Autor Wątek: Kilka pstryków z Aerobaltic 2021  (Przeczytany 349 razy)

Mori

  • Wiadomości: 1853
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Kilka pstryków z Aerobaltic 2021
« dnia: Grudzień 22, 2021, 12:59:40 pm »
Prawie nic nie obrobiłem ale chociaż kilka pstryków ku pamięci że byłem. Niewiele tego ale kiedyś się wezmę.  :P

1) Na początek tradycyjnie próbka old school-a



2) Szaleni Finowie



3)



4) I ich solista



5) Kolejny dzień w biurze ...



6) Redsi - nawet u nas latali lewą stroną pasa ...



7) Rozejście



8 ) Lokalny patriotyzm czyli para dyżurna z Malboro - obwieszeni ostrą amunicją!



9) Watch your six!!!



10) Para mieszana czyli takich trzech jak nas dwóch to nie ma ani jednego...



11)



12)



13) Wiadomo, "siakieś" panningi być muszą



14) Na 1/30 a trawa wciąż nieostra. Qrcze, może ja nie w tę stronę idę?  ???



15) I takie tam różne



16) Start na przechwycenie ... :)



17)



18) Wiertalioty



19) You shall not pass!!!





Tym razem sprzęt dość mieszany. Czasy tak ciężkie że nawet Nikon zaczął się promować wypożyczaniem sprzętu więc był grany i D500 i 500-ka 5.6 ale większość tradycyjnie D7200 + Sigma 150-600 Sport.
Załączam tu podglądowo niestety tylko miniaturki zmasakrowane automatycznym skalowaniem w dół więc jak kto chce zobaczyć rzeczywistą ostrość itp. to zapraszam na moje 500px https://500px.com/p/boguckimarcin/galleries/gdynia-aerobaltic-2021
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

krunz

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 271
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Kilka pstryków z Aerobaltic 2021
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2021, 05:23:21 pm »
Przyjemnie się ogląda. Jak dla mnie Finianie zdecydowanie się wybijają na plus w postaci pięknie zadymionej dwójeczki.
Widziałem kilka setów z Aerobaltic i przeważnie właśnie przybysze spod znaku renifera grali tam pierwsze skrzypce.
A przy okazji jak oceniasz rzeczoną 500kę 5.6 Nikona?

Mori

  • Wiadomości: 1853
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Kilka pstryków z Aerobaltic 2021
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2021, 07:12:09 pm »
A przy okazji jak oceniasz rzeczoną 500kę 5.6 Nikona?

Ciężko mi się wypowiedzieć bo pierwszy raz w życiu fociłem długą stałką więc nie mam skali porównania. Mogę się odnieść tylko do mojego Sporta. 

1) To co odczułem na starcie to przede wszystkim zaskakująco mała masa. Macha się tym lekko i ręce się nie męczą. Dopiero po pół godzinie zorientowałem się co powodowało niespotykany u mnie dotychczas "ruch" całego zestawu. Wiem, że to pewnie tylko takie odczucie ale pierwszy raz od lat czułem ruchy lustra :) Masa Sporta powoduje że w ogóle się tego nie zauważa. Tutaj to czułem. Wątpię, by miało to jakikolwiek wpływ na zdjęcia ale zanim się połapałem co to, to niepokój trochę był. :)
2) Co do jakości to ... wielkiego progresu wobec Sporta w plikach nie widzę. Tyle, że trudno mi to uczciwie docenić bo używałem tamdemu D500+500 więc nie mam oceny z tej samej matrycy. Ale powalających różnic nie było.
3) Co do szybkości działania szkła to w tamdemie z D500 było nieźle, ale mam wrażenie że odsetek trafień w seriach był gorszy niż w moim codziennym zestawie. Oczywiście używałem body i szkła które przeszły pewnie przez 500 rąk, nie mam pojęcia jak dokładnie było ustawione D500 itp. itd więc nie wiem jak by to wyglądało z nowym i poprawnie ustawionym zestawem.
4) Co do całkowitej użyteczności to w sumie żałowałem że je zapiąłem, bo zmarnowałem wiele kadrów nie mogąc objąć całej akcji, tak jak na 10-ce. Ucięty ogon to wynik pola widzenia 500-ki. W Sporcie po prostu bym zmienił ogniskową ale w 500-ce przez kilka minut wiele razy usiłowałem odruchowo coś urwać próbując ją zoom-ować :)

Podsumowując, bardzo wygodna w użyciu ale póki moje stawy dają rady z masą Sporta to bym się nihuhu nie zamienił. No chyba że równolegle kupiłbym drugie body i miał na nim zapiętego jakiegoś zooma.

O wiele bardziej odczułem zmianę D7200 na D500. Nie spodziewałem się, że powrót do D7200 będzie tak bolesny :) Ale znowu, D500 trafiał każdą mijankę itp. ale D7200 trafiał je celniej. Redsi na 6-ce to D7200 bo D500 ani jednej nie trafił ostro. Dla równowagi D7200 trafił timing tylko na jednej mijance ale za to wystarczająco ostro do obróbki.
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

krunz

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 271
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Kilka pstryków z Aerobaltic 2021
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2021, 07:56:15 pm »
Ciekawe spostrzeżenia. Faktycznie trzeba się dłużej pobawić nowym zestawem tym niemniej jestem zaskoczony, że D7200 i Sigma lepiej u Ciebie łapały ostrość niż D500 i 500PF. Co do różnic w jakości to zerknij na krawędzie zdjęć. Ja po przesiadce z Tamrona 150-600G2 i D810 na Nikkora 500PF i D850 różnic w jakości  centrum tez nie widziałem ale na krawędziach jest przepaść. Natomiast jeśli chodzi o AF odczułem kolosalna różnice na korzyść nowszego setupu. Ilość trafionych zdjęć zdecydowanie wzrosła.
Co do odruchu zoomowania stałką to też miałem podobnie :)
Tak czy inaczej jakikolwiek sprzęt by człowiek miał najważniejsze aby mieć z tego frajdę, czego szczerze życzę teraz i w nadchodzącym roku :)

Mori

  • Wiadomości: 1853
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Kilka pstryków z Aerobaltic 2021
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2021, 10:20:42 pm »
Nie wiem jak szkło się sprawdza na pełnej klatce bo nigdy nie posiadałem. Co do krawędzi to się nie przyglądałem ale przy okazji zerknę.
Osobiście w ramach zmian przymierzam się do wymiany szkła na Sigmę 60-600 Sport.
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Kilka pstryków z Aerobaltic 2021
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2021, 03:24:15 pm »
Paaanie, ale natłukłeś :D

1 - super!,
2 - ciut "przemalowane", jakkolwiek by to brzmiało... Chodzi mi o tę "polerkę" w obróbce, ale to tylko ja,
3 - podoba mi się to, że lider leci nieco inaczej i dzięki temu się wyróżnia z układu (poza samym malowaniem). Całe zdjęcie jest ciekawsze przez to,
4 - OK,
5 - tutaj popracowałbym jeszcze trochę nad idealnie przyciętymi skrzydłami (wzorek na skrzydłach i odległości od krawędzi kadru),
6 - ciasno z tyłu, moment super,
7 - bajer, ale może spróbowałbym wstawić dym w sam narożnik,
8 i 9 - OK,
10 - ładny moment, ale takie cięcie to nie dla mnie,
11 - wyżej samolot,
12 - klasyka, uwielbiam takie kadry,
13-17 - OK,
18 - ciut ciasno,
19 - bajer.

Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

Mori

  • Wiadomości: 1853
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Kilka pstryków z Aerobaltic 2021
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2021, 10:55:18 am »
Sławku nie rozpuszczaj mnie za bardzo tymi wszystkimi "super" i "bajer" :P

Tak, 2-ka ma polerkę i tak ma być :)
Co do 5-ki to on nie leciał idealnie w płaszczyźnie i dopasowanie wzorku (próbowałem!) kończyło się tym, że cały samolot nie był ułożony poziomo w osi zdjęcia.
CO do 6-ki to dodanie wolnego miejsca drastycznie zwiększało pustostany. A chodziło mi o skupienie wzroku na centrum.
Co do 7-ki to nawet o tym dymie nie myślałem. Ale następnym razem się poprawię (quuurde kolejny głosik Sławola w głowie ...) :P
Oczywiste że 10-ka nie dla Ciebie. Wiedziałem :) Ale moment fajny a szkło szerzej nie widziało :(
Na 11-ce ustawiałem kabinę w mocnym punkcie. Może faktycznie zbytnio się na tym zafiksowałem
Nie lubię pustostanów więc na 18-ce przycinałem niebo na maxa.

Jak zwykle dziękować za konstruktywną krytykę :)
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin