Autor Wątek: Loto Fotki  (Przeczytany 866 razy)

lubinek

  • Wiadomości: 135
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kołodziejewo
Loto Fotki
« dnia: Październik 24, 2017, 11:03:44 am »
Cześć

 

Wraz z moją Żoną rozpoczęliśmy swoją spotterską przygodę.

Mamy za sobą kilka pokazów w tym roku (Inowrocław, Krzesiny, Malbork, Świdwin, Mirosławiec).

Z uwagi na fakt iż trzeba prowadzić normalne życie i na głowie jest praca, Rodzina itd. nasze spotterskie możliwości są ograniczone ale staramy się jak możemy aby nie przepuścić żadnej foto okazji :)

Jako że to forum skupia samych spotterskich mistrzów, chcielibyśmy poznać Waszą opinię na temat naszych zdjęć.

Uczymy się także każda Wasza uwaga będzie dla nas bardzo cenna.

Póki co pracujemy nad techniką fotografowania ale zimę chcielibyśmy poświęcić nad obróbką - niestety słabo radzimy sobie z odszumianiem fotek.
Pomimo ISO 100 na zdjęciach kolory nie mają czystej barwy i z tym nie umiemy sobie poradzić :/

Poniżej mały secik z Mirosławca.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Z góry dziękujemy za Wasze opinie :)

Pozdrawiam
Wojtek


Łukasz Kulik

  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPWA/EPDE
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2017, 11:10:06 am »
Cześć.
Jeśli chodzi o zdjęcia to jest bardzo dobrze ale coś mi tu nie gra bo to w sumie nie forum spotterskie ani Twoje foty nie są spotterskie

lubinek

  • Wiadomości: 135
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kołodziejewo
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2017, 11:40:23 am »
Racja - ale wtopa na sam początek...oczywiście chodzi o pstrykanie pstrykanie i jeszcze raz pstrykanie wszystkiego na niebie co ma skrzydła i pilota (choć niekoniecznie bo drony w Mirosławcu też były)

Hornet

  • Gość
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2017, 01:15:55 pm »
Skoro taka spotterka, to gdzie regi są się pytam ;) Bardzo ładnie na wejściu. Śmiglaki z ładnymi czasami.

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2017, 01:21:13 pm »
Witaj(cie) na forum! :)

Gdyby moje pierwsze zdjęcia były tak dobre... Zresztą mam taki przestój, że pewnie będę musiał ponownie nauczyć się je robić, a wciąż jestem początkującym ;)

Ale do rzeczy...

Generalnie zdjęcia są ostre i przeostrzone w paru miejscach oraz wypalone od słońca. Na pewno sporo na nich dynamiki, ale sytuację psują nieco kadrowanie i sam format. Panoramowanie nie jest Wam obce, a i dłuższe czasy na wirnikach umiecie utrzymać.

Po kolei:

1 - tu mi się bardzo podoba moment, ale szkoda, że tak pocięte na dole. Przydałoby się też 16:9, choć domyślam się, że chodziło o zachowanie wirnika ;),
2 - tutaj właśnie jest sporo jasnego wypalenia na całości, widać to zwłaszcza na samolotach. Kadr przyjemny, poglądowy, no i też proponowałbym 16:9. Na górze i na dole niewiele się dzieje (dużo trawy i dużo nieba),
3 - to nawet bym zostawił, jak jest, bo jak dla mnie to najlepsze z całego zestawu. Dla porównania i ćwiczeń proponowałbym 16:9,
4 - to też mi się podoba, całe. Żeby się już nie powtarzać z tym 16:9, to dodam tylko, że nie zawsze trzeba "zbliżać i spłaszczać" kadr, żeby wypełniał kadr. Czasami można zostawić efekt za dyszą, jak tutaj, bo komuś się podoba ;),
5 - bardzo czyste i wyraźne. Do tego naturalne kolory. Kosmetyka od czepialskiego: ucięty samolot z przodu i może ciut za mało miejsca za kółkiem (razem z osłoną podwozia),
6 - ciut przeostrzone, no i szkoda pociętych wirników, byłoby super!,
7 - a to mi się podoba, ciekawe ujęcie,
8 - to też niezłe, ale może odrobinę bym rozjaśnił samolot dla porównania, żeby wydobyć z tła,
9 - tu jak dla mnie nieco gorzej. Samoloty takie wyostrzone punkciki i mój wzrok nieco męczą. Poza tym zdecydowanie dałbym ciaśniej od góry i dołu,
10 - dla mnie OK, takie poprawne.

Pomarudziłem :)
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

lubinek

  • Wiadomości: 135
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kołodziejewo
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2017, 01:46:05 pm »
Wielkie dzięki za wyczerpującą opinię  ;)
Co do kadrowania to troszkę spaprałem przy przerabianiu pod forum :/
Tak jak pisałem wcześniej póki co pracujemy nad techniką a zimowanie będzie pod hasłem PS :)


Helmut

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 778
    • Zobacz profil
  • Skąd: Mińsk Mazowiecki
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2017, 04:11:54 pm »
to ja jeszcze dodam ad.6 uwaga na syfy  :)

lubinek

  • Wiadomości: 135
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kołodziejewo
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2017, 04:24:21 pm »
Podsyłam Kamana w wersji 16:9 :)
czas 1/30s
Autorem jest Paulina, jak na dość drobną osobę rękę ma stabilną - dwójka małych Dzieci przenoszonych na rękach to idealny trening :)


Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6421
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2017, 08:14:59 pm »
Bardzo fajny początek znajomości :)
Co do szczegółów - Sławol już napisał z grubsza to, co miałbym do napisania. Ogólnie - popracuj nad kadrami, to Twoja pięta achillesowa (dałbyś na 5 nieco oddechu po lewej i prawej, zmieniłbyś format na 16:9 i miałbyś super zdjęcie). Popatrz na nie pod kątem "ogólnych" zasad kompozycji, mocnych punktów itp. Nie przesadzaj z ostrzeniem i kontrastem - raz, że efekty trochę nienaturalne, dwa - musisz wtedy sporo odszumiać, a z tym masz problem ;). Uważaj na syfy na szkle/matrycy (Kaman).
Ale tak generalnie - duży potencjał :)
Aha, najważniejsze - dlaczego tylko jedna fotka made by żona? Jest naprawdę dobra :) A właściwie - niech sama tu wrzuca swoje zdjęcia, dorosła jest :)

lubinek

  • Wiadomości: 135
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kołodziejewo
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 24, 2017, 08:26:09 pm »
Przyznam się bez bicia - kadrowanie to efekt kompresji do 1024/768 bo taki format wg regulaminu forum ma być - dopiero później doczytałem że 16:9 jest ok ale już było za późno :)
Co do fotek Pauliny to np nr 5, 6 oraz 7 w powyższej galerii również wyszło z jej rąk - konta na forum jeszcze nie założyła ale z pewnością to zrobi :)
Wracając do tematu obróbki to dzisiaj mogę powiedzieć, że zmieniliśmy swoje podejście - zdjęcie jest dobre albo nie i niestety obróbka nie zrobi za nas roboty.
Mam jeszcze do Was pytanie o odszumianiem bo jak wspomniałem mamy z tym problem.

Jeszcze raz wielkie dzięki za opinie :)

Postaram się wrzucić kolejny secik


Mori

  • Wiadomości: 1861
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 25, 2017, 12:07:53 pm »
Ogólnie nie jest źle. Szacun za czasy na niektórych.
Tak generalnie to porównuje Wasze fotki do swoich z tych samych imprez :) i wychodzi mi że, poza kadrowaniem o którym już inni pisali, to raczej sporo z nich wygląda na przeostrzone.
Na 2-ce kontrast też raczej za mocny. 10-ka moooocno granulasta. 
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Pimpuś

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 496
    • Zobacz profil
    • aerobandit
  • Skąd: Londyn/Krosno
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2017, 01:01:51 pm »
Podsyłam Kamana w wersji 16:9 :)
czas 1/30s
Autorem jest Paulina, jak na dość drobną osobę rękę ma stabilną - dwójka małych Dzieci przenoszonych na rękach to idealny trening :)


Piękny panning. szacun dla Pauliny! Moja Grażyna to przenosiła 3 dzieci, a aparatu do ręki żmija nie chce wziąć!

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2388
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 28, 2017, 02:09:28 pm »
Fajne momenty, na b. duży plus czasy na jakich robicie zdjęcia, tylko jak pisali poprzednicy KADROWANIE psuje odbior fotek, musicie nad tym mocno popracować :) ale potencjał macie całkiem całkiem

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 28, 2017, 07:20:05 pm »
musicie nad tym mocno popracować :) ale potencjał macie całkiem całkiem

a to ich jest dwóch czy więcej? ;)

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6421
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Loto Fotki
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 28, 2017, 07:37:45 pm »
a to ich jest dwóch czy więcej? ;)
Lubinek jest userem w wersji double ;) Może niebawem małżonka zacznie mówić tutaj własnym głosem i sama będzie wstawiać swoje zdjęcia ;)