Autor Wątek: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń  (Przeczytany 1920 razy)

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« dnia: Maj 16, 2016, 05:07:02 pm »
Ponieważ ostatnio miałem kilka pytań od Was w temacie D500, postanowiłem się trochę podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi użytkowania przedmiotowej puszki.
Wprawdzie nie było dużo okazji na testy, jednakże w niedziele postanowiłem przetestować puszkę na moich dwóch bardzo żywotnych modelach buszujących po ogrodzie  ::).
Moje wypociny traktujcie bardzo ostrożnie i w kategorii spostrzeżeń amatora praktyka.

Wiadomo że najbardziej interesują Was zagadnienia dotyczące AF i to w trybie pracy AF-C, więc głównie skupiłem się na wypróbowaniu tychże ustawień.
Nadmienię tylko że w przypadku trybu AF-S wszystko pracuje szybko, bezbłędnie i to w zasadzie wszystko co można na ten temat powiedzieć  :).
Co do trybu AF-C to sprawdziłem następujące ustawienia: AF-C z 25 punktami wspomagającymi, z 72 punktami i 153 punktami wspomagającymi oraz tryb 3D, dla ustawień wyłączony był tryb wykrywania twarzy.

Tryb 3D wydaje mi się bardzo ciekawy i muszę przyznać że dość sprawnie prowadzi obiekt, gubi się dość rzadko a po zgubieniu wystarczy lekko puścić spust migawki i ponownie ustawić na prowadzonym obiekcie aby wszystko wróciło do normy. Zajmuje to ułamek sekundy. Jednakże w przypadku obiektów takich jak moje psy tryb ten ma jedna zdecydowana wadę, mianowicie choć AF dalej trzyma obiekt to w trakcie przemieszczania się psiaka raz celował w oczy (git fota) by za chwilę celować w tułowie lub w łapę co niestety dyskwalifikuje zdjęcie, gdyż nie o taką ostrość nam chodzi. Swoją drogą jestem ciekaw jak będzie się zachowywać to ustawienie w przypadku prowadzenia samolotu, którego tor ruchu jest jednak bardziej przewidywalny. W sumie ciekawe ustawienie i w niektórych przypadka może okazać się bardzo użyteczne.

Teraz jeśli chodzi o najbardziej przydatne ustawienia w foto-loto, czyli AF-C w połączeniu z trybem seryjnym to mogę powiedzieć ze jest dobrze albo nawet b. dobrze. Skuteczność AF oceniłbym na 80-90 %, szybkość jest w zasadzie nie do podważenia i czuje się że to sprzęt klasy pro. AF spisuje się świetnie w zasadzie z każdym ustawieniem tj 25, 72 i 153 punkty wspomagające. Mam spostrzeżenie że dla obiektów takich jak psiaki (szybko zmieniające kierunek i trudno przewidywalne) lepiej sprawdza się włączenie 153 punktów wspomagających, natomiast w przypadku samolotów, 25 punktów powinno być wystarczających.

Poniżej przykładowe foty, obróbka w zasadzie podstawowa przy otwieraniu zdjęć w ACR, kadrowanie zostawione oryginalne, wiec foty w max rozdziałce. Zostawiłem exify, więc parametry do odczytania.

Pierwsza seria robiona w AF-C ze 153 punktami wspomagajacymi
1.


2.


3.


4.


5.


Druga seria zdjec zrobiona dla AF-C z 25 punktami wspomagającymi
6.


7.


8.


9.


10.


Co do pozostałych elementów to ergonomia na duży plus tj. świetny uchwyt, dużo lepszy niż w D810, mały ciężar ale niestety zmienione ustawienia przycisków, do których trzeba przywyknąć lub zmienić lokalizację niektórych w ustawieniach (trochę głupie ustawienie przycisku ISO – kto się już bawił powinien wiedzieć o co kaman  ???).

Matryca daje bardzo przyjemny obrazek i rozpiętość tonalna jest naprawdę na dobrym poziomie, choć może trochę brakuje pixeli (gdyby było 24 MP to byłaby to puszka idealna  ;)).
Mam zastrzeżenia do matrycowego pomiaru, ma tendencje do prześwietlania, więc wskazana korekta ekspozycji o -0,3 i chyba lepiej sprawuje się w zdjęciach dynamicznych pomiar centralny.

Szybkostrzelność rewelacja, w połączeniu z kartą XQD oraz przepastnym buforem można zapomnieć o jakichkolwiek ograniczeniach, przykładasz puszkę do oko, naciskasz spust migawki i zapominasz o całym Świecie  ;D ;D ;D.

Największe rozczarowanie dla mnie to póki co bateria  :(. Wystarcza na ok 850 zdjęć i to w przypadku bardzo oszczędnego korzystania z przeglądania zdjęć na wyświetlaczu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tryb seryjny z nieograniczonym zapisem, to taką ilość klatek jesteśmy w stanie wypstrykać w 2 godziny, czyli nie ma takiej opcji aby jeden akumulator starczył nam na cały dzień pokazów. Czyli albo pozostaje nam konieczność zakupu drugiego aku lub gripa z dużą baterią.

I to tak pokrótce  :)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2016, 05:40:32 pm »
Uzupełniajac to co pisze szamal. Co do przewidywalnosci af dynamicznego to zostala w tej puszce nieco rozbudowana funkcja custom zwiazana z trybem dynamicznym (A3)
gdzie obok opoznienia mozemy tez ustawic jaki jest typ ruchu foconego obiektu (steady vs erratic). O ile wszystkie samoloty, samochody i itp raczej beda steady, o tyle psiaki
i inne raczej erratic :)

Co do zuzycia baterii to madre glowy radza wlaczyc tryb samoloty (airplane mode on) w ustawieniach, bo aparat naszpikowany jest wifi i bluetoothem i brak tego trybu powoduje
ze cos tam moze sie probowac laczyc/wyszkiwac sie i tym podobne i ssac baterię.

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2016, 07:08:14 pm »
Czyli de facto single point AF nie jest juz musem, tak?

Baaardzo bym chciał ten aparat, szkoda, że jest dla mnie - przynajmniej na dziś - nieosiągalny.
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 16, 2016, 07:32:05 pm »
Ale single point od dawna nie byłem musem :)

Jack S.

  • Wiadomości: 1168
    • Zobacz profil
  • Skąd: Okolice EPPW - Gniezno
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 16, 2016, 08:23:29 pm »
Ale single point od dawna nie byłem musem :)

A to przepraszam :)

Wybaczcie laickie pytania, ale kto pyta nie błądzi. W D90 to mi się sprawdzalo, rozumiem, że przy D300s Dynamic area/3D można swobodnie stosować, tak?
theaviationist.com
facebook.com/JacekSiminskiPhotography/

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 16, 2016, 08:56:41 pm »
Nie wypowiem sie nt D300, ale faktem jest ze single point nie jest musem i to od dawna

Arturo

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 396
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łomianki
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 16, 2016, 09:47:28 pm »
I trawa ostra  :)

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7037
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2016, 10:23:19 pm »
I trawa ostra  :)
wreszcie się udało ;D

Carlito

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 3353
    • Zobacz profil
  • Skąd: Żyrardów/Biała Podlaska
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2016, 10:27:04 pm »
I trawa ostra  :)
wreszcie się udało ;D
Ale grill zepsuty...

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 16, 2016, 10:32:35 pm »
I trawa ostra  :)
wreszcie się udało ;D

  Bo to amator jakiś focił :p

Sławol

  • Wiadomości: 2564
  • "Let's put a smile on that face!"
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 16, 2016, 10:37:07 pm »
Dzięki Ci wielkie za ten opis i test, przyda się ta wiedza :)
Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

Pozdrawiam
Sławol

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 16, 2016, 11:37:01 pm »
Szamal, jako canonier nie będę się wypowiadał odnośnie kwestii technicznych puszki. Miałem w ręce raz w życiu dotąd i wydawała się super - tyle jestem w stanie powiedzieć na temat.
Za to świetnie wyszły Ci modelki i miejscami ostra trawa :)

Way

  • Wiadomości: 224
  • Aaaale ooo sssoooo chozzziii??
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 17, 2016, 07:25:21 am »
4 i 5 łapy poucinane. 
6 przycięte uszy.
7  mało miejsca na łebkiem psiaka.



 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P


Na poważnie.

Chyyyba się pośpieszyłem z zakupem d7200 no ale nie popadajmy w przesadyzm. Aż takim onanistą sprzętowym nie jestem ;)
Aviotionspotters profile - http://tiny.pl/gq3f3
youtube - http://tiny.pl/gq35h

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2386
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 18, 2016, 09:01:58 pm »
To jeszcze w uzupełnieniu krótkiego testu zrobiłem porównanie rozdzielczości dla 500 i 810. Test zrobiłem dla tego samego obiektywu, przedmiot był ustawiony w obu przypadkach w tej samej odległości od aparatu. Po wykonaniu zdjec kadr z 500ty zostawiłem w pełnej rozdzielczościa a zdjęcie z 810ki wykadrowałem do takiej samej wielkości jak był z 500tki. Wynik jest zdecydowanie na korzyść d500 i wygląda następująco:
D500 - 5568 px/ 3721px
D810 - 4796px/ 3201px

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nikon D500 - trochę więcej przemyśleń
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 18, 2016, 09:16:36 pm »
wychodzi 20,7 vs 15,5 mpix