Autor Wątek: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]  (Przeczytany 591 razy)

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7040
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Cały zestaw robiony jakimś tam zestawem badziewiakiem z niższej półki za parę złotych.... nie to żebym się tłumaczył ale miejcie  to na względzie ;)

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

szamal

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 2388
  • wieczny brak czasu...
    • Zobacz profil
    • www.maciejszamalek.com.pl
  • Skąd: Warszawa
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2014, 10:07:22 am »
Brovar, masz calkiem fajny zestaw badziewiak z niższej półki  :P :P :P

Zibi

  • Rookie
  • ***
  • Wiadomości: 570
    • Zobacz profil
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2014, 12:09:44 pm »
Piotruś za szamalem , fajny secik , ale ...  jak by było minimalnie ciaśniej
byłoby super ;)

larky

  • As
  • *****
  • Wiadomości: 2121
  • Incommunicado
    • Zobacz profil
    • larky.pl
  • Skąd: Otwock
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2014, 01:36:51 pm »
Piotruś za szamalem , fajny secik , ale ...  jak by było minimalnie ciaśniej
byłoby super ;)

Niektóre ujęcia poznaję, ciaśniej niestety skutkowałoby jeszcze większą utratą jakości.

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2014, 01:57:30 pm »
Odrzucając całą klasykę kadrów wybieram sobie 9.
Pozdrawiam

norek

  • Wiadomości: 195
    • Zobacz profil
    • Prywatna galeria fotografii
  • Skąd: Łódź
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2014, 05:00:33 pm »
Dla mnie 14. Ale ja lubię gazy ;)

kosmitek

  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
    • Spotting - Marek Marcinkowski
  • Skąd: Zielona Góra
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2014, 07:50:38 pm »
Bardzo mi się podobają Twoje zdjęcia i nie zrozum mnie źle ale chciałbym jeśli mogę trochę porównać/przeanalizować Twoje kadrowanie z moim. Chodzi głównie o to aby poprawić swoje wzorując się na bardziej doświadczonych kolegach takich jak Ty. Więc moje zapytania i odczucia są raczej próbą zrozumienia dlaczego moje kadrowanie nie jest ciekawe dla jak widzę większości. Chcę także trochę sprowokować bardziej szczegółową dyskusję na temat zdjęć niż tylko nieciekawe pochwały lub krytyki bez konkretnej, rzeczowej, wartościowej argumentacji dlaczego super, a dlaczego słabo.

1. Moment taki sam jak na moim zdjeciu 7 z setu 2 tylko u Ciebie trochę szerzej. U Ciebie blisko mocnych punktów jest kabina i palnik. U mnie kabina i efekty na lewym skrzydle. Aż taka duża różnica w odbiorze?
2. Ten sam moment co u mnie na zdjeciu 10 z setu 1. U Ciebie iryzacja jest praktycznie w centrum kadru.  A przecież chyba chodzi najbardziej o nią.
3. Fajne ujęcie, samolot w mocnym punkcie. Mimo, że ujęcie zrobione pod Słońce to fajnie wyszło z tą obróbką.
4. Ten sam moment co u mnie na zdj 12 z setu 1. U Ciebie nie wiem co jest w mocnych punktach, kabina prawie centralnie, gazy również. U siebie starałem się aby kabina była w rejonie mocnego punktu trójpodziału.
5. Samolot trochę poniżej ale w rejonie punktu mocnego trójpodziału. Podoba mi się obróbka.
6. Nie widzę istotnych elementów samolotu w mocnych punktach, złoty podział także niewidoczny. Wloty silników w centrum kadru.
7. W mocnym punkcie jest jedynie szwedzki znaczek na skrzydle, ani kabina ani palnik nie są blisko mocnych punktów i prawie na jednym poziomie. U mnie na zdj 3 z setu 2 jest nieco inaczej choć tylko palnik jest blisko mocnego punktu, u mnie za to jest ciekawe niebo.
8. Podobnie jak w 7.
9. Palnik w centrum kadru.
10. Kabina i palniki blisko mocnych punktów i tyle.
11. Podobnie jak w 10.
12. Kabina centralnie nic ciekawego w mocnych.
13. Palnik w centrum kadru, uwagę przyciąga bardziej kabina (teoretycznie). U mnie można nieco porównać do zdj 5 z setu 2 tam umieściłem cały samolot w obszarze mocnego punktu trójpodziału.
14. Palnik prawie centralnie, jak dla mnie samolot ma za dużo miejsca z lewej.
15. Podobnie jak na 11.

brovarsky

  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 7040
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2014, 09:47:32 pm »
Hmm... Powiem Ci tak: porównywanie swojego zdjęcia, tutaj akurat jego kadrowania, z innym mija się chyba z celem. Każdy ma swoją (inną) wizję zdjęcia. To samo zdjęcie można pociąć, wykadrować, obrobić na setki sposobów. Jednemu będzie się podobać tak, a drugiemu tak. Nie ma tu złotego środka, jakiejś metody na super fotkę. Ja zdjęcia obrabiam i kadruję w ten sposób aby podobały się przede wszystkim mnie. O to tu chyba chodzi. Nigdy nie wzorowałem się na kimś w kwestii kadrowania, nie porównywałem zdjęć, mam gdzieś z tyłu głowy "trójpodział", "mocne punktu" itd. ale jeśli w danym momencie widzę, że stosując powyższe zasady gówno to da, to robię to wg własnego uznania i intuicji. Nie przeszkadza mi, że coś jest centralnie, że to co ktoś by widział w jednym miejscu u mnie jest gdzie indziej. Nie spinam się na siłę. Oczywiście przyswajam uwagi kolegów, staram się jakoś je wdrażać w moją robotę. Dzięki temu, porównując moje pierwsze zdjęcia do obecnych, jest duża różnica, tak myślę.
Dzięki, że poświęciłeś trochę czasu i pochyliłeś się nad moim setem ;)

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 30, 2014, 08:26:21 am »
Hmm ogólnie bardzo mi się secik podoba. W paru miejscach delikatnie bym inaczej pokadrował...
Ale w sumie bardzo fajnie kombinujesz imho.

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 30, 2014, 08:41:54 am »
kosmitek - popatrzyłem sobie z ciekawości na kilka tych porównań i... długo można by tu dyskutować... ale mz. brovarskiego kadrowania są dużo lepsze, zdjęcia są łatwiejsze w odbiorze, lżejsze.
Żeby dojść do jakieś wprawy a tym bardziej perfekcji w kadrowaniu trzeba poświęcić wiele czasu, zdobyć sporo doświadczenia itp itd.

Z ogólnych zasad fotografii masz te 4 mocne punkty, masz przekątne wzmacniające dynamikę zdjęcia, masz jakieś symetrie różne itp.
Ale to nie działa tak, że wrzucasz cokolwiek w mocny punkt i już jest git, a drugi nie wrzuci tam nic i jest lipa. Zdjęcie powinno być też wyważone w pewien sposób, trzeba spojrzeć na tor lotu samolotu, skąd przyleciał, gdzie leci, czy zaraz nie rozbije się o brzeg zdjęcia. Trzeba też popatrzeć co wypełnia cały kadr - tam gdzie nie ma samolotu, czy nie ma tam 50% pustego nudnego nieba. Sam samolot warto ułożyć jakoś ciekawie w kadrze - czasem przekręcenie o 30stopni potrafi dać mega efekt. Ja zawsze też po wykadrowaniu sprawdzam wszystkie brzegi - czy nie ma tam jakiś przeciętych elementów w sumie 1 i 2 planu. Często człowiek skupia się nad środkiem i samolotem, a na krawędziach masakra zostaje. No i z tego co na szybko przychodzi mi do głowy, to najważniejsze, czyli:
S-E-L-E-K-C-J-A
To już etap dla twardzieli, trzeba wywalić masę zarąbistych zdjęć, żeby zostało te kilka najlepszych. A jak były imprezy z których miałem 10.000 rawów, ale tylko 3 fotki dobre? Pokazywałem tylko te 3. Widza gówno obchodzi ile zdjęć przywiozłeś z imprezy. Tego akurat nadal się uczę i mam z tym problemy, ale małymi krokami robię jakieś tam postępy - przynajmniej tak mi się nieskromnie wydaje.

I teraz weź to wszystko wyżej (+ jeszcze pewnie parę aspektów jak obróbka/jakość zdjęcia na starcie/zawartość merytoryczna :) ) złóż do kupy i zdefiniuj "dobre zdjęcie"...

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21597
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 30, 2014, 08:49:46 am »
I teraz weź to wszystko wyżej (+ jeszcze pewnie parę aspektów jak obróbka/jakość zdjęcia na starcie/zawartość merytoryczna :) ) złóż do kupy i zdefiniuj "dobre zdjęcie"...
i... dołóż działeczkę luzu plissss :) zawsze się przydaje  ::)
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Ostrawski żur z bigosem und pajda ze smalcem 2014 [brovarsky]
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 30, 2014, 09:43:06 am »
I teraz weź to wszystko wyżej (+ jeszcze pewnie parę aspektów jak obróbka/jakość zdjęcia na starcie/zawartość merytoryczna :) ) złóż do kupy i zdefiniuj "dobre zdjęcie"...
i... dołóż działeczkę luzu plissss :) zawsze się przydaje  ::)
najlepiej JD z lodem i Colą ;)