Autor Wątek: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze  (Przeczytany 648 razy)

spiritus

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« dnia: Marzec 23, 2021, 01:33:14 pm »
Od dawna twórczość hesji i wielu innych użytkowników mi się podobała. Moim obecnym zadaniem jest ogarnięcie śmigła (Airbus H135) z mojej firmy. Na dniach mam podejść do tematu jeżeli pogoda pozwoli. Wolałbym tego nie spieprzyć ;)
Jak sądzicie, czy bezlusterkowiec Z6 podoła? Przygodę z fot. lotniczą zacząłem trochę źle ponieważ sprzedałem D500 na rzecz Z6 :)
Mam jeszcze D700.
Obiektyw to nikkor 70-300 ED AF-S. Z pilotem będę mógł normalnie porozmawiać przed startem więc jeżeli macie pomysły jakie uwagi mogę mu przekazać to byłbym wdzięczny.

Na jakich parametrach powinienem działać? Preselekcja czasu to wiem, czas ok 1/160 planuję (a może i dłuższy) ponieważ chciałbym chociaż minimalnie poruszyć śmigło.
Jaki tryb pomiaru światła, AF rozumiem, że ciągły... ale jakiś konkretnie? W co celować aby uzyskać w pełni ostre zdjęcia?
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2021, 01:39:02 pm wysłana przez spiritus »

Wildcat

  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
    • Portfolio
  • Skąd: Czechowice-Dziedzice
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2021, 01:46:19 pm »
Klasyczne podejście do śmigła nie w wersji hardcore:
1/60
iso jak najniżej
preselekcja czasu
śledzenie obiektu - jeśli takie w z6 występuje
śmigło ustaw sobie pod słońce

można sporo pokombinować jak masz kontakt z pilotem
pozdro

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2385
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2021, 03:32:32 pm »
Żeby "zamknąć" wirnik będziesz potrzebował czasu ok 1/20 - 1/25 s, żeby nie iść tak hardcorowa to 1/60 - 1/80 s powinna dać wystarczająco rezultaty. Co do śledzenia obiektu przy takich czasach to pamiętaj że Z6 jako bez lustro ma moim zdaniem spore opóźnienie wizjera, więc musisz być na to przygotowany, bo obiekt może Ci uciekać z wizjera, no ale próbuj, do odważnych Świat należy  ;D

PS
Fakt, ja bym D500 nie zamieniał na Z6  8)

spiritus

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2021, 07:43:54 pm »
Spróbuję powalczyć. Byłem po południu poćwiczyć panning na samochodach. Udało się zejść parę razy do 1/8 ale najczęściej 1/20 była spoko. Myślałem, że w sumie będzie gorzej.
Stres u mnie mocny :D

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7035
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2021, 09:54:37 pm »
Spróbuję powalczyć. Byłem po południu poćwiczyć panning na samochodach. Udało się zejść parę razy do 1/8 ale najczęściej 1/20 była spoko. Myślałem, że w sumie będzie gorzej.
Stres u mnie mocny :D
zrób sobie miksturę ze spirytusu, stres zniknie

spiritus

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2021, 10:41:23 pm »
Gorzej jak zacznie rękami telepać :D


Tomcat

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 659
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bytom
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2021, 11:56:48 pm »
Spróbuję powalczyć. Byłem po południu poćwiczyć panning na samochodach. Udało się zejść parę razy do 1/8 ale najczęściej 1/20 była spoko. Myślałem, że w sumie będzie gorzej.
Stres u mnie mocny :D

Pamiętaj jednak, że samoloty poruszają się "troszkę" szybciej niż samochodziki, nawet te najszybsze :P

spiritus

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2021, 08:11:34 am »
Wiem, wiem... jednak mogę sobie na początku pilota ustawić jak chcę i przekazać mu swoje uwagi.
Tylko doradźcie jakie? :D
To z heli pod światło to też tak planowałem (o ile mówimy o tym samym... czyli żebym ja był +/- pomiędzy helikopterem a słońcem.

Druga sprawa. Prawdopodobnie będzie lot zaczynał się w nocy a kończył o świcie. Chciałbym zrobić zdjęcie kiedy stoi na płycie i zamknąć wirnik w pełni. Aparat wtedy powinien być na statywie czy wiatr spowodowany wirnikiem może mi go poruszyć?

Villa

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tarnowskie Góry
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 24, 2021, 09:19:06 am »
Pamiętaj jeszcze o tym ,że 1/20 a nawet 1/60 to spory kawał czasu w którym obiekt zdąży zmienić swój kształt. Jeśli obiekt będzie się przemieszczał to zrobienie ostrego zdjęcia będzie bardzo trudne. Każdy ma inną rękę. Baw się dobrze.

spiritus

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nikon Z6 a dynamiczne zdjęcia lotnicze
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2021, 03:27:34 pm »
No to jadę na rzeź.
Trzymajcie kciuki! :)