Autor Wątek: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1  (Przeczytany 459 razy)

Phellipe

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Skąd: Grodzisk M.
Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« dnia: Kwiecień 06, 2022, 02:42:29 pm »
Hejo,

Wrzucam swój pierwszy secik na forum z Aerobalticu 2021 :)



1.



2.



3.



4.



5.



6.



7.



8.



9.


« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2022, 02:53:37 pm wysłana przez Phellipe »

Mori

  • Wiadomości: 1855
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2022, 08:27:19 am »
Nie jest źle choć kadrowanie "czasem" można by poprawić :)

Np. 1 - pustostan poniżej maszyny
2, 8 - trochę ciasno
3 - Sławol Ci powie .... :)
5 - lewa maszyna za blisko krawędzi

Tylko mała prośba na przyszłość. Niektórzy używają szarego stylu forum i wtedy biała czcionka wpisu jest "letuchno" nieczytelna :)
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Phellipe

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Skąd: Grodzisk M.
Odp: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2022, 02:09:59 pm »
Nie jest źle choć kadrowanie "czasem" można by poprawić :)

Np. 1 - pustostan poniżej maszyny
2, 8 - trochę ciasno

5 - lewa maszyna za blisko krawędzi


Dzięki! 1,2,5 Przyznam szczerze że na pierwszy rzut oka, nie zdawałem sobie sprawy z tych rzeczy :) 

8 - ok.

3 - Sławol Ci powie .... :)

Jestem mega ciekaw co powie  :D :)

Tylko mała prośba na przyszłość. Niektórzy używają szarego stylu forum i wtedy biała czcionka wpisu jest "letuchno" nieczytelna :)

Ok, dzięki. Zapamiętam :)

Mori

  • Wiadomości: 1855
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 11, 2022, 01:26:03 pm »
Jestem mega ciekaw co powie  :D :)

Bój się, bój ... ;)

Nie widzę exif-ów. Czym to trzaskane?
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Phellipe

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Skąd: Grodzisk M.
Odp: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2022, 09:13:32 pm »
Nie widzę exif-ów. Czym to trzaskane?

Przy imporcie widocznie wykasowałem :)

Canon 5dmk4 + sigma 60-600

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 12, 2022, 07:00:56 pm »
3 - Sławol Ci powie .... :)

A Ty mnie Dziadu nie wywołuj, bo sam zgarniesz! ;D

No dobrze, to coś dorzucę w takim razie...

Przede wszystkim nie wiem, na jakim etapie jesteś z fotografią. Po fotkach widzę, że próbujesz różnej obróbki, choć zdecydowanie przeważa tu wzmocniony kontrast i podkreślone czernie. Jest to miłe dla oka, bo "podbija kolory" i zaznacza różnice między nimi, ale jednocześnie może nieco zagłuszyć detale i faktury, które się w tych czerniach ukrywają. A często jest tak, że dysza samolotu, czy opona ma na zdjęciu widoczne różne detale i można je zgubić w ten sposób. Nie mówię, że teraz tak u Ciebie było, bo widać i bieżnik i dysze jak należy, ale na przykład piasty kół tu i tam nieco giną. Do tego taki mocny kontrast może sprawić, że fotografowany temat będzie miał dwa skrajne bieguny: jasny i ciemny, przez co nie będzie głębi i trójwymiarowości, a tylko "ostry kanciasty szkic". Tak się dzieje tutaj w przypadku ostatniej fotki, gdzie kabina i wloty są bardzo ciemne, a reszta samolotu - blada. Często słońce mocno daje na niebie, więc dodatkowo wypala nam fotki.

No to teraz nieco konkretów:

1 - moment OK, typowy dopał i zrywy na skrzydłach. No i OK, ale za dużo jest tu nieba. Samolot dałbym nieco w prawo i do dołu albo ściął zwyczajnie prawą stronę. Nie wiem, jak tam w surówce jest. Niestety, ale zdjęcie jest jakościowo dostateczne...,
2 - tutaj cięcie nawet OK (może dałbym minimalnie szerzej na skrzydłach), ale właśnie ten kontrast mocny mi nie pasuje; to już kwestia gustu,
3 - Mori wie, że mi żyły pulsują, jak widzę tak pocięty samolot :D Ale za to ładnie pokazane są dolne partie samolotu,
4 - to mi się bardzo podoba. Ładnie rozmieszone i ładnie "wycięte" sylwetki z nieba. Zadbałeś o równe odstępy na górze i na dole i jest OK, a detale nie giną w cieniach,
5 - tutaj mi się podoba obróbka: dla mnie wyważona idealnie. Cięcie nieco mnie gryzie, z tyłu za ciasno za górnym samolotem. Trafiłeś oba samoloty tak, że siedzą w mocnych punktach całe,
6 - tutaj dałbym 16:9. Podoba mi się, że pilnowałeś detali z prawej i nie pociąłeś pasków i innych elementów przy krawędzi kadru. Najwięcej dzieje się w kabinie, więc jest to moment, na który oglądający może zwrócić uwagę, ale żeby go uwypuklić, to mocny punkt byłby wskazany. Ale znów: nie wiem, jakie masz surowe zdjęcie i co z tego można wykręcić,
7 - dla mnie OK. Może i nie ma tu mocnego punktu z dyszą, ale za to kadr jest ładnie wypełniony i wszędzie coś się dzieje. No i jakość dobra,
8 - niezłe zamieszanie. Może dałbym nieco szerzej ogólnie,
9 - tutaj nieco ciaśniej bym dał jeszcze (plus uwagi o kontraście wyżej).

Tyle mojej opinii z doświadczenia, nie jakiegoś tam wielkiego zresztą :)
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

Phellipe

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Skąd: Grodzisk M.
Odp: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2022, 10:33:39 pm »
Przede wszystkim nie wiem, na jakim etapie jesteś z fotografią. Po fotkach widzę, że próbujesz różnej obróbki, choć zdecydowanie przeważa tu wzmocniony kontrast i podkreślone czernie

Dzięki za taki obszerny komentarz! To od początku :)

W 2019 kupiłem swoją pierwszą lustrzankę i zacząłem bardziej świadomie "pstrykać" foty, tak to do tej pory robiłem zdjęcia analogiem ojca i kompaktami które kiedyś posiadałem, wtedy bez większej wiedzy na temat trójkąta ekspozycji, poprawnych nastaw itp :)

Nie zdawałem sobie sprawy z tym kontrastem, jak to napisałeś to dopiero zacząłem zauważać te rzeczy i wiem na co muszę uważać i nad czym popracować, dzięki :)
Fakt z tą obróbką, często też obrabiam foty w różnym odstępie czasowym i czasem zmienia mi się pomysł na obróbkę, widać to np. między 5 a 8 :)



6. Proszzz, oryginał tak wyglądał :)





Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2022, 04:17:43 pm »
Żeby było jasne: to od Ciebie zależy, jak te fotki będą wyglądać, a moja opinia jest tylko moją opinią, a nie głosem wyroczni. Zrobisz z nią, co chcesz :)

Jeśli chodzi o tę fotkę nr 6 z F-16, to myślałem o czymś takim: ciasny kadr z pilotem w mocnym punkcie (albo w okolicach). Pozwoliłem sobie szybko przerobić.

I nie, nie trzeba przestrzeni do lotu z przodu, nie o to w tym kadrze chodzi :)



Edit: Literówki.



« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2022, 04:21:54 pm wysłana przez Sławol »
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

Phellipe

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Skąd: Grodzisk M.
Odp: Gdynia Aerobaltic 2021 vol 1
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 17, 2022, 04:03:42 pm »
Żeby było jasne: to od Ciebie zależy, jak te fotki będą wyglądać, a moja opinia jest tylko moją opinią, a nie głosem wyroczni. Zrobisz z nią, co chcesz :)




No wiadomix :) Każda opinia jest cenna :)



Dzięki za podpowiedź odnośnie tej eFki :)