Autor Wątek: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)  (Przeczytany 822 razy)

dispatryk

  • Wiadomości: 72
    • Zobacz profil
  • Skąd: ep
RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« dnia: Wrzesień 01, 2018, 03:28:13 pm »
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

PS: Proszę komentujcie, krytykujcie, rzucajcie rady itd!!  ;D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2018, 03:32:28 pm wysłana przez dispatryk »

Helmut

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 778
    • Zobacz profil
  • Skąd: Mińsk Mazowiecki
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2018, 04:43:04 pm »
Czołem,

Fajne momenty na niektórych  kadrach uchwyciłeś, ale kadrowanie woła o pomstę.
Poczytaj o zasadach kompozycji, umiejscawianiu motywów w kadrze - zobaczysz jak poprawi się  odbiór Twoich prac.
Z kolorami coś  chyba nie tak się zadziało, ale tutaj może Ktoś  inny podpowie.
Tak to prawda. Dużo osób już mi mówiło że mam problem z kadrowaniem....muszę nad tym popracować

Nie wiem w jakim programie obrabiasz, ale większość ma siatkę do kadrowania więc wystarczy poczytać o kompozycji i mocnych punktach, i się do tego zastosować. O kolorach Frodo wspomniał. Ale się nie zrażaj i walcz :).
Obrabiam w lightroom. Nie zrażam się a wręcz przeciwnie..tym bardziej że to moje pierwsze zdjęcia, do których przykulem uwagę jeśli chodzi o tryby aparatu itd.  :o ;D

Zacznij od tego: http://www.hesja.pl/teksciwo,328,poradnik-fotograficzny.html

dispatryk

  • Wiadomości: 72
    • Zobacz profil
  • Skąd: ep
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2018, 04:46:30 pm »
Czołem,

Fajne momenty na niektórych  kadrach uchwyciłeś, ale kadrowanie woła o pomstę.
Poczytaj o zasadach kompozycji, umiejscawianiu motywów w kadrze - zobaczysz jak poprawi się  odbiór Twoich prac.
Z kolorami coś  chyba nie tak się zadziało, ale tutaj może Ktoś  inny podpowie.
Tak to prawda. Dużo osób już mi mówiło że mam problem z kadrowaniem....muszę nad tym popracować

Nie wiem w jakim programie obrabiasz, ale większość ma siatkę do kadrowania więc wystarczy poczytać o kompozycji i mocnych punktach, i się do tego zastosować. O kolorach Frodo wspomniał. Ale się nie zrażaj i walcz :).
Obrabiam w lightroom. Nie zrażam się a wręcz przeciwnie..tym bardziej że to moje pierwsze zdjęcia, do których przykulem uwagę jeśli chodzi o tryby aparatu itd.  :o ;D

Zacznij od tego: http://www.hesja.pl/teksciwo,328,poradnik-fotograficzny.html

Czytałem ten oraz Radom airshow poradnik  ;) :D

Mariusch

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 998
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2018, 05:03:35 pm »
Patryk, czy Ty stosujesz w ogóle jakąś obróbkę? Kadrujesz w komputerze, prostujesz, rozjaśniasz, przyciemniasz, poprawiasz balans bieli? Weź np. pierwsze zdjęcie: Samoloty są na samym dole, dwa obcięte dość przypadkowo, załapał się jakiś maszt i parę innych pierdół w dole kadru. U góry natomiast puste niebo, no dobra są chmury. Zwracaj uwagę na krzywy horyzont. Zdjęcie albo świadomie przekrzywiasz i robisz to zdecydowanie, albo wcale. Poza tym matryca do czyszczenia, albo bawisz się w stemplowanie w obróbce. Dla mnie te zdjęcia wyglądają na przypadkowe strzały, wrzucone bez jakiejkolwiek obróbki.

Helmut

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 778
    • Zobacz profil
  • Skąd: Mińsk Mazowiecki
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2018, 05:05:14 pm »
Czołem,

Fajne momenty na niektórych  kadrach uchwyciłeś, ale kadrowanie woła o pomstę.
Poczytaj o zasadach kompozycji, umiejscawianiu motywów w kadrze - zobaczysz jak poprawi się  odbiór Twoich prac.
Z kolorami coś  chyba nie tak się zadziało, ale tutaj może Ktoś  inny podpowie.
Tak to prawda. Dużo osób już mi mówiło że mam problem z kadrowaniem....muszę nad tym popracować

Nie wiem w jakim programie obrabiasz, ale większość ma siatkę do kadrowania więc wystarczy poczytać o kompozycji i mocnych punktach, i się do tego zastosować. O kolorach Frodo wspomniał. Ale się nie zrażaj i walcz :).
Obrabiam w lightroom. Nie zrażam się a wręcz przeciwnie..tym bardziej że to moje pierwsze zdjęcia, do których przykulem uwagę jeśli chodzi o tryby aparatu itd.  :o ;D

Zacznij od tego: http://www.hesja.pl/teksciwo,328,poradnik-fotograficzny.html

Czytałem ten oraz Radom airshow poradnik  ;) :D

No to chyba musisz raz jeszcze przeczytać bo nic nie zrozumiałeś skoro popełniasz cały czas takie same błędy dotyczące np. kadrowania cytując Ciebie: Tak to prawda. Dużo osób już mi mówiło że mam problem z kadrowaniem....muszę nad tym popracować

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2018, 08:11:23 pm »
Ejj choopy
Każdy kiedyś z nas zaczynał ;)

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7041
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 01, 2018, 08:23:52 pm »
załoga suki najlepsza

dispatryk

  • Wiadomości: 72
    • Zobacz profil
  • Skąd: ep
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2018, 09:13:48 pm »
Patryk, czy Ty stosujesz w ogóle jakąś obróbkę? Kadrujesz w komputerze, prostujesz, rozjaśniasz, przyciemniasz, poprawiasz balans bieli? Weź np. pierwsze zdjęcie: Samoloty są na samym dole, dwa obcięte dość przypadkowo, załapał się jakiś maszt i parę innych pierdół w dole kadru. U góry natomiast puste niebo, no dobra są chmury. Zwracaj uwagę na krzywy horyzont. Zdjęcie albo świadomie przekrzywiasz i robisz to zdecydowanie, albo wcale. Poza tym matryca do czyszczenia, albo bawisz się w stemplowanie w obróbce. Dla mnie te zdjęcia wyglądają na przypadkowe strzały, wrzucone bez jakiejkolwiek obróbki.
Tak stosuje obróbkę w ps CC + Adobe raw camera lub lightrooom.
Nie mam opcji jeszcze jeździć na airshowy po Europie itd żeby ćwiczyć w różnych warunkach, i robić to często na samolotach więc staram się ćwiczyć przy najlepszej okazji gdzie tylko się da czyli albo samochody na trasie (panoramowanie) albo lotnisko/lądowisko z aeroklubem w moim mieście.
Dzięki bro, to zdj też mi się spodobało!
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2018, 09:18:08 pm wysłana przez dispatryk »

Mariusch

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 998
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 01, 2018, 10:01:11 pm »
Tak na szybko. Oczywiście kadr przedstawia Twoja wizję, ja pokazałem co zrobiłbym z tego materiału, który jest. Obróbkowo na tych jpg-ach ciężko coś ogarnąć. Fociłeś d40? Na stronce, którą masz w stopce pokazuje, że miałeś d7200 z tamronem 150-600.




dispatryk

  • Wiadomości: 72
    • Zobacz profil
  • Skąd: ep
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 01, 2018, 10:16:09 pm »
Na stronie w stopce mam zdjęcia z Nikona 7200 ale te tutaj (część 2) są z d40+nikkor 70-300 (na dwa aparaty leciałem)

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2018, 08:01:25 am »
Nie mam opcji jeszcze jeździć na airshowy po Europie itd żeby ćwiczyć w różnych warunkach, i robić to często na samolotach więc staram się ćwiczyć przy najlepszej okazji gdzie tylko się da czyli albo samochody na trasie (panoramowanie) albo lotnisko/lądowisko z aeroklubem w moim mieście.
to akurat nie jest argument
bo tu nie chodzi o obiekt fotografowany
tylko o to, co później robisz ze zdjęciem
bez znaczenia czy to samolot, samochód czy modelka

I tak jak Mariusch napisał, nie widać co by te zdjęcia były jakkolwiek obrabiane. Nie trzeba z tego od razu robić dzieła sztuki, ale dobry kadr to dobry początek do dalszej zabawy. A u Ciebie na razie IMO więcej przypadku niz świadomego kadrowania. Dalsza obróbka to kwestia czasu i wprawy, trzeba też czasem poszukać swojej drogi i stylu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2018, 09:22:13 am wysłana przez kifcio »

dispatryk

  • Wiadomości: 72
    • Zobacz profil
  • Skąd: ep
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 02, 2018, 08:27:52 am »
Najwidoczniej muszę obrabiać bardziej agresywnie, bez strachu

Helmut

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 778
    • Zobacz profil
  • Skąd: Mińsk Mazowiecki
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2018, 08:36:01 am »
Najwidoczniej muszę obrabiać bardziej agresywnie, bez strachu

Tu nie chodzi nawet o agresywność tylko o to że mamy wrażenie że Ty wogóle nie używasz żadnych suwakow.  ;)

Ps. I musisz wiedzieć że każdy z nas ma swoją wizję i nie każdy z każdym musi się zgadzać ale podstawy muszą być zachowane
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2018, 08:40:37 am wysłana przez Helmut »

dispatryk

  • Wiadomości: 72
    • Zobacz profil
  • Skąd: ep
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 02, 2018, 10:52:09 am »
Oto zdjęcia czyste z karty - bez żadnej obróbki...Teraz widać różnicę i widać, że obróbkę stosuję, ale zbyt słabą najwidoczniej

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2018, 10:53:40 am wysłana przez dispatryk »

Mariusch

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 998
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: RADOM2018 - Zdjęcia Patryka (CZĘŚĆ II)
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 02, 2018, 10:59:01 am »
Widzę, że niektóre Twoje zdjęcia mają rozdzielczość po długim boku 6000. Tu jest na prawdę z czego ciąć. Poza tym popatrzyłem sobie na jakich parametrach robiłeś niektóre zdjęcia i tak: fotka startującego B-25 jest zrobiona na ISO 2500, f14, 1/80. Czemu podbijasz tak mocno ISO, skoro wydłużasz potem czas naświetlania domykając przysłonę do 14? Jeśli nie wychodzi Ci panoramowanie na 1/80 to skróć trochę czas. Nie znaczy to, że masz nie próbować wydłużać sobie czasu przy panoramowaniach, ale nie koniecznie wszystkie efekty tych prób będa nadawały się do prezentacji na forum.