Autor Wątek: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....  (Przeczytany 643 razy)

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2784
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« dnia: Październik 31, 2010, 08:47:21 pm »
Tak wlasnie przegladam zdjecia z Axalp i naszla mnie szybka mysl jak to u Was sie odbywa... tj. zgrywanie zdjec, segregacja, selekcja do obrobki, archiwizacja itp.
Moze ktos ma jakis dobrze funkcjonujacy sposob na wszystkie operacje na zdjeciach... bo u mnie juz dawno minal szał na zgrywanie wszystkich zdjec po pozakach na DVD/BR
U mnie wyglada to tak...
W aparacie zdjecia nazywane sa standardowo, choc chyba bede staral sie teraz nadac im juz na starcie nazwe od skrotu pokazow itp.
Zgrywam zdjecia z kart wg. dat kopiujac je do folderow wg. daty czyli tworze album Axalp 2010 a w nim mam foldery 11.10 12.10. 13.10 itp oraz folder Backstage
nastepnie przy pomocy programu Infranview konwertuje z automatu na jpg wszystkie NEFy do jpg i zapisuje w folderach jpg wg daty
Przegladam zdjecia (NEF) kasujac te mega nieostre i nienadajace sie do niczego (wrazie co zostaje full rozdz. jpg) i zapisuje zdjecia te "wybrane" na kartce zapisujac wg. daty nr. NEFów - osobiscie stosuje pewna swoja "skale" dodajac do nr. zdjecia +++ lub !!!! w zaleznosci o "mojego WOW" od 1 do 4 + czy ! nastepnie przystepuje do obrobki w PS

Macie swoje patenty na selekcie itp - moze uda nam/mi sie polepszyc ten system a zarazem zaoszczedzic czas itp.

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2010, 08:53:49 pm »
Ja inaczej działam:
po imprezie zgrywam na dysk, przeglądam minatury, wybieram 6 szt i je obrabiam, a pozostałe się kiszą pół roku i ich nie ruszam......... Metoda na zimę:)

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 31, 2010, 08:59:20 pm »
deoc, a nie łatwiej odpalić sobie bridge z photoshopa albo ViewNX-a? Tam możesz nadawać oceny zdjęciom, albo kategorie (np. do skasowania, średnie, super) jednym przyciskiem.
Ja po zrzuceniu fot do katalogu data_impreza przeglądam je na poziomie rawa, potem wybieram wszystkie, które dobrze wróżą, potem nadaję im nazwy 'data_impreza_ numer' też bridgem - 1 klik myszą i wszystko zmienione (narzędzia->seryjna zmiana nazw). I to co zostanie do camera raw a na koniec do ps-a.

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2010, 10:26:08 pm »
opisze jak u mnie wygladal u mnie do tej pory workflow w oparciu o viewNX i captureNX - choc w zwiazku z tym ze jednak powoli przesiadam sie na adobe kwestia ta sie zmieni

u mnie jest tak... w polu na wyjezdzie (imprezy kilkudniowe) na biezaco zrzucam fotki do katalogow wg daty, np. 11.10, 12.10 etc.

w kompie mam miejsce pt. workshop, gdzie lezy kolejka fot do obrobienia i tam tworze katalog typu AXALP i zarzucam tam te katalogi
typu 11.10, 12.10 etc.

WAZNE - kopie nie ruszonych fot tak ja je zwiozlem z wyjazdu spoczywaja sobie jako backup na dysku zewnetrznym w szafie

jako ze foce na 2 puszki to sortuje foty w katalogach wg daty zrobienia i zmieniam nazwy na robocze typu 'axalp001' i przelaczam z powrotem
na sortowanie po nazwach - bo sortowanie po nazwach jest najszybsze - szczegolnie jesli sie lazi po katalogach majacych kilkaset lub wiecej plikow

selekcje robie na 2 etapy:

pierwszy - wyjebka totalnego badziewa i ew zaznaczenie czegos jesli mi sie od razu rzuci w oczy na plus (w view nx operuje na cyferkach na klawiaturze, mozna oznaczac foty numerami od 1 do 9) u mnie 1 - wyjebka, 5 - wyroznione, 9 - backstage i ten zestaw obrabiam w pierszym rzedzie do dorobku

reszta czeka na pozniej

obrobka - 95% fot tylko Capture NX, ma te fajna ceche, ze wszystkie kroki obrobki zapisuje sie w samym nefie, wiec obrabiam - robie save i zostaje
mi nef obrobiony, z ktorego pozniej moge wygenerowac co mi sie zywnie podoba (jpg/tiff etc.)

jesli musze cos zrobic w PS to obok nefa ktorego obrobilem do pewnego etapu w CNX obok niego pojawia mi sie tiff, ktory zawiera fote po obrobce
w PS

na koniec calosc laduje w prywanym archiwum fot - podzial na airbases i airshow i tam katalogi pt. data+nazwa imprezy


deoc, a pytanie za 100pkt, na kiego Ci te jpgi

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 01, 2010, 05:24:29 pm »
Nie będę krył zadowolenia z metody Amona.........
Klikasz myszką i te zdjęcia z najniższymi mymi ocenami idą w kosmos............Ileż czasu się zaoszczędza.........
Tylko że z rozpędu dwa razy kliknąłem na folder, a komp szybki jak żółwie Mazowieckiego wysłał w galaktyczną przestrzeń moją całą zawartość Axalp z tego roku...........
Dobrze, że do dorobku zdążyłem wczoraj wysłać zdjęcia.

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 01, 2010, 05:28:02 pm »
No ale to kopii sobie nie robisz? Kopia to podstawa.

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 01, 2010, 05:29:43 pm »
No ale to kopii sobie nie robisz? Kopia to podstawa.

A jak się robi kopię?

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 01, 2010, 05:32:33 pm »
Jeśli masz windows to klikasz na folderze ze zdjęciami w eksploratorze windows, wciskasz ctrl+c, a potem ctrl+v, albo inaczej -> kopiuj, wklej. No i masz 2 katalogi z tą samą zawartością. pracujesz na jednym, a w razie czego masz kopie.

mariorz

  • Tito :)
  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice Lotniska Jasionka
Odp: Wasze sposoby indeksowania i wybirania zdjec....
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 01, 2010, 06:05:06 pm »
No ale to kopii sobie nie robisz? Kopia to podstawa.

A jak się robi kopię?

Lesui...uwielbiam Twój żarcik :D

Pozdrawiam serdecznie