Autor Wątek: Filtry  (Przeczytany 466 razy)

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Filtry
« dnia: Styczeń 11, 2011, 12:21:37 am »
...no właśnie. W zasadzie jestem zielony w tym temacie... A powiem szczerze, że do tej pory jedynym zastosowaniem filtra w moim przypadku jest uchronienie szkła od zarysowań ;D

Póki co nie mam większych planów odnośnie upgrade'u swojej stajni foto, więc zacząłem rozglądać się za jakimiś filterkami. Jakie konkretnie są przydatne na pokazy? A wiadomo, może któryś z nich przydałby mi się do spotterki...

PS. Przepraszam za składność zdań, a w zasadzie jej brak, ale jestem po ColiL i mam lekko poruszony obraz nawet z włączonym VR ;D
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


MarS

  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 4448
    • Zobacz profil
  • Skąd: Międzyzdroje
Odp: Filtry
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2011, 01:56:40 am »
Na chwile obecna jedyni filtr jaki czasem stosuje to jest delikatny ND czasem jak jest za dobra pogoda i lata śmigło to chcąc zejść z czasem to przesłona się robi kosmiczna co na obraz pozytywnie nie wpływa, wiec warto przyciemnić.
Na statykę to jeszcze polaryzacyjny się przydaje.

volt

  • Wiadomości: 3364
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ząbki
Odp: Filtry
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2011, 06:34:18 pm »
Na chwile obecna jedyni filtr jaki czasem stosuje to jest delikatny ND czasem jak jest za dobra pogoda i lata śmigło to chcąc zejść z czasem to przesłona się robi kosmiczna co na obraz pozytywnie nie wpływa, wiec warto przyciemnić.
Na statykę to jeszcze polaryzacyjny się przydaje.

Szczerze mówiąc myślałem, że jest cała gama filtrów przydatnych do lotniczego foto :P Dzięki za info.
Z pozdrowieniami pod wysokim napięciem,
volt vel. amper ;)


hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Filtry
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2011, 06:51:02 pm »
Dobrze że nie poruszyłeś tematu blendy........................................:)

nurek

  • Wiadomości: 4841
  • piloci do maszyn!
    • Zobacz profil
    • mój świat fotografii lotniczej
  • Skąd: EPLL/EPKK
Odp: Filtry
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2011, 07:00:28 pm »
a ja bym zapytał inaczej: które filtry możemy olac, bo PS zrobi to lepiej? Lub odwrotnie, które mieć należy bo PS jest jeszcze za głupi.
Pozdrawiam

hlynur

  • Wiadomości: 2461
    • Zobacz profil
Odp: Filtry
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2011, 07:03:21 pm »
Przydatnym filtrem na pewno będzie szary do panoramowań w słoneczne dni.

hesja

  • Prezes SPFL
  • Solo Pajlot
  • ********
  • Wiadomości: 21598
    • Zobacz profil
    • hesja
  • Skąd: Warszawa
Odp: Filtry
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2011, 11:48:49 pm »
nie ruszam sie na statyke bez polara!!!!
przykladow mnostwo moge podac
To filterek obowiazkowy IMHO
:) Serdecznie pozdrawiam

Sławek Krajniewski

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Filtry
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2011, 11:26:14 am »
Bo szarą połówkę zakłada się po zablokowaniu ekspozycji bez niej, w innym wypadku i tak automatyka zrobi po swojemu i nici z przyciemniania częsci kadru...
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl

Jamal

  • Wiadomości: 2858
    • Zobacz profil
  • Skąd: Trochę tu, trochę tam...
Odp: Filtry
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2011, 07:11:23 pm »
Niby tak, ale znam takiego eksperta któremu pożyczyłem połówkę i po tygodniu narzekał że mu nie działa... :D
Generalnie z filtrami u mnie jest tak - na długim obiektywie mam UV i jako ochronę (na całe szczęście bo mi kiedyś iskra z ogniska walnęła w sam środeczek i na filtrze została plamka) i z takiego powodu, że oryginalnie był takowy w zestawie, podobnie jak tzw. zerówka w szufladce. Do spacera mam jedynie polaryzacyjny, a do 2 innych polara i połówki szarą oraz fioletową które mi się ostały z czasów analogowych. Teraz noszę się z zamiarem zakupu ND x4 do długiego i spacerniaka, bo jednak jak słońce ostro świeci to jedyna opcja na zrobienie czegoś atrakcyjnego z dłuższym czasem.
Pozdrawiam serdecznie!
Jamal
www.barthez.com.pl