Autor Wątek: Z motyką na słońce  (Przeczytany 831 razy)

Mori

  • Wiadomości: 1856
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Z motyką na słońce
« dnia: Marzec 01, 2015, 05:38:42 pm »
Ze względu na nadciągające 20.03.2015 zaćmienia słońca naszła mnie ochota sfotografowania tego zjawiska.
Oczywiście nie da się tak po prostu wycelować obiektywu w słońce bo co z tego wychodzi to aż za często mamy na kartach podczas pokazów. :)

Aby móc cokolwiek ciekawego uwiecznić trzeba mieć założony filtr słoneczny. O ile się go ma ... :) Ja akuratnie nie mam więc jako znany wynalazca rzeczy dziwnych postanowiłem szybko zmajstrować własny.

Z góry zaznaczam że to miała być tylko próba techniczna i  ESTETYKA W ŻADEN SPOSÓB NIE BYŁA PLANOWANA I OCZEKIWANA
Moim ulubionym powiedzeniem jest: ... jak coś jest głupie i działa to nie jest głupie... więc wiecie już z grubsza czego się spodziewać. :)

Składniki dania:

- obiektyw
- standardowe mocowanie do filtrów Cokin P
- folia Baadera 10x10 cm ND 3.8 ( ważne !!! - 3.8 to filtr do fotografii, do obserwacji "oczami" używamy filtru ND5 który o ile pamiętam przepuszcza 16 razy mniej światła niż ten 3.8! )
- trochę kartonu
- klej biurowy
- taśma klejąca dwustronna
- skalpel

Jak widać pomijając folię Baadera i ewentualnie elementy systemu Cokina wszystko w szanującym domu powinno się znaleźć. No może skalpel nie ale idzie zastąpić nożyczkami.
Ponieważ mam żyłkę wynalazcy (czyli po prostu jestem zbyt skąpy z natury aby płacić kupę kasy za gotowca) ambitnie zamknąłem budżet w 10 PLN (zakup foli Baadera).
Oczywiście gdyby ktoś nie miał elementów Cokin-a to musiałby dorzucić kolejne 20 PLN.
Podobno są ludzie którzy zamiast folii Baadera używają opakowań po chrupkach Lays ( nawet się kłócą który smak lepszy ze względu na kolor folii :) ) ale jedno o okulistyce wiem na pewno: OCZY NIE ODRASTAJĄ!!! więc aż w takie wynalazki nie idę.




Cały dowcip polega na tym aby cieniutką i delikatną folijkę metalową umieścić stabilnie w prowadnicach holdera Cokina. Filtry mają ponad milimetr grubości więc potrzebujemy trochę kartonu.
Nie miałem grubego więc nadłożyłem robotą sklejając ze sobą po dwie warstwy cieńszego na każdy z 2 elementów pomiędzy które włożę docelowo folię.





Oczywiście folia musi mieć otwór w którym będzie ją widać więc teraz następuje 90% naszej roboty czyli robienie dziur w całym.
Ostatni raz robiłem to w przedszkolu więc wybaczcie że wszystko wygląda jakbym to wygryzł a nie wyciął. :)



Jeśli ktoś skojarzył mój skalpel z kronikami kryminalnymi, "Kubą Rozpruwaczem z Pomorza..." i takimi tam to z góry mówię że niczego mi nie udowodniono... Pozdrowienia dla organów ścigania.

Mały test czy przy najszerszym kącie patrzenia mój obiektyw po prowizorycznym założeniu kartoników z dziurami nie będzie widział skraju dziury ale jak widać poniżej wszystko OK.
Niestety to widok mojej ściany a nie mojego garażu... Na dokładkę pryszczaty typ w kolejce przede mną wziął ostatniego Forda GT40, grrrrrrrrrrrrr :(



Ponieważ nie miałem grubego kartonu skleiłem po 2 sztuki tworząc okładki gotowe do włożenia między nie folii.



Mocowanie foli to osobna sprawa. Zapomnijcie o kleju biurowym, kropelce i takich tam. Albo nie skleją albo uszkodzą.
Najlepszym rozwiązaniem jest taśma dwustronna. Zakleiłem więc moje piękne dziury i ponownie je wyciąłem (  skalpel !!! :)  ) .







I teraz najważniejsze. Folię rozkładamy na stole i do niej przykładamy element. Ważne aby leżała na czymś zabezpieczającym ją od dołu przed porysowaniem i żeby była równomiernie naprężona.
Potem obcinamy naddatki (niby taka delikatną cho...ra ale spróbujcie ją po prostu ciachnąć nożyczkami...). Potem obracamy i przyklejamy drugi element.
Teraz tylko przycięcie równo krawędzi i końcowe dopasowanie do holderu Cokina żeby się folia nie marszczyła.





Tadaaaaaaaaaaam!!!!

Filtr za 10 zeta operacyjnie gotowy do użycia.

I do szczęścia brakuje mi już tylko SŁOŃCA!!!!!!
:(
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Qna

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 4483
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z los Heblos KrK
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2015, 07:29:17 pm »
Dobra robota !

Mariusch

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 998
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2015, 08:09:03 pm »
A pińcetke f4 byś ogarnął? :)

Mori

  • Wiadomości: 1856
    • Zobacz profil
    • Moje fotoloto
  • Skąd: EPMB
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2015, 08:11:02 pm »
Jak tylko przypomnę sobie gdzie utknąłem spinacze biurowe....
¡¡¡ ǝɔuoɹpǝıq ʍ ɹnʇɐıʍɐlʞ ǝıɔɾndnʞ ǝıu

https://500px.com/p/boguckimarcin

Qna

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 4483
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z los Heblos KrK
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2015, 08:17:52 pm »
Casu coraz mniej trzeba temata ogarnac :D

Spad

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 6419
  • Vieux Charles
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2015, 08:40:55 pm »
Gód dżob. Ale zamiast publikować manuale, rób te filtry i sprzedawaj po 30 zł/szt. Co najmniej.  8)

Acroluc

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 970
  • aka elektrolux
    • Zobacz profil
  • Skąd: Czernica k. Rybnika
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2015, 09:48:52 pm »
Fajne, ale drobna uwaga. Jak używamy jasnego szkła (np f4) i mamy czyste niebo, to filtr 3.8 może być za jasny (dla ISO 100 i f4 1/8000s może być za długa). Oczywiście wystarczy przymknąć szkło, ale ND 5 do fotografowania też się nadaje.

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2015, 11:46:28 pm »
Mori zapraszam na południe. A konkretnie do Krakowa.
Nie będziesz musiał wydawać dychy ba filtry, bo dysponujemy naturalnym filtrem PM10.
Żadnych szkiełek i szybek, żadnego czary mary.
Na dowód zdjęcie zrobione podczas zaćmienia w 2011roku. Można było oglądać gwiazdę nieuzbrojonym okiem.


Pozdrawiam

fan

  • Wiadomości: 682
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 01, 2015, 11:47:06 pm »
nie lepiej to Słóńce w Fotoszopie dorobić??  ???
Komu by się tam chciało zdjęcia robić. I jeszcze bawić w wycinanki  :P

sqpien

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 2800
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 09, 2015, 10:08:42 am »
no i foto szop bezpieczniejszy
no bo na słońce przez teleskop bez diafragmy, jak i w obiektyw pracujacego lasera o odpowiedniej mocy patrzy się dwa razy w zyciu - raz lewym okiem, a drugi raz prawym...

Ale Mori - super robota!
No i zgodna z zasada, ma działac, a nie tylko miec wyglad!

POZDRAWIAM!
SP5VJS
SP-0330-WA
Sqpien

Gonitwa

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 193
    • Zobacz profil
  • Skąd: Białystok
Odp: Z motyką na słońce
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 19, 2015, 08:50:42 pm »
Dzięki Mori :D
filtr wg Twojego pomysłu przygotowany, teraz można czekać na dobrą pogodę :)