Autor Wątek: Zakup F-35 hip hip ....... (albo i nie) hura ??????  (Przeczytany 271 razy)

Mori

  • Wiadomości: 1861
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Kupujemy 32 F-35. Myślę że nie tylko mnie zaskoczyły taki news.

Z jednej strony należy się cieszyć bo teoretycznie koło 2028 siły lotnicze będą miały łącznie z F-16 cztery eskadry maszyn wielozadaniowych a F-35 może będą małą przeciwwagą do wschodniej przewagi w ilości sprzętu i systemach plot. Bardziej mnie jednak ciekawi jakim cudem Polska postanowiła wydać kilkanaście miliardów PLN bez przetargu, bez jakiegokolwiek offsetu, a nawet bez uzbrojenia... Teraz tylko do tej kwoty doliczymy uzbrojenie, szkolenia i dostosowanie baz do nowego sprzętu. Swoją drogą ciekawe ile tego będzie.

Chociaż w sumie nic mnie już nie zdziwi w tym kraju. Obchodzenie ustawy o zakupach publicznych "specustawą" to w sumie tak powszechne że nawet legalne a skoro u nas ustawy i rozporządzenia obchodzą nawet konstytucję to nie ma się czego czepiać ...
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Zakup F-35 hip hip ....... (albo i nie) hura ??????
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2020, 11:08:46 am »
Abstrahując od powyższego - mam nadzieję, że F-16 nie zdążą się posypać, gdy będziemy czekać, aż F-35 będą w pełni wykorzystywane.
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

Gamling

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Zakup F-35 hip hip ....... (albo i nie) hura ??????
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2020, 10:56:05 am »
A mnie dodatkowo interesują kwestie związane ze stworzeniem całej potrzebnej infrastruktury dla F-35. Zwłaszcza w kontekście plotek o konieczności ich rozlokowania raczej w zachodniej / centralnej Polsce.

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Zakup F-35 hip hip ....... (albo i nie) hura ??????
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2020, 05:05:39 pm »
Nie wiem co jest dla Ciebie zaskoczeniem mori. O tym zakupie mówi się już od ponad roku...
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

Carlito

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 3354
    • Zobacz profil
  • Skąd: Żyrardów/Biała Podlaska
Odp: Zakup F-35 hip hip ....... (albo i nie) hura ??????
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2020, 06:38:06 pm »
od dłuższego już czasu mówi się też o zamachu pod Smoleńskiem...

Mori

  • Wiadomości: 1861
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Zakup F-35 hip hip ....... (albo i nie) hura ??????
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2020, 04:10:19 pm »
Nie wiem co jest dla Ciebie zaskoczeniem mori. O tym zakupie mówi się już od ponad roku...

Nie zaskakauje mnie zakup jako taki. Mówi się o wielu różnych programach i zakupach. Głównie mówi ... :)

Mówiło się też, czy raczej może krzyczało, jak to możliwe było że "ONI" podpisywali umowy bez "... przedstawienia propozycji offsetowej odpowiadającej interesom gospodarki i bezpieczeństwa Polski".
Qurde wychodzi na to że tamten offset był chyba ujemny bo obecny zerowy jest od niego lepszy.
:(
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Zakup F-35 hip hip ....... (albo i nie) hura ??????
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2020, 07:03:30 pm »
Z offsetem to jest fajnie, jeśli masz zakłady, które są w stanie go zaabsorbować.

Airbus z Caracalem (bo do tego pewnie pijesz?) oferował dość sporo, w tym rozwój WZLi w Łodzi. Z F-35 było gorzej podobno. ALE, absolutnie niedopuszczalna jest moim skromnym zdaniem droga jaką MON przyjął w zakresie realizacji Harpii i rezygnacja z postępowania o charakterze konkurencyjnym, które mogłoby nam dać jakieś pole do negocjacji potencjalnych korzyści.
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/