Autor Wątek: Wielka Dogrywka Frogi  (Przeczytany 369 razy)

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1035
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Wielka Dogrywka Frogi
« dnia: Sierpień 11, 2022, 05:23:45 pm »
No więc co by tradycji (zupełnie zapomnianej lub olanej) stało się zadość, wrzucam swoją dogrywkę ostatnią. Jest tu sporo starych fot, które miały być wysyłane kilka lat temu (a nawet były :) )
Nowe fotki czekają na kolejne dogrywki :) Szkoda, że dopiero za rok ;)
Do niektórych fotek dorzucam komentarz, odczucie - w kontekście konstruktywnej krytyki Hesji, za którą jestem oczywiście wdzięczny ;)

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9. Tak, ostrość niestety słaba, zdaję sobie sprawę  :'(


10.


11.


12. Tutaj coś mnie jednak urzekło - nieostre iskierki po lewej jakoś fajnie kontrastują z ostrym samolotem i tworzą taki jakiś efekt 3d, tak to widzę i dlatego zapodałem


13.


14.


15.


16.


Grego

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 77
    • Zobacz profil
    • GregoPlane
  • Skąd: Kraków
Odp: Wielka Dogrywka Frogi
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2022, 07:49:16 pm »
No jak dla mnie top to - 1, 2, 6, 11. Reszta oczywiście też bardzo na tak.

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21587
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wielka Dogrywka Frogi
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2022, 08:52:34 am »
Nowe fotki czekają na kolejne dogrywki :) Szkoda, że dopiero za rok ;)
Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji :P
Będzie niebawem :)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Frodo

  • Top Gun
  • *******
  • Wiadomości: 1230
  • Najśmielszy z Niziołków :D
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Wielka Dogrywka Frogi
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2022, 03:51:26 pm »
Chętnie skomentuję wrzutę  :D
Na telefonie piszę, więc ciężko jest mi odnieść się do kolorystyki i jakości.


1. Piękny, ładnie zrównoważony kadr.
Momentowo niby niezbyt wyszukany - ot lecący sobie czerwony samolocik ze śmigłem...ale to tyko pozory, bo przecież jest na wysokości oczu, co sugeruje, że autor leciał w drugiej maszynie obok. No i to piękne, jesienne tło. Sesja A2A? No właśnie chyba raczej nie. Aby zrobić taką fotkę trza było się wtarabanić w nocy na wysokość około 3000 mnpm i to w innym kraju niż Polska...

2. Tutaj to ta sama historia, kapitalne ujęcie Szerszenia, nieee...jeszcze lepsze, bo on z dołu kurka leci!
Ale jak to? Gdzie był autor wtedy? Leciał w innym myśliwcu?
Myślę, że wiele osób zadaje sobie takie pytanie.
Gratulka!

3. Fajnie synchronicznie i rytmicznie, prawie kopiuj-wklej. Dodatkowo ta iluminacja...
Podoba mi się, ciężko temu karowi coś zarzucić. Może to, że efektu otwartych ust u obserwatora może brakować.

4. To świetne ujęcie, którego zazdroszczę.
Ale dlaczego? Przecież samolotów tu prawie nie widać?
No właśnie, ale całość robi kapitalne wrażenie - autor umieścił w kadrze wszystko w idealnych proporcjach. To jest fotoloto właśnie!
Być może ciut agresywniej bym z obróbką poszedł, ale to indywidualna sprawa.

5. Świetny klimat, świetny moment, cudowna fota.
Jak to?
przecież tu nie ma jetów i dwudziestu flar w kadrze...?
Ale jest spokój, harmonia i kontemplacja.
Brawo!

6. Tu jest jet, silniki, jakość, dodatkowo wszystko wsparte połyskiem na karoserii.
Myślę, że znawcy tematu powinni docenić taką fotografię.
Przyczepiłbym się do kompozycji trochę - ciut za ciasno wg mnie, a jeśli nie, to może bardziej przekosiłbym maszynę.

7. Bardzo klimatyczne ujęcie wsparte ciekawą obróbką.
Ja kupuję tą fotę, mimo że płatowiec z mniej ciekawej, bo dolnej perspektywy przedstawiony.

8. Tu prawdziwy "nid for spid" jest!
Zbliżenie na pędzący myśliwiec zawsze będzie mi się podobać - zwłaszcza, że autor wykazał się świetną techniką i opanowaniem aparatu, przy sądzę - wydłużonym celowo czasię ekspozycji. Minusem kadru jest kompozycja wg mnie - ostra kabina skupia wzrok na środku i nie pozwala się od niego oderwać. Tracę się przez to "miodność" i harmonię oglądania.

9. Tu...kapitalny moment, na który poluję od lat...
Dla mnie dynamit, dla mnie to czego szukam w fotografii lotniczej.
Patrzę na kadr i  słyszę, grzmot silników na dopalaniu, trzęsącą się ziemię, i iluminację flar...
Kompozycyjnie moim zdaniem za ciężko z lewej, flary od prawej nie są w stanie zrównoważyć kadru.
Ale i tak chylę czapkę!

10. I tu kapitalny moment!
W zasadzie wszystko mi w kadrze pasuje, ale mocno przyczepiłbym się do obróbki (nawet patrząc na fonie) a w zasadzie kolorystyki płatowca.
Ale taki kadr chciałbym mieć!
[Trzeba było focić, a nie oglądać  :D]

11. Dla mnie chyba najlepsza fota z całego setu.
Nie widziałem nigdy czegoś takiego...odbijające się od kabiny iskry - tuż przy twarzy pilota...szacun wielki!
Coś niewiarygodnego.

12. Ciekawe nocne ujęcie, dodatkowo wygląda na bardzo dobre jakościowo (co przy fotografii nocnej nie jest absolutnie oczywiste).
Ale jednak przy poprzednim ujęciu blednie. Nie dodawałbym go do setu.

13. Świetny moment z niespotykanym w fotografii lotniczej tłem.
Dla mnie bardzo ciekawe ujęcie, którego wadą jest...aspekt zupełnie od autora niezależny - tu powinna znaleźć się sylweta na przykład warbirda, nie Extry...

14. I znów kapitalny moment!
Doceniam też wyważoną obróbkę i jakość. Życzyłbym sobie lepszego skomponowania kadru - w kontekście poprzycinanych flar.

15. Zabójczy moment z Leszna według mnie.
Fajna obróbka i kolorystyka. Osobiście zrobiłbym bardziej soczyście i raczej pokazał ciut więcej płatowca.

16. Tu chwila, której nigdy nie spotkałem osobiście i to bardzo doceniam.
Brakuje mi trochę równowagi - fota przechyla się na prawo (przez kierunek lotu maszyny i ciemniejszą chmurę).




Za całość gratulacje!
Rzadko kiedy można podziwiać tak dobre foty, nie mówiąc już o zgrupowaniu  ich w cały set.
Autor pokazuje w swoich pracach nie tylko maszyny jako takie - umieszcza je w ciekawych kontekstach, które wywołują emocje i zapadają w pamięć, to bardzo doceniam.

Frogi

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 1035
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Wielka Dogrywka Frogi
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2022, 05:55:05 pm »
Dzięki Frodo - co to 15, to nie było możliwości, bo za blisko stał, a odzoomować nie mogłem ;p

Gamling

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 290
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Wielka Dogrywka Frogi
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2022, 06:19:26 pm »
Dla mnie najbardziej 5, 7 i 15 za klimat który uwielbiam. Zaraz potem 2 i 8. Supeł byłaby ta 9 gdyby nie ostrość - aj szkoda tego.
Za to nie bardzo kupuje 3 i 12, w przeciwieństwie do 11 które jest super.