Autor Wątek: Pechozol na EPMM  (Przeczytany 1417 razy)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:10:09 pm »
kifcio niestety DX (d90,d300 etc.) lubi zaszumiec nawet na iso 200 jak ma malo swiatla, albo w cieniach... a tu robiles korekcji -2 ev wiec...


Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:13:42 pm »
W zasadzie każde zdjęcie niedoświetlone daje szum/ziarno (niepotrzebne skreślić).
 
A w 5 chodziło mi o to, że te drzewa mocno biją po oczach więc jak by lekko zółtego zjechać lub przyciemnić może było by lepiej.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:21:46 pm »
W zasadzie każde zdjęcie niedoświetlone daje szum/ziarno (niepotrzebne skreślić).
 
A w 5 chodziło mi o to, że te drzewa mocno biją po oczach więc jak by lekko zółtego zjechać lub przyciemnić może było by lepiej.

Kumam, ale kolejne wersji tej foty już nie będę wstawiał, poprawię sobie w moim archeo ;)

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:24:03 pm »
co do zasady tak, tylko warto pamietac o tym niedoswietlenie to nie tylko niedoswietlone
zdjecie w calosci, ale to takze np. ciemne partie kadru ogolnie poprawnie naswietlonego

i na to drugie trzeba bardziej uwazac niz na to pierwsze, bo to jest czesto mniej oczywiste


Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:29:52 pm »
Nie wiem czy Nikon ma odpowiednik funkcji Zone Matching z Minolta/Sony. Fajna opcja bo można ustawić sobie żeby aparat nie przepalił jasnych fragmentów lub żeby doświetlił ciemne fragmenty. Co ciekawe soft nie ingeruje w zdjęcie a w czas naświetlania delikatnie go korygując na podstawie danych.
 
Więcej tutaj:
http://alfaklub.pl/str/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=28
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:30:40 pm »
co do zasady tak, tylko warto pamietac o tym niedoswietlenie to nie tylko niedoswietlone
zdjecie w calosci, ale to takze np. ciemne partie kadru ogolnie poprawnie naswietlonego

i na to drugie trzeba bardziej uwazac niz na to pierwsze, bo to jest czesto mniej oczywiste



100% się z Tobą zgadzam,
z tym że przy zdjęciu nr 6. najpierw martwiłem się, żeby słonko fajnie wyszło, a dopiero potem o samolot i generalnie wiedziałem, że ten drugi wyjdzie ciemny jak ... i trzeba będzie wyciągać
 
przy drugim holowaniu zmieniłem ustawienia żeby doświetlić samolot i wszyło jedno wielkie żółte na niebie (podobnie jak u Dyźka).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2010, 12:32:14 pm wysłana przez kifcio »

wilk

  • CZŁONEK HONOROWY
  • Elite
  • ****
  • Wiadomości: 5909
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:32:01 pm »
Nie wiem czy Nikon ma odpowiednik funkcji Zone Matching z Minolta/Sony. Fajna opcja bo można ustawić sobie żeby aparat nie przepalił jasnych fragmentów lub żeby doświetlił ciemne fragmenty. Co ciekawe soft nie ingeruje w zdjęcie a w czas naświetlania delikatnie go korygując na podstawie danych.
 
Więcej tutaj:
http://alfaklub.pl/str/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=28

W nikonie jest coś takiego jak D-... ale bardzo spowalnia seryjność i zapycha bufor >:(

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:38:26 pm »
Ale to bardziej chyba wyciąga światła z cieni programowo modyfikując krzywe lub bazując na jakichś algorytmach zmienia miejscowo iso. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego, żeby soft aparatu ingerował w RAW, nawet w odszumianie.
 
To chyba dobry moment poprosić moderatora o podział wątku i przeniesienie części technicznej do odpowiedniego działu  ;) 
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:41:24 pm »
Mi nie przeszkadza - ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.
A nawet pokusiłbym się o to, żeby wystawić rawa z 6'ki i niech każdy spróbuje zrobić po swojemu i zaprezentować, jak mu wyszło. Taki mini konkurs.
 
Wtedy chyba już powinniśmy wydzielić wątek

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:46:35 pm »
Dobry pomysł.
 
Mi na zdjęciach z Góraszki które robiłem pożyczonym D80 wyszło straszne ziarno właśnie przez D - Lighting, nawet przy ISO 200. No cóż, takie frycowe za braki sprzętowe, które rozwiązałem 2 tygodnie temu.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

Amon

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 7966
  • tri dablju tim
    • Zobacz profil
    • amon photography
  • Skąd: Warszawa
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:48:02 pm »
Osobiście nie jestem zwolennikiem tego, żeby soft aparatu ingerował w RAW, nawet w odszumianie.

Ustawienia z puszki typu odszumianie nie wpływają chyba na rawa, to się tyczy jpgów.

Kifcio - to dawaj rawa ;).

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:53:57 pm »
nalezy odroznic w nikonie d-lighting (opcja post processingu) od active d-lighting (ktory ustawia sie w momencie robienia fotki)

active d-lighting dziala tak, ze zmienia ekspozycje (czyli mniej lub bardziej niedoswietla, zeby ocalic swiatla), a nastepnie na podstawie danych zebranych przez czujnik ekspozycji wprowadza robi korekty

pulpka z uzywaniem active d-lightingu i rawow w nikonie polega na tym, ze jedynym softem ktory poprawnie odczyta i zinterpretuje rawa z zapietym ADL jest CaptureNX

jesli otworzymy takiego rawa np w photoshopie, to on oleje cieplym moczem ustawienia
ADL przez co pokaze nam tylko mniej lub bardziej niedoswietlony plik, bez tych korekt
ktore aplikuje puszka i/lub Capture NX

i jeszcze jest tak, ze jesli ADL wlaczymy w puszce, to w CNX mozemy go pozniej zmienic

ale jesli nie wlaczymy go w ogole, to wlaczyc po sie juz go nie da

nefa przenioslem do osobnego watku w dziale technicznym, o tu
http://spfl.pl/forum/index.php/topic,875.msg11712.html#new

a dyskusje pozniej tez przeniose do odrebnego
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2010, 12:58:46 pm wysłana przez kichu »

MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4448
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 25, 2010, 01:07:01 pm »
ostatnia piekna - nie wszystek polegliscie - jedna ladna fota z wypadu i to jest to...

dokładnie tak, nie ma co wymagać od życia aby cała karta była pełna super fot, nieraz ta jedna a dobra daje dużo satysfakcji

kifcio

  • Master
  • ******
  • Wiadomości: 10983
  • Sweet Home EPMM :)
    • Zobacz profil
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 03, 2010, 09:30:01 am »
Witajcie,
żeby nie zakładać kolejnego wątku, w pechozolowym - 3 foty z wypadu, tym razem pod płot EPMM. Ciemno było jak w ..., ale warto było postać, popatrzeć i posłuchać  ;)  A foty jak foty - szału nie ma
 
7.


8.

 
9.


 

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Pechozol na EPMM
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 03, 2010, 09:40:22 am »
pierwsza fotke moze dalbym troche ciasniej

na dwojce ladne pano

trojka oki