Autor Wątek: Nowy Lightroom  (Przeczytany 609 razy)

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Nowy Lightroom
« dnia: Styczeń 10, 2012, 12:29:05 pm »
Adobe wypuściło betę 4 wersji. Można sobie pobrać i przetestować:


http://labs.adobe.com/technologies/lightroom4/
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2012, 01:19:42 pm »
Instaluje się na czy obok trójki?

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2012, 06:08:37 pm »
Obawiam się, że NA więc dziś postawię na innym kompie. Fajna może być opcja punktowej zmiany balansu bieli.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2012, 06:10:36 pm »
chyba jednak ostroznie z ta beta

Lightroom 4 beta 1 instaluje się obok starszych wersji.
LR 4 b1 nie potrafi zrobić upgrade’u istniejących bibliotek z wcześniejszych wersji.
Będzie można przenieść biblioteki z wszystkich wersji LR (wraz z LR 4 beta) do pełnej wersji LR 4 jak się pojawi.
Nie ma gwarancji prawidłowego przeniesienia ustawień z modułu Develop w LR 4 beta do finalnej wersji.
LR 4 beta przestanie działać jak pojawi się wersja pełna.

takze na dzis wylacznie do testow

JIMIX

  • Wiadomości: 528
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2012, 09:09:38 pm »
Dokladnie. Ja sie wstrzymam. Jak przeczytalem, ze program moze nie dzialac stabilnie (bo to testing testing...) to nie, dziekuje. Zaczekam na final version.

Złoty

  • Wiadomości: 4272
  • Explore. Dream. Discover.
    • Zobacz profil
    • Aeroholic!
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2012, 12:17:58 pm »

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2012, 03:06:12 pm »
Power of the Lens

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2012, 03:08:26 pm »

Duuże zmiany w nowej wersji, zarówno w LR jak i ACR. Nowe suwaczki, zmiana ich opisu i możliwości. Wreszcie nie ładują się jakieś dziwaczne ustawienia automatyczne (+50 jasności i +25 kontrastu, krzywe są ustawione domyślnie na Linear a nie Medium Contrast), ale wykastrowano jedną ważną rzecz - ręczną redukcję AC, i trzeba zdać się na działanie jakiegoś tam automatu, który nie jest najskuteczniejszy :/ Fajnie działa pędzel korygujący.
Po pierwszych dniach stwierdzam, że cała wiedza którą próbowałem omówić na szkoleniu uległa przedawnieniu.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

JIMIX

  • Wiadomości: 528
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2012, 03:35:39 pm »
A mnie interesuje czy gdy odpale w 4-ce Efexa, to mam opcje BRUSH w PD rogu interfejsu Efexa (jak e PS przykladowo), czy nadal nie, bo nie ma narzedzia pedzla...

sfw

  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
  • Skąd: EPMM
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2012, 04:06:34 pm »
A tutaj dla rodzimy studentów http://allegro.pl/adobe-photoshop-lightroom-4-multi-edu-65164854-i2106319947.html Nasi muszą byc bogatsi, bo już około 88 Ojro trzeba zapłacic ;)
Power of the Lens

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2012, 07:37:34 pm »
A tu o zmianach i sposobie ich działania:
Develop Module Advancements in Lightroom 4

Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2012, 05:54:11 pm »
Pora na wnioski dotyczące nowej wersji.

Brak manualnej korekcji abberacji chromatycznej jest dużym minusem. Jest automat, ale nie jest tak precyzyjny, jak by się chciało.

I jeśli chodzi o mnie to było by na tyle, jeśli chodzi o minusy. Nie miałem żadnych problemów z wersją finalną. Migracja z poprzedniej przebiega bezproblemowo.

Jeśli chodzi o plusy, to jest ich moc. Przede wszystkim nowy silnik przetwarzania obrazu - różnicę widać gołym okiem. Do tego stopnia, że bawiłem się starymi fotami i nawet czyste rawy wyglądają lepiej. Pędzel korygujący dostał nowe funkcje - między innymi balans bieli i odszumianie. Tego nie da się przecenić. Fajnie zrobiony jest panel naświetlenia, bo można jechać np. z czerniami na + i na - tak jak z każdym innym parametrem. Co ciekawe odzyskiwanie świateł jest dużo przyjemniejsze niż recovery z poprzedniej wersji. To samo z cieniami. Choć mam wrażenie, że te funkcje mają mniejszą moc.  Clarity wreszcie działa tak, jak powinno, przewidywalnie i w bardziej widoczny sposób, uzupełniając suwaki wyżej (i trzeba go używać w bardziej delikutaśny sposób). Poprawione jest też odszumianie i wyostrzanie, ale tu różnice są subiektywne.

Jeśli ktoś się zastanawiał czy dokonywać aktualizacji, to nie ma nawet cienia wątpliwości, że powinien. Combo LR4 + PS 6 (na razie nie mogę powiedzieć nic poza tym, że jest równie olbrzymi skok jakościowy między 5.5, choć jeszcze trochę dziur do załatania w wersji dla testerów) działa cholernie dobrze. Jeszcze trochę, i na pokazy wszyscy będą cisnęli z komórkami...


Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

kichu

  • Wiadomości: 11802
    • Zobacz profil
  • Skąd: Września
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2012, 05:56:46 pm »
ale LR4 jest wolniejsze od LR3 i mocniej obciaza kompa... tu widze roznice na minus... i to na szybkim systemie z ssd, full ramu, szybkie i7

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Nowy Lightroom
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2012, 06:03:42 pm »
Ja nie zauważyłem jakiegoś wyraźnego spadku prędkości, a działam na lapku z i5 i 8 GB RAM w domu. Na początku, po instalacji faktycznie był delikatny problem, ale jakoś się to ustabilizowało po wywaleniu wersji 3. W pracy na PowerMac różnice były pomijalne.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl