrednie porównanie tych dwóch obiektywów, tamte wcześniejsze tematy nie do końca zaspokoiły moją ciekawość :-[

Dzięki Joa za odpowiedź i szczerze mówiąc to chyba wezmę sigmę, tak jak radzisz ;)
Pzdr Bartek

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2784
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 14, 2010, 12:36:19 pm »
Bartek, bierz 120-400 :)
...... aż do historycznego momentu pojawienia się na rynku odświeżonego N80-400 czy czegoś podobnego :)

mała literówka - odśnieżonego chyba miało być, ale fakt ze na ten moment tez jestem z Sigma i gdyby nie fakt, ze nadal na paragonie mam kwote 2499zł za nia to pewnie szukalbym czegos innego ;) a alternatywnie to tylko 70-200/2.8 + TC 2.0 III (na plus dla mnie ze zawsze sie 70-200 wykorzysta) :) ew. 200-400/4 :)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2010, 04:02:35 pm »
nikon rumors informuje o kolejnym patencie zlozonym przez nikona na szkol z tego zakresu

http://nikonrumors.com/2010/12/13/new-nikon-patent-nikkor-100-400mm-f4-5-6g-vr-ed-lens.aspx

kux

  • Gość
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2010, 04:17:45 pm »
złóżmy ploty do kupy....
już było że 80/70-400, 100-500 i teraz  że 100-400

czyli dalej nic nie wiadomo....
chwilowo nie marudzę, bo nie sezon, ale jak w marcu dalej nic wiadomo nie będzie to sie wkurzę....
tym bardziej że nie chcę robić za królika doświadczalnego i kupic szkło dopiero po kilku miesiącach pobytu na rynku

a czym więcej czasu mija tym częściej dochodze do wniosku że i tak 95% zdjęc na max ogniskowej więc może by jaka stałka...?
i tu wcale nie jest łatwiej....
owszem są 400/2.8 i 500/4
i pomińmy już aspekt finansowy...
uparłbym się to bym kupił....
ale...
bawiłem się 500/4 canona... po kilku minutach miałem dość....
a na siłownię nie mam czasu, ani ochoty.....
i sprawdziłem.....  nasze wielkie czarne zabawki ważą tyle samo.... w sumie prawa fizyki są dla C i N takie same... :)

nie mogliby tak co pomiędzy....?  takie  400/4 np...?  może by juz ważyło przyzwoicie.... albo i 4,5 bym nawet przeżył....
była taka minolta, świetna optycznie i nie wyrywająca rąk.....  czyli można....  i bezproblemowo można było TC1,4 dołożyć.....

no.....
to se pomarudziłem.....

kowaliks

  • Gość
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2010, 04:40:56 pm »
Racja 500 f/4 to bydle, ale jest w Canonie obiektyw na który poluję EF 400mm f/4 DO IS. Jest pierwszym obiektywem, który posiada wielowarstwowy, optyczny element dyfrakcyjny DO i dzięki temu zmniejszono długość i wagę. Współpracuje z telekonwerterami x1,4 i x2,0.
Mam nadzieję, że na przyszły sezon będę nim robił zdjęcia.
pzdr,K

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2010, 05:37:15 pm »
Może sobie zrobimy wszyscy takie aparaty: http://www.matchboxpinhole.com/ - tanio przynajmniej.

A od siebie napiszę (po raz kolejny), że używam 70-300vr i czekam na jakieś 80-400 czy coś takiego.

kux

  • Gość
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2010, 06:58:31 pm »


A od siebie napiszę (po raz kolejny), że używam 70-300vr i czekam na jakieś 80-400 czy coś takiego.

no to właśnie dokładnie tak jak ja :)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2010, 09:15:38 am »
kux, sytuacja wyglada tak

jesli chodzi o 100-500 to to jest ewidentna plotka - bo rumor poszedl po opublikowanym czy tez puszczonym w siec skanie jakiegos folderu reklamowego (przy czym tego typu rzeczy czesto okazuje sie fotoszopowanym fake'ami)

natomiast w kwestii o 80-400 i 100-400 to nie pojawialy sie zadne plotki, ale informacje jak ta ktora zalinkowalem ponizej, ze biurze patentowym doszukano sie, ze Nikon zglosil to opatentowania konkretne patenty dotyczace nowych wersji tych obiektywow (inny uklad optyczny niz wczesniej itd.)

informacja o tym ze pojawialy sie patenty i o 80-400 i o 100-400 moze wskazywac np. na fakt, ze chlopaki w Japonii nie sa zdecydowani jaki ma byc nastepca i trenuja rozne warianty...

jesli chodzi o zgloszone patenty to bym tego nie bagatelizowal, bo wczesniejsze infa dotyczace patentow materializowaly sie predzej czy pozniej w postaci nowych produktow np. z ostatnio opublikowanych szkiel
byly to 24/1.4, 35/1.4, 85/1.4 , 85/3.5 Macro etc.

w kwestii takiej 500-tki to niby jest to bydle, ale podejscie to wielkosci i operowania obiektywem zmienia sie po dniu, dwoch calodziennego uzywania... wcale nie trzeba chodzic na silownie itp... czlowiek sie przyzwyczaja szybciej niz sie moze wydawac...

aaa i tak bym obok siebie nie stawial 400/2.8 i 500/4 - jest gigantyczna roznica miedzy operowania z reki jednym i drugim... i chodzi tu nie tyko o mase wg katalogu... ale o wielkosc szkielka i balans calego zestawu... 500 przy 400 jest prawie jak piorko...

i jesli chodzi o ogniskowa 400 - na pokazach 500 na cropie czesto bywa za krotko... wiec tym bardziej 400 tu problemu nie rozwiazuje...

kux

  • Gość
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 15, 2010, 10:56:23 pm »
kux, sytuacja wyglada tak

jesli chodzi o 100-500 to to jest ewidentna plotka - bo rumor poszedl po opublikowanym czy tez puszczonym w siec skanie jakiegos folderu reklamowego (przy czym tego typu rzeczy czesto okazuje sie fotoszopowanym fake'ami)

natomiast w kwestii o 80-400 i 100-400 to nie pojawialy sie zadne plotki, ale informacje jak ta ktora zalinkowalem ponizej, ze biurze patentowym doszukano sie, ze Nikon zglosil to opatentowania konkretne patenty dotyczace nowych wersji tych obiektywow (inny uklad optyczny niz wczesniej itd.)

informacja o tym ze pojawialy sie patenty i o 80-400 i o 100-400 moze wskazywac np. na fakt, ze chlopaki w Japonii nie sa zdecydowani jaki ma byc nastepca i trenuja rozne warianty...

jesli chodzi o zgloszone patenty to bym tego nie bagatelizowal, bo wczesniejsze infa dotyczace patentow materializowaly sie predzej czy pozniej w postaci nowych produktow np. z ostatnio opublikowanych szkiel
byly to 24/1.4, 35/1.4, 85/1.4 , 85/3.5 Macro etc.

w kwestii takiej 500-tki to niby jest to bydle, ale podejscie to wielkosci i operowania obiektywem zmienia sie po dniu, dwoch calodziennego uzywania... wcale nie trzeba chodzic na silownie itp... czlowiek sie przyzwyczaja szybciej niz sie moze wydawac...

aaa i tak bym obok siebie nie stawial 400/2.8 i 500/4 - jest gigantyczna roznica miedzy operowania z reki jednym i drugim... i chodzi tu nie tyko o mase wg katalogu... ale o wielkosc szkielka i balans calego zestawu... 500 przy 400 jest prawie jak piorko...

i jesli chodzi o ogniskowa 400 - na pokazach 500 na cropie czesto bywa za krotko... wiec tym bardziej 400 tu problemu nie rozwiazuje...

co nie zmienia faktu że ch... wie czy czekać czy podejmowac decyzje jakieś czy cholera wie co.....

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 15, 2010, 11:42:55 pm »
do sezonu pokazowego jeszcze troche czasu, wiec ja bym przynajmniej do tego momentu poczekal i dopiero wtedy jakies manewry sprzetowe przeprowadzal...

kux

  • Gość
Odp: wybór obiektywu
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 15, 2010, 11:48:04 pm »
zgadza się.....
ale że u nas sezon ogórkowy zimą przypada to chociaż o szkłach pomarudzić trzeba....

bo że ciągle nie mogę skończyć obrabiać kecksemet o hradec nie wspominając to sie lepiej nie przyznawać.....  :-X