Autor Wątek: Problem z dyskiem.  (Przeczytany 913 razy)

sila

  • Wiadomości: 1023
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pruszków
Problem z dyskiem.
« dnia: Wrzesień 21, 2016, 08:23:35 pm »
Napiszę tutaj, może komuś się przyda. Pewnie większość z Was rozwiązałaby problem jednym kiwnięciem palca, ale dla mnie laika to nie było takie proste. Nawet nie wiedziałam, o co pytać, więc postanowiłam dojść sama. Do rzeczy.
Jeszcze przed wakacjami i Ostravą mój komputer zapełnił się maksymalnie i brakowało miejsca na zgrywanie kolejnych zdjęć. Zanabyłam drogą kupna kolejny zewnętrzny dysk 2,5 cala i po powrocie z Ostravy ucieszona postanowiłam zgrać zdjęcia. Było tego dużo, bo jeszcze te z wakacji. Dysk 4 TB podłączony przez USB 3.0 i co? Kiszka. Zaczęło rwać przerywać połączenie i gubić zdjęcia itp. Poprzednio miałam dysk 2TB i 1TB. Ten 2TB działał pięknie na USB 3.0. Natomiast ten 1TB rwał tak samo jak ta czwórka. Jedynkę sformatowałam i oddałam tacie, u którego działa pięknie. Idąc tym tropem postanowiłam sformatować czwórkę. I tu zaczęły się kłopoty. Windows (siódemka) podzielił go sobie na 2 partycje: 2TB i resztę-mniejszą. Nie dało się tego nijak połączyć ani rozszerzyć. Po odłączeniu gubił literę dysku, wracał do bycia nieoznaczonym i inne cuda. Formatowałam na NTFS, na FAT, usuwałam wolumin, tworzyłam nowy, nadawałam literę itd. naprzemiennie i nic. Puściłam mu testowanie. Po 13-stu godzinach okazało się, że nic nie jest uszkodzone. Problem okazał się inny. Windows po formatowaniu dysku większego niż 2TB dzieli go sam na partycje, bo ma jakieś ograniczenia. (Gdybym ja to wiedziała wcześniej ech...) No to ja go zaszłam tak: Pousuwałam woluminy, doprowadziłam do tego, aby jako nieoznaczony się scalił i przekonwertowałam go na GPT. Potem utworzyłam nowy wolumin, nadanie litery i pomogło. Jest cały. Windows widzi go w całości i nie rwie przy zapisie.
Ktoś na Fejsie proponował mi, aby zostawić go i kupić nowy, ktoś inny, aby oddać w ręce fachowca... Ja to wiem, ale po wakacjach i Ostravie świnka pokazała dno i przestała cudownie brzęczeć.
W wolnej chwili zajrzę też do samych gniazd USB, bo tutaj tez może być przyczyna zrywania (kurz, kiepska jakość, nie wiem). Tylko dlaczego ten 2TB nigdy nie miał z tym problemu? Sprawdzałam na wszystkich gniazdach. Czyżby inne obciążenia, bardziej wrażliwa elektronika? (samo fizyczne połączenie). Nie wiem. Jedynka rwała, dwójka nie rwała, czwórka rwała. Tu mam jeszcze zagadkę.
Problem był dla mnie o tyle duży, ze nie mając więcej kasy i żadnej pamięci nie miałam na co zrzucić 200GB zdjęć. Ot, to taka ciekawostka przyrodnicza.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2016, 08:26:05 pm wysłana przez sila »

szyszmen

  • Wiadomości: 90
  • *****
    • Zobacz profil
    • Moje zdjęcia
  • Skąd: Orzesze, Mikołów, Katowice
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2016, 09:37:39 pm »
świnka pokazała dno i przestała cudownie brzęczeć. (...) Jedynka rwała, dwójka nie rwała, czwórka rwała. Tu mam jeszcze zagadkę.
(...)
Ano tak jest bo MBR obsługuje do 2TB a powyżej GPT.. to tak po krótce.. ogólnie to że jedynka rwała to albo dysk lipny, albo coś na usb,
Delikatnie mówiąc najlepiej mieć/używać dysków do 2TB :P bo niektóre programy mogą mieć problem z odczytaniem danych z partycji gpt... ale to już mniejsza o to.
Jedynie nie do końca rozumiem o co chodzi z tą świnką  :o Teraz działa normalnie czy nie ? Teraz gdy tablica partycji zostałą zmieniona na GPT powinno być ok, sam używam dysków poniżej 2TB także nie miałem z tym osobiście doczynienia ale znajomy właśnie miał podobną sytuację....
Pozdrawiam  :)
Szymon
www.szymonwyrobek.pl

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7035
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 21, 2016, 09:39:30 pm »
Nie wiesz co to jest świnka skarbonka? :)

Zuch dziewczyna :)

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 21, 2016, 09:59:59 pm »
Nie wiesz co to jest świnka skarbonka? :)
Za młody ;)

sila

  • Wiadomości: 1023
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pruszków
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 21, 2016, 10:06:07 pm »
Teraz Dysk jest cały i zdrowy. Można kopiować w tę i z powrotem. Jedyne podejrzenia mam jeszcze do samych USB. Ale posprawdzam to jeszcze. Sam dysk już jest O.K. Działa w całości.

szyszmen

  • Wiadomości: 90
  • *****
    • Zobacz profil
    • Moje zdjęcia
  • Skąd: Orzesze, Mikołów, Katowice
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 21, 2016, 10:14:24 pm »
Takie proste a nie połapałem i nie pokojarzyłem  :-[ :-[

No to tylko używać a USB przedmuchać :D
Pozdrawiam  :)
Szymon
www.szymonwyrobek.pl

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2784
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 22, 2016, 02:44:59 pm »
długość i grubość kabla (jakość) SILA !! to wszystko było na oryginalnym kablu od dysku ?
ma być porządny, gruby, ale możliwie jak najkrótszy :D (maly ale wariat :D )

sila

  • Wiadomości: 1023
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pruszków
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 22, 2016, 07:07:19 pm »
Tak Słońce. Tylko oryginalny taki mały krótki wariat był. (Te długie cienkie z marketów to do wieszania prania są-wiem)  ;D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2016, 07:08:55 pm wysłana przez sila »

PC

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
    • Pokazy Lotnicze Online
  • Skąd: Bytom
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 22, 2016, 09:13:53 pm »
Rozumiem, że dysk miał osobny, zewnętrzny zasilacz w kpl? Zasilanie po USb często nie wystarcza, czasem zamieniałem nawet te oryginalne kable na lepszej jakości i z podwójnymi końcówkami...

sila

  • Wiadomości: 1023
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pruszków
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 22, 2016, 09:56:40 pm »
Dysk nie miał zasilacza osobnego. To jest 2,5 cala  ;)

deoc

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 2784
  • i wtedy wchodze ja... caly na bialo...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czestochowa
Odp: Problem z dyskiem.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 23, 2016, 06:20:10 am »
za PC'tem - też od razu pomyślałem o prądzie, a nie wadzie dysku :) Niech Ci PC ogarnie jakiś DOBRY kabelek do tego :P
i tez cos tam czytam, ze 4TB, to mowie na pewno jakis zew. 3,5" z własna elektrownią :D